Barcelona už zase ztrácí, Xavi poprvé prohrál. Zaváhalo i Atlético, Real uniká

4. 12. 2021 22:59
Fotbalisté Barcelony poprvé pod vedením trenéra Xaviho prohráli, v 16. kole španělské ligy podlehli na svém stadionu 0:1 Betisu Sevilla. FC Sevilla zdolala doma 1:0 Villarreal a posunula se na druhé místo o dva body před Atlético Madrid, které překvapivě podlehlo na svém hřišti 1:2 nováčkovi Mallorce. Real Madrid zvítězil v San Sebastianu 2:0 a v čele tabulky má osmibodový náskok.
Kouč Barcelony Xavi marně promlouval k jubilujícímu Jordimu Albovi, jeho celek podlehl Betisu Sevilla | Foto: Reuters

Barcelona v minulém kole nastřílela tři góly, tentokrát se ale směrem dopředu trápila. Jedinou branku utkání zaznamenal v 79. minutě Juanmi, který stál na konci rychlého brejku. Španělský útočník je s devíti trefami na druhém místě tabulky střelců La Ligy.

Katalánci, za které nastoupil ke 400. utkání obránce Jordi Alba, prohráli po šesti soutěžních duelech a jsou na sedmém místě. Betis se vyšvihl na třetí pozici.

Čtvrté je Atlético, kterému se v domácích zápasech zatím nedaří. Obhájci titulu zvítězili z osmi zápasů na stadionu Wanda Metropolitano pouze čtyřikrát a proti Mallorce utrpěli první domácí porážku.

Favorit přitom vedl po Cunhově dorážce z 68. minuty, v 80. minutě ale srovnal hlavou Russo a obrat dokonal v nastavení z rychlého brejku japonský útočník Kubo, jenž v kádru nováčka soutěže hostuje z Realu Madrid. Mallorca v lize uspěla po sedmi zápasech.

Real přišel už po čtvrthodině hry o zraněného kapitána Benzemu, nejlepšího střelce soutěže ale skvěle zastoupil jeho náhradník Luka Jovič. Srbský útočník nejprve ve 47. minutě připravil narážečkou desátý gól sezony pro Viníciuse Júniora a o deset minut později sám přidal druhý zásah.

"Bílý balet" zvítězil v sedmi z posledních osmi zápasů a jasně vévodí tabulce La Ligy. San Sebastian je o skóre pátý.

FC Sevilla potvrdila výbornou bilanci na svém stadionu, ze sedmi zápasů zatím ztratila body pouze jednou remízou. Souboj dvou účastníků Ligy mistrů rozhodl v 16. minutě hlavou Ocampos. Villarreal nevyhrál potřetí za sebou a zůstal ve spodní polovině tabulky.

Španělská fotbalová liga - 16. kolo:

FC Barcelona - Betis Sevilla 0:1 (79. Juanmi), Atlético Madrid - Mallorca 1:2 (68. Cunha - 80. Russo, 90.+1 Kubo), San Sebastian - Real Madrid 0:2 (47. Vinícius, 57. Jovič), FC Sevilla - Villarreal 1:0 (16. Ocampos).

před 5 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.