Konopná Barca? Tysonův parťák si chce koupit přejmenování slavného stadionu

Sport Sport
12. 6. 2020 11:06
Tradice musí jít stranou. Fotbalová Barcelona, jejíž slavný stadion je po celém světě známý jako Camp Nou, dostane pro příští sezonu nové jméno. A možná mu ho dá obchodní partner boxera Mikea Tysona.
Slavný stadion Barcelony Camp Nou by měl dostat nové jméno.
Slavný stadion Barcelony Camp Nou by měl dostat nové jméno. | Foto: Reuters

Když probíhá los Ligy mistrů, především fotbalisté z menších klubů touží po skupině s Barcelonou. I proto, aby si zahráli na největším stadionu v Evropě s téměř stotisícovou kapacitou.

Camp Nou, což v katalánštině znamená "Nové hřiště", je ikonickým stánkem a od svého vzniku v roce 1957 nepropůjčil jméno žádnému sponzorovi.

S tím je ale konec. V dubnu Barcelona oznámila, že práva na pojmenování stadionu prodá. Finanční injekci potřebuje kvůli ztrátám, které jí způsobila pandemie covidu-19. Zároveň přispěje půl milionem eur (asi 13 milionů korun) na výzkum toho, jak koronavirus ovlivňuje děti a těhotné ženy.

Nově by se Camp Nou mohl jmenovat například Swissx Stadium.

Krátce poté, co Barcelona odtajnila svůj záměr, přispěchal s nabídkou řecký miliardář Alki David, který mimo jiné rozjel konopný byznys s boxerskou hvězdou Tysonem.

Ačkoliv David podniká v různých odvětvích, nejraději by Camp Nou spojil se svou konopnou firmou Swissx, kde Tyson podíl nemá a která produkty ze zelené rostliny prodává k léčebným účelům.

Na konci dubna Barcelona popřela, že o spolupráci jedná. 

"Myslím, že Barca si chce nejdřív zjistit, jak by spolupráci s konopnou společností přijala veřejnost," řekl miliardář stanici ESPN. "V klubu jsou z toho přirozeně nervózní. Instinkt mi ale říká, že budou odvážní a půjdou do toho."

Problém může představovat i samotná postava Davida. V minulosti čelil obvinění ze sexuálního obtěžování; ženě musel po rozhodnutí soudu vyplatit 11 milionů dolarů. Před rokem ho na karibském ostrově Svatý Kryštof dokonce zatkla policie, když v podnikatelově soukromém letadle údajně našla konopí za více než milion dolarů.

Podle deníku Mundo Deportivo by o novém sponzorovi barcelonského svatostánku mělo být jasno do srpna.

Klub přiznal, že dostal nabídky od několika velkých nadnárodních společností ze zahraničí. Konkrétní ale nebyl.

Původně Barcelona plánovala prodat marketingová práva na Camp Nou až v sezoně 2023/2024. Šéfové klubu si od smlouvy na 25 let slibovali zisk 300 milionů eur (přes osm miliard korun), které by byly využity ke zmodernizování stadionu a tréninkových center.

Katalánský klub dříve hrál také bez sponzora na dresech. V roce 2006 fotbalisté začali nastupovat s logem UNICEF. Od roku 2011 byl charitativní fond na dresech nahrazen klasickými sponzory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy