Barcelona přivedla hvězdu z Manchesteru, teď musí vyřešit, jak ji zapsat na soupisku

mar mar
4. 1. 2022 10:17
Fotbalová Barcelona prochází těžkým obdobím. Slavný klub se pohybuje v lize až na pátém místě, týmu se nedaří herně, na jaře jej čeká pouze Evropská liga a cílem pro zbytek sezony je umístění, které mu zaručí pro příští rok start v Lize mistrů. Nový trenér Xavi by se rád spolehl na oživení kádru posilami, ale i zde Barca naráží na překážky.
Ferran Torres mává fanouškům na prvním tréninku s Barcelonou.
Ferran Torres mává fanouškům na prvním tréninku s Barcelonou. | Foto: Reuters

Katalánský klub sice představil hned zkraje lednového přestupového okna hvězdného útočníka Ferrana Torrese, ale má to háček. Španělský reprezentant zatím nemůže za Barcelonu nastoupit.

"Povedl se nám skvělý podpis. Jako hráč i jako člověk je Torres vynikající," pochvaloval si trenér Xavi. Barcelona za útočníka zaplatila Manchesteru City 55 milionů eur (1,35 miliardy korun) a do smlouvy se vešla výstupní klauzule pro jednadvacetiletého hráče na miliardu eur (24,83 miliardy korun). Tak si na Camp Nou Torrese cení.

Jenže kvůli mezinárodním pravidlům UEFA ohledně finančního fair play klub zatím nemůže hráče zapsat na soupisku. Management klubu v posledních letech příliš utrácel a málo vydělával, a proto dokud alespoň částečně nevyrovná rozpočet, nemůže nová drahá hvězda nastoupit do zápasů La Ligy ani na mezinárodní klubové scéně.

"Ve chvíli, kdy jej podepisujeme, pro něj místo nemáme," připustil sportovní ředitel Mateu Alemany. Stejně tak Xavi přiznal, že aby Barcelona mohla z podpisu těžit, bude muset v lednu odlehčit rozpočet. Oznámení podpisu Torrese ji tak paradoxně dostává pod tlak při dalších jednáních. Zájemci o její hráče vědí, že klub musí prodávat. Jinak bude mít potíže.

"Někteří hráči budou muset odejít. Uvidíme, jaká bude situace okolo výše platů, jestli budeme moct Torrese zapsat. Pokud přesvědčíme Dembelého, aby podepsal smlouvu s nižším platem, tak doufám, že se nám to podaří," okomentoval situaci Xavi.

To už ovšem francouzský rychlík odmítl. Současný kontrakt mu zaručuje až do léta plat 340 tisíc eur (asi 8,5 milionu korun) týdně, podobné peníze se svou současnou formou těžko někde jinde dostane. V létě pak bude moct odejít z Barcelony zadarmo a říct si o tučný podpisový bonus, možná až v řádech desítek milionů eur.

Spekuluje se také, že Dembelého by se mohl klub zbavit úplně prodejem nebo jej vyměnit. Zájem by měl Manchester United, který by opačným směrem poslal Anthonyho Martiala.

Podle serveru 90min.com by mohli v zimě Camp Nou případně opustit stoper Samuel Umtiti nebo záložník Philippe Coutinho. Pokud by odešel jeden z nich či Dembelé, mělo by to stačit pro vytvoření místa pod "platovým stropem" pro Torrese.

"Pracujeme na odchodech. Trh se teprve rozjíždí a zbývá ještě měsíc. Musíme posuzovat hodně aspektů, ale pokud chceme někoho přivést, bude muset také někdo odejít. To je jasné," shrnul Xavi.

Na Torresovi oceňuje jeho pracovitost, schopnost hrát na více útočných pozicích a ochotu hrát rychle do útoku i do obrany. "Je snem každého trenéra. Dává góly, je vynikající ve vzduchu, hotový hráč. Rozhodně nám pomůže, nemám pochyb," řekl na adresu jednadvacetiletého útočníka.

Ten se od října potýká s komplikovaným zraněním nohy. Podle úvodních zpráv City se měl na hřiště vrátit nyní v lednu. Barcelona zatím jeho zdravotní stav nespecifikovala. Po finanční stránce se klub nachází v posledních letech v potížích s dluhy dosahujícími až 1,5 miliardy eur (asi 37 miliard korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

před 2 hodinami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy