Liverpool nezastavil ani Mourinho, Kloppův šlapající stroj přepisuje rekordy

Aktualizováno 11. 1. 2020 20:58
Fotbalisté Liverpoolu zvítězili ve šlágru 22. kola anglické ligy 1:0 na hřišti Tottenhamu a navýšili své vedení v soutěži na 16 bodů.
Roberto Firmino slaví jedinou branku zápasu Tottenham - Liverpool.
Roberto Firmino slaví jedinou branku zápasu Tottenham - Liverpool. | Foto: Reuters

Po 21 zápasech mají 59 bodů, což je nejvíc v historii napříč všemi pěti neprestižnějšími evropskými soutěžemi. Leicester prohrál 1:2 se Southamptonem a může přijít o druhé místo.

Chelsea si poradila 3:0 s Burnley, za které si poprvé od 7. prosince v ligovém zápase zahrál Matěj Vydra. Český útočník nahradil za rozhodnutého stavu v 74. minutě Jeffa Hendricka. Londýnské derby mezi Crystal Palace a Arsenalem skončilo remízou 1:1. Arsenal dohrával zápas bez vyloučeného Pierra-Emericka Aubameyanga, který dal první gól utkání.

Liverpool skóroval i v 21. zápase sezony, což se mu povedlo pouze v ročníku 1933/34. O vyrovnání rekordního zápisu se postaral v 37. minutě Roberto Firmino, který se uvolnil ve vápně a nekompromisně zakončil.

"Kohoutům" chyběl zraněný kapitán a nejlepší střelec Harry Kane a v útoku se neprosadili. Trenér José Mourinho tak i po jedenáctém vzájemném utkání proti týmům kouče Jürgena Kloppa stále vyhrál pouze dvakrát. "Reds" navíc porazili Tottenham popáté v řadě.

V prvním vzájemném utkání sezony zaznamenal Leicester výsledkem 9:0 nejvyšší venkovní výhru v historii Premier League, Southampton mu ale porážku v odvetě oplatil. "Liškám" nepomohl ani návrat nejlepšího střelce soutěže Jamieho Vardyho, který nastoupil po dvouzápasové absenci.

Vardy připravil úvodní branku utkání pro Dennise Praeta, Southampton ale bleskově odpověděl zásluhou tečované gólové střely Stuarta Armstronga. Utkání plné šancí rozhodl svou 14. trefou v sezoně po rychlém brejku v 81. minutě Danny Ings.

"Lišky" prohrály doma podruhé za sebou. O druhé místo přijdou v případě bodového zisku Manchesteru City v nedělním zápase na půdě nováčka Aston Villy.

Chelsea si vytvořila náskok už v prvním poločase, kdy se z penalty trefil Jorginho a následně přidal druhou branku hlavou Tammy Abraham. Dvaadvacetiletý útočník má na kontě v této sezoně Premier League už 13 zásahů.

Vítězství po dvou předchozích domácích porážkách pojistil Chelsea svým prvním gólem v nejvyšší soutěži Callum Hudson-Odoi. "Blues" zůstávají na čtvrtém místě, Burnley je patnácté.

Souboj sousedů v tabulce mezi Crystal Palace a Arsenalem začal lépe pro hostující "Kanonýry". Ve 12. minutě našel Alexandre Lacazette mezi obránci nabíhajícího Aubameyanga a gabonský útočník vstřelil 14. branku v sezoně.

Krátce po změně stran srovnal s pomocí výrazné teče bránících hráčů Jordan Ayew. Ghanský křídelník se trefil už v prvním vzájemném utkání sezony na stadionu Emirates. Snahu o třetí soutěžní vítězství v řadě zkomplikoval "Kanonýrům" v 67. minutě Aubameyang, který po šlapáku na stojnou nohu Maxe Meyera dostal červenou kartu.

Arsenal nevyhrál už páté ligové utkání v sezoně, ve kterém vedl po prvním poločase, což je vyrovnání nelichotivého klubového maxima z ročníku 2010/11. Svěřenci trenéra Mikela Artety zůstávají na desáté pozici o bod za dnešním soupeřem.

Manchesteru United pomohl k návratu na páté místo po vítězství 4:0 nad posledním Norwichem dvěma góly útočník Marcus Rashford. Anglický reprezentant se ve svém 200. startu za "Rudé ďábly" nejprve prosadil nehlídaný na zadní tyči a po pauze přidal druhý zásah z pokutového kopu.

Anglická fotbalová liga - 22. kolo:

Crystal Palace - Arsenal 1:1 (54. Ayew - 12. Aubameyang), Chelsea - Burnley 3:0 (27. Jorginho z pen., 38. Abraham, 49. Hudson-Odoi), Everton - Brighton 1:0 (38. Richarlison), Leicester - Southampton 1:2 (14. Praet - 19. Armstrong, 81. Ings), Manchester United - Norwich 4:0 (27. a 52. z pen. Rashford, 54. Martial, 76. Greenwood), Wolverhampton - Newcastle 1:1 (14. Dendoncker - 7. Almirón), Tottenham - Liverpool 0:1 (37. Firmino).