Hluboká krize Arsenalu trvá. Londýňané čekají na výhru nejdéle od roku 1977

5. 12. 2019 23:29
Fotbalisté Arsenalu neuspěli ani v druhém utkání pod trenérem Fredrikem Ljungbergem a v 15. kole anglické ligy prohráli 1:2 s Brightonem. Londýnský tým už devět soutěžních zápasů nevyhrál, což se mu stalo naposledy v roce 1977. V tabulce jsou "Kanonýři" desátí, s náskokem pěti bodů na pásmo sestupu.
Fotbalisté Arsenalu prohráli s Brightonem.
Fotbalisté Arsenalu prohráli s Brightonem. | Foto: Reuters

Po odvolání Španěla Unaie Emeryho remizoval Arsenal v neděli v prvním duelu pod koučem Ljungbergem 2:2 s nováčkem z Norwiche a dnes dopadl slavný klub ještě hůř. Na vedoucí trefu Adama Webstera z 36. minuty ještě dokázal zareagovat po mírném zlepšení po přestávce vyrovnáním Alexandre Lacazette, ale definitivní ránu domácím zasadil v 80. minutě Neal Maupay. Brighton tak vyhrál na Arsenalu poprvé v historii.

Stejný počet bodů jako Arsenal mají ve středu tabulky Newcastle a Sheffield United, kteří se střetli v druhém dnešním duelu. Fotbalisté Newcastle vyhráli 2:0 po trefách Allana Saint-Maximina a Jonjoye Shelveyho. Hvězdou zápasu byl ale jejich slovenský brankář Martin Dúbravka, jenž se blýskl několika vynikajícími zákroky proti velkým šancím domácích.

Kromě výkonu bývalého brankáře Liberce a Sparty se po zápase mluvilo o kontroverzní brance Shelveyho ze 70. minuty. Anglickému záložníkovi posunul míč do šance hlavičkou Andy Carroll, jenž byl podle asistenta rozhodčího v ofsajdu. Sudí to signalizoval zvednutým praporkem a domácí přestali hrát, nicméně Shelvey akci dokončil a skóroval. VAR následně potvrdil, že Carroll v ofsajdu nebyl, a gól platil.

Anglická fotbalová liga - 15. kolo:

Sheffield United - Newcastle 0:2 (15. Saint-Maximin, 70. Shelvey), Arsenal - Brighton 1:2 (50. Lacazette - 36. Webster, 80. Maupay).

před 51 minutami

Lavrov: Západ kritizuje zatčení Navalného, aby zakryl vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu.

"Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje," řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.