Salah proměnil penaltu a zařídil výhru Liverpoolu, Arsenal padl bez Čecha v derby

Aktualizováno 12. 1. 2019 20:50
Liverpool vyhrál v 22. kole anglické fotbalové ligy 1:0 na hřišti Brightonu a částečně odčinil předchozí porážku. Gól dal z penalty Mohamed Salah.
Muhammad Salah a Jürgen Klopp se radují po výhře Liverpoolu v Brightonu.
Muhammad Salah a Jürgen Klopp se radují po výhře Liverpoolu v Brightonu. | Foto: Reuters

Stejným výsledkem podlehl Arsenal v londýnském derby West Hamu a venku nevyhrál už pátý zápas v řadě. Brankář Petr Čech strávil duel na lavičce "Kanonýrů". Chelsea porazila Newcastle 2:1 a po dvouzápasové pauze doma vyhrála. Zároveň si upevnila čtvrté místo už o šest bodů před Arsenalem, Newcastle se propadl na sestupovou 18. příčku.

Fotbalisté Brightonu dlouho potvrzovali dobrou domácí bilanci a ligového lídra do šancí nepouštěli. Liverpoolu pomohla až situace z 49. minuty, kdy Gross stáhl zezadu Salaha a nařízený pokutový kop sám egyptský kanonýr proměnil. Čerstvý fotbalista Afriky za uplynulý rok se 14. ligovým gólem v sezoně dotáhl na čelo tabulky střelců.

Svěřenci Jürgena Kloppa vedou tabulku o sedm bodů, druhý Manchester City má ale pondělní domácí zápas s Wolverhamptonem k dobru.

V londýnském derby byl aktivní domácí navrátilec Nasri, který nastoupil k ligovému zápasu po téměř 14 měsících, během nichž si odpykal trest za doping. Právě po přihrávce francouzského záložníka překonal Lena pohotovou umístěnou střelou do horní poloviny brány devatenáctiletý záložník Rice. Vyrovnat mohl po hodině hry Aubameyang, ve vyložené šanci ale netrefil.

Trenér Arsenalu Unai Emery ani na sedmý pokus neporazil ve vzájemném zápase svůj protějšek na lavičce soupeře Manuela Pellegriniho.

Na Stamford Bridge se jako první prosadila favorizovaná Chelsea. V osmé minutě vybídl stoper Luiz dalekonosným pasem za obranu Pedra, který chytře přehodil vybíhajícího Dúbravku. Těsně před poločasem vyrovnal po rohovém kopu hlavou Clark. V 57. minutě rozhodl Willian, který si navedl míč na pravačku a placírkou obstřelil Dúbravku. Na gól mu přihrál Hazard, který je po Lionelu Messim z Barcelony druhým hráčem v rámci nejlepších pěti soutěží Evropy, který dosáhl v této sezoně na deset gólů i asistencí.

Leicester doma i přes dlouhou přesilovku prohrál 1:2 se Southamptonem. Hosté vedli od 11. minuty, kdy proměnil pokutový kop Ward-Prowse. Zápas jim zkomplikoval v 45. minutě mladý obránce Valery, který byl po druhé žluté kartě vyloučen. I v oslabení ale v nastaveném čase první půle se po individuální akci prosadil Long. "Lišky" po změně stran už jen snížily zásluhou Ndidiho.

Fulham se v zápase dvou týmů ohrožených sestupem ujal v Burnley vedení ve druhé minutě zásluhou Schürrleho. Jenže v rozmezí pouhých tří minut si pak obránci londýnského klubu dali dva vlastní góly. Nejprve si srazil prudký nákop do sítě Bryan a vzápětí podobně nešťastně zasáhl hlavou Odoi. Matěj Vydra se v dresu vítězného týmu na hřiště nedostal.

Anglická fotbalová liga - 22. kolo:

West Ham United - Arsenal 1:0 (48. Rice), Brighton - Liverpool 0:1 (50. Salah z pen.), Burnley - Fulham 2:1 (20. vlastní Bryan, 23. vlastní Odoi - 2. Schürrle), Cardiff - Huddersfield 0:0, Crystal Palace - Watford 1:2 (38. vlastní Cathcart - 67. Cathcart, 75. Cleverley), Leicester - Southampton 1:2 (58. Ndidi - 11. Ward-Prowse z pen., 45.+2 Long), Chelsea - Newcastle 2:1 (9. Pedro, 57. Willian - 40. Clark).

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Na ME v Mnichově pojede rekordní výprava 55 českých atletů

Na mistrovství Evropy v Mnichově je v nominaci rekordní počet 55 českých atletů. Po neúčasti na mistrovství světa se do týmu vracejí koulař Tomáš Staněk a oštěpařka Barbora Špotáková. Naopak chybí vytrvalkyně Eva Vrabcová, která na posledním ME v roce 2018 získala bronzovou medaili v maratonu. Z českých medailistek z Berlína 2018 bude závodit jen tehdy stříbrná oštěpařka Nikola Ogrodníková, jež skončila osmá na nedávném světovém šampionátu.

Policisté obvinili účetní z olomoucké základní školy ze zpronevěry 14,5 milionu korun

Olomoučtí kriminalisté obvinili ze zpronevěry přes 14,5 milionu korun bývalou účetní jedné z olomouckých základních škol. Peníze sedmapadesátiletá žena podle nich zaslala virtuálnímu zahraničnímu příteli vydávajícímu se za amerického lékaře, řekl v pondělí krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle informací jde o Základní školu Holečkova, která je nadřízenou organizací pro Základní školu Rooseveltova a čtyři školky. Na událost se přišlo poté, co banka vedení školy upozornila na to, že nejsou na účtech prostředky na výplaty. Chod školy nebyl ohrožen, na zajištění provozu jí poskytlo finanční pomoc město.

Peníze podle kriminalistů z odboru hospodářské kriminality žena postupně převáděla z účtu svého zaměstnavatele na svůj bankovní účet od 25. dubna do 14. června letošního roku. "Ty obratem vyměnila za eura, která převedla na několik zahraničních účtů v domnění, že je zasílá na úhradu poplatků spojených s doručením cenného balíku od virtuálního zahraničního přítele, vydávajícího se za amerického lékaře na misi v Jemenu," uvedl policejní mluvčí. Doplnil, že žena je stíhána na svobodě. Za zvlášť závažný zločin zpronevěry jí hrozí trest v sazbě pěti až deseti let vězení.