Anglie odkládá zápasy, není benzin. Fotbalistům došel i na dálnici cestou z utkání

Rudolf Černík Rudolf Černík
27. 9. 2021 18:32
Benzinová krize ve Velké Británii zasáhla i fotbal. Kvůli nedostatku pohonných hmot se hromadně odkládají zápasy některých nižších soutěží.
O podobné nápisy teď není na čerpacích stanicích ve Velké Británii nouze
O podobné nápisy teď není na čerpacích stanicích ve Velké Británii nouze | Foto: Reuters

Tým Herne Bay měl v úterý hostit v nižší Isthmian League rivala Ramsgate Town. Jenže sousedské derby se kvůli benzinové krizi hrát nebude. Borci z Ramsgate nepřijedou, přestože to k soupeři mají jen nějakých dvacet kilometrů.

"Vedení soutěže dalo klubům možnost, aby si zápasy uprostřed týdne odložily. Tušilo, že by hráči, rozhodčí i fanoušci mohli mít kvůli nedostatku benzinu problémy s tím, jak se na utkání dostat," citovala britská média mluvčího Herne Bay.

"Krátce na to Ramsgate tuhle nabídku využilo a požádalo o odklad kvůli potížím s cestováním. Nemohli jsme to ovlivnit," doplnil mluvčí.

Podobně jsou na tom borci z týmu Hornchurch. "Stejně jako v řadě jiných klubů jezdí naši hráči na zápasy svými auty. V sobotu jsme měli výjezd 170 mil (270 km) do Lewesu a dva naši fotbalisté nemohli jet, protože prostě nesehnali benzin," krčil rameny viceprezident klubu Colin McBride. "A dalšímu došel na dálnici cestou zpátky," přidal šéf perličku.

Ze třiatřiceti duelů plánovaných ve třech skupinách soutěže na úterý a středu jich v programu nyní zůstalo pouhých osm. Ostatní už jsou odloženy.

Isthmian League stojí v hierarchii anglických fotbalových soutěží na osmé příčce. Ke stejnému kroku už sáhli třeba v Southern Combination Football League.

Jedna z mnoha čerpacích stanic ve Velké Británii, které kvůli nedostatku pohonných hmot musely zůstat zavřené
Jedna z mnoha čerpacích stanic ve Velké Británii, které kvůli nedostatku pohonných hmot musely zůstat zavřené | Foto: Reuters

"Jsme poloprofesionálové, takže naši hráči musí myslet i na to, aby měli ve zbytku týdne dost benzinu ve svých autech na cesty do práce. Nikdo jim nemůže nic vyčítat, obživa a rodina jsou na prvním místě," doplnil McBride z mužstva AFC Hornchurch.

"Tohle je noční můra pro každý klub na naší úrovni. Sotva jsme dostali fanoušky zpátky na stadiony po covidové krizi, přišlo zase tohle," zoufal si McBride, šéf týmu s oficiální přezdívkou The Urchins, tedy Uličníci.

Agentura Reuters dnes napsala, že palivo nemá až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech. Krizi v dodavatelských řetězcích způsobil nedostatek řidičů nákladních aut a umocnilo ji panické chování řidičů, kteří zběsile nakupovali pohonné hmot do zásoby. 

Londýn podle listů The Times a Financial Times zvažuje povolání armády, aby dodávky pohonných hmot dostal ke spotřebitelům. Dopravci, čerpací stanice a maloobchodníci však varovali, že neexistuje žádné rychlé řešení. Británii odhadem chybí 100 000 řidičů. A přeprava pohonných hmot navíc požaduje proškolení a licenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy