Souček pálil těsně vedle, jeho spoluhráči do břevna. West Ham prohrál s Newcastlem

Rudolf Černík Rudolf Černík
Aktualizováno 12. 9. 2020 23:27
Fotbalistům West Hamu s Tomášem Součkem v základní sestavě se nepovedl vstup do nového ročníku anglické Premier League. "Kladiváři" doma podlehli 0:2 Newcastlu.
Tomáš Souček se i mezi dvěma protihráči dostal k hlavičce, ta však zaplula těsně vedle tyče branky Newcastlu | Foto: Reuters

West Ham byl přitom v první půli mnohem nebezpečnější, jenže Angelo Ogbonna trefil břevno, Součkova hlavička zamířila těsně vedle tyče a horní část brankové konstrukce trefil i Pablo Fornals.

Zápas rozhodl v 56. minutě po prodlouženém centru při svém prvním soutěžním startu za "Straky" Callum Wilson. Tři minuty před koncem přesně pálil další debutant Jeff Hendrick.

Úřadující šampion Liverpool vstoupil do utkání s nováčkem z Leedsu dobře a už po čtyřech minutách se z penalty prosadil Salah. Anglickému mistrovi nevydrželo vedení ani deset minut, Jack Harrison si zpracoval dlouhý pas, prodribloval kolem nejlepšího mladíka uplynulého ročníku Trenta Alexandera-Arnolda a dal první gól Leedsu po návratu mezi elitu.

Domácí si vzali vedení zpět ve 20. minutě, hlavou se po přímém volném kopu trefil Virgil van Dijk. Po půlhodině hry ale bylo znovu vyrovnáno, protože chybu Van Dijka využil Patrick Bamford. Už tři minuty poté znovu přesně pálil Salah.

Po přestávce dokázal tým Marcela Bielsy srovnat potřetí, poté co si ve vápně zpracoval prudkou přihrávku Mateusz Klich. Vyrovnané skóre vydrželo až do 88. minuty, kdy druhou penaltou rozhodl Salah.

V londýnském derby šli svěřenci trenéra Mikela Artety z Arsenalu do vedení už v osmé minutě. Obránci Fulhamu nedokázali odkopnout míč z pokutového území a Willianovu vyraženou střelu doklepl za záda slovenského brankáře Marka Rodáka útočník Alexandre Lacazette.

Po přestávce si na Willianův rohový kop naskočil další nováček v sestavě hostů Gabriel a hlavou zvýšil. Skóre uzavřel v 57. minutě po křížném pasu Williana druhý nejlepší střelec minulého ligového ročníku Pierre-Emerick Aubameyang.

Zápas měl přitom pro "Kanonýry" poněkud divokou předehru, neboť se při rozcvičce deset minut před výkopem porafali Eddie Nketiah a Dani Ceballos. Španěl uprostřed "baga" při pokusu získat míč zajel ostřeji do spoluhráče, a když se ten ohradil a chytil ho za paži, ještě do něj oběma rukama vrazil.

Hned po rozehrání stačily dvě přihrávky a míč se dostal ke Nketiahovi, který jej schválně silou napálil do Ceballose - a už byli zase v sobě. Zasáhnout museli ostatní hráči, při samotném zápase pak oba náhradníci seděli raději na opačných koncích lavičky…

Incident při rozcvičce Arsenalu:

Anglická fotbalová liga - 1. kolo:

West Ham United - Newcastle 0:2 (56. Wilson, 87. Hendrick), Fulham - Arsenal 0:3 (8. Lacazette, 49. Gabriel, 57. Aubameyang), Liverpool - Leeds 4:3 (4. z pen., 33. a 88. z pen. Salah, 20. Van Dijk - 12. Harrison, 30. Bamford, 66. Klich), Crystal Palace - Southampton 1:0 (13. Zaha).

Atlético se připravuje bez kouče Simeoneho, má covid

Fotbalisté Atlética Madrid se musí v přípravě na novou sezonu španělské ligy obejít bez trenéra Diega Simeoneho, protože je v karanténě. Pozitivní test na covid-19 odevzdal v pátek v rámci testování celého mužstva i realizačního týmu po návratu ze soustředění.

Padesátiletý Argentinec Simeone příznaky koronavirové nákazy neprojevoval. Již v minulém týdnu madridský klub oznámil, že kvůli covidu má v karanténě dva hráče. Oba byli testováni po návratu z dovolené, takže se s nikým z týmu nesetkali.

Atlético zahájí španělskou ligu až s dvoutýdenním zpožděním kvůli účasti na finálovém turnaji Ligy mistrů, na němž v Lisabonu vypadli ve čtvrtfinále s Lipskem. V úvodním duelu La Ligy Atlético 27. září přivítá Granadu.

Právě Granada zahájili sezonu španělské ligy vítězstvím 2:0 nad Bilbaem. O výhře rozhodl sedmý tým minulého ročníku slepenými góly ve druhém poločase.

Ve 49. minutě se hlavou po centru z křídla trefil Yangel Herrera. Vítězství potvrdil o čtyři minuty později Luis Milla, který si sám vybojoval míč a vystřelil přesně zpoza vápna.

Granada se naladila na čtvrteční utkání 2. kvalifikačního kola Evropské ligy, které odehraje na hřišti albánského celku Teuta.

Španělská fotbalová liga - 1. kolo:

Eibar - Vigo 0:0, Granada - Bilbao 2:0 (49. Herrera, 53. Milla), Cádiz - Pamplona 0:2 (10. Adrián, 79. García).

Nice prohrálo, ligu vede St. Etienne

Fotbalisté Nice poprvé v sezoně francouzské ligy prohráli a přišli o vedení v tabulce. Dosavadní lídři nestačili ve 3. kole na Montpellier, kterému podlehli na jeho hřišti 1:3. Díky lepšímu skóre se do čela pořadí posunulo St. Etienne, které si poradilo se Štrasburkem 2:0.

Montpellier se ujal vedení v 18. minutě, poté co si sklepnutý míč na penaltě našel Gaetan Laborde. Tlak domácích, kteří navzdory menšímu držení míče jasně soupeře přestříleli, vyvrcholil po poločase ze dvou rohových kopů. První trefil hlavou do sítě Daniel Congré, druhý pak stejný hráč dorazil po střele z druhé vlny. Danteho snížení v 69. minutě již Nice na body nestačilo.

St. Etienne ještě neinkasovalo a vede tabulku, ačkoliv odehrálo jen dva zápasy. Domácí rozhodli o výhře 12 minut po přestávce, kdy za předchozí hru rukou proměnil pokutový kop Denis Bouanga. Tři body pro domácí potvrdil v 82. minutě první trefou ve francouzské lize Mahdi Camara.

Francouzská fotbalová liga - 3. kolo:

Montpellier - Nice 3:1 (50. a 64. Congré, 18. Laborde - 69. Dante), St. Etienne - Štrasburk 2:0 (57. Bouanga z pen., 82. Camara).

1. St. Etienne 2 2 0 0 4:0 6
2. Nice 3 2 0 1 5:4 6
3. Bordeaux 3 1 2 0 2:0 5
4. Lyon 2 1 1 0 4:1 4
5. Monako 2 1 1 0 3:2 4
Rennes 2 1 1 0 3:2 4
7. Lille 2 1 1 0 2:1 4
Nantes 2 1 1 0 2:1 4