Premier League začne v červnu a odehraje se ve zrychleném rytmu, plánují Angličané

ČTK ČTK
22. 3. 2020 14:47
Představitelé anglické fotbalové ligy začínají předběžně plánovat znovuzahájení sezony a její dohrání ve zrychleném rytmu. Podle informací listu Sunday Telegraph počítá ideální scénář s tím, že by se kvůli pandemii koronaviru přerušený ročník Premier League rozehrál k 1. červnu.
Soccer Football - Premier League - Chelsea v Everton - Stamford Bridge, London, Britain - March 8, 2020  Chelsea's Mason Mount scores their first goal    REUTERS/David Kl
Soccer Football - Premier League - Chelsea v Everton - Stamford Bridge, London, Britain - March 8, 2020 Chelsea's Mason Mount scores their first goal REUTERS/David Kl | Foto: Reuters

V krajním případě by se hrálo bez diváků, a zbývající zápasy by se zvládly za šest týdnů. Nová sezona by mohla po krátké pauze začít v srpnu podle plánu.

Nejvyšší soutěže se v Anglii zastavily 13. března a pauza byla vyhlášena do 4. dubna. Později vedení přestávku prodloužilo do konce dubna. Odložení Eura na příští rok pak poskytlo ligám více času v létě na dohrání soutěží, pokud to situace dovolí. Většině klubů v Premier League zbývá dohrát devět zápasů, některým deset. V čele tabulky je s náskokem 25 bodů Liverpool.

Zástupci ligy doufají, že se jim tak podaří minimalizovat ztráty klubů z televizních práv a sponzorských smluv. "Když budou muset lidi další měsíc sedět doma, budou moct alespoň sledovat v televizi Premier League. Zabaví je to a ukáže, že to zvládneme," řekl BBC šéf Southamptonu Martin Semmens.

Další problémy ale mohou přinést smlouvy fotbalistů, některým hráčům totiž v červnu současné kontrakty vyprší. FIFA už naznačila, že prověří možnost udělení výjimek, podle Semmense to ale nebude nutné. "Nemyslím si, že bude těžké přesvědčit hráče, aby odehrál ještě další dva týdny a dostal za to zaplaceno," prohlásil.

Komplikace ještě mohou nastat vzhledem k postupu pandemie. Už při přerušení ligy měli pozitivní test na koronavirus trenér Arsenalu Mikel Arteta a útočník Chelsea Callum Hudson-Odoi. V karanténě je momentálně celý Arsenal a Everton, stejně jako hráči Manchesteru City, Watfordu, Leicesteru či Bournemouthu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy