Anglická fotbalová legenda Charlton onemocněl demencí

ČTK ČTK
1. 11. 2020 16:40
Anglické fotbalové legendě Bobbymu Charltonovi byla diagnostikována demence.
Bobby Charlton (vlevo)
Bobby Charlton (vlevo) | Foto: Reuters

O mozkové chorobě třiaosmdesátiletého mistra světa z roku 1966 informoval list Telegraph se svolením jeho manželky Normy, jež doufá, že by povědomí o diagnóze slavného fotbalisty mohlo pomoci ostatním.

Zpráva o Charltonově onemocnění přišla dva dny po úmrtí jeho bývalého spoluhráče Nobbyho Stilse a po červencové smrti jeho staršího bratra Jacka, kteří oba trpěli demencí.

Charlton byl klíčovým hráčem anglického týmu, jenž v roce 1966 na domácí půdě vybojoval pro kolébku fotbalu první a dosud poslední titul mistrů světa. V témže roce také získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy.

V roce 1958 Charlton přežil mnichovskou leteckou tragédii, při níž zahynulo osm jeho spoluhráčů z Manchesteru United. O deset let později dovedl "Rudé ďábly" k prvnímu triumfu v Poháru mistrů, když ve finále proti Benfice vstřelil dva góly.

Charltonových 249 branek v Manchesteru United a 49 gólů v anglické reprezentaci překonal až v nedávných letech Wayne Rooney.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy