AC Milán nemá na posily. Klubu chybí miliony od tajemných Číňanů

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
30. 1. 2017 6:06
AC Milán se pyšnil posilou z anglické Premier League a oznamoval, že odchovanec slavné Barcelony setrvá v kádru do konce letošního ročníku. Jenže útočník Gerard Deulofeu přichází pouze hostovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Milán – Minulý týden cvakaly v Milánu fotoaparáty a běžely kamery. Datové karty se plnily záběry světlovlasého mladíka v maskáčové bundě, pózujícího s pruhovaným dresem AC Milán v ruce. Klub se pyšnil posilou z anglické Premier League a oznamoval, že odchovanec slavné Barcelony setrvá v kádru do konce letošního ročníku.

V rámci profesionálně odvedeného PR už ale pomlčel o tom, že útočník Gerard Deulofeu přichází pouze hostovat. Navíc poté, co se nevešel do sestavy Evertonu, a před dvěma lety v Seville ho dokonce španělský deník Marca zařadil mezi nejhorší jedenáctku sezony. Úpadek AC Milán, čekajícího na peníze od čínských investorů, nemůže nic charakterizovat lépe.

Přestupové okno končí v Evropě 31. ledna a Milán nemá na posily peníze. Nakupovat nemůže, svoje hráče naopak pouští ven, aby ušetřil na výplatách. Číňané měli klub převzít ještě před Vánoci a zimní přestupové okno zafinancovat ze svých zdrojů. Převod se ale zadrhl a zvučná jména do týmu nepřicházejí. "Zůstáváme klidní, prodej klubu dotáhneme 3. března," říká Paolo Berlusconi, mladší bratr majitele klubu Silvia Berlusconiho.

Ušetřit a neutrácet, velí holohlavý Galliani

Stárnoucí milánský šéf se loni dohodl s čínskými investory skrytými pod značkou Sino-Europe Sports na prodeji klubu, který během třiceti let dovedl k osmi domácím titulům a pěti trofejím pro vítěze Ligy mistrů. "Fotbal se změnil a jedna rodina nemůže myslet na to, aby klub dostala sama do nejvyšších pater. Na to je potřeba opravdu hodně peněz," prohlásil Silvio Berlusconi.

Bez peněz teď Milán hospodaří, jak se dá, a spoléhá přitom na svého ředitele Adriana Gallianiho, kterému fotbaloví manažeři přezdívají "přestupový guru". Holohlavý funkcionář se žlutou kravatou, který je už třicet let pravou rukou Silvia Berlusconiho, zatím milánskému rozpočtu ulehčil, když pustil útočníky Luize Adriana a M'Baye Nianga. První odešel zadarmo do Spartaku Moskva, druhý hostovat do anglického Watfordu. Klub tak sice ušetří za výplaty, peníze na posily ale nezískal.

Proto i opačným směrem přicházejí hráči, které jejich mateřské kluby Milánu pouze půjčují. A vyhaslého Španěla Deulofeua, kterého Everton využil v této sezoně jen třináctkrát, musí klub prezentovat jako zásadní posilu, aby uklidnil fanoušky. Kromě něj přivedl jen čtyřicetiletého brankáře Marka Storariho, aby kryl záda jedničce Gigimu Donnarummovi, s Marseille pak jedná o příchodu Lucase Ocampose, jenž na podzim hostoval v Janově. Milán teď zkrátka bere každého, kdo nepřijde pokladnu na moc peněz.

Potíže s kádrem a chybějícími posilami se odráží na sportovní formě Milána. V neděli klub podlehl v Udine 1:2. Trenér Vincenzo Montella, který dřív úspěšně vedl Sampdorii a Fiorentinu, jej přesto v ligové tabulce drží na dohled od příček zajišťujících postup do evropských pohárů.

Čeká se na souhlas čínské vlády

Aby se převod AC Milán na nové čínské vlastníky mohl konečně dotáhnout, musí Číňané doplatit 420 milionů eur. Dostat je má společnost Fininvest, přes kterou Berlusconi klub vlastní. Celková kupní cena klubu byla 740 milionů. Část peněz už Italové dostali, vyplacení zbylé částky z Číny musí odsouhlasit tamní vláda.

A právě na tom se transakce údajně zasekla. Podle italských médií nechce čínská vláda vyvedení částky ven ze země povolit a Sino-Europe Sports teď hledá možnost, jak si potřebné peníze půjčit z evropských fondů některé jiné čínské společnosti. "Už nám zaplatili 200 milionů, není čeho se bát," mírní nervozitu okolí Paolo Berlusconi.

Tu naopak umocňují hlasy, že Číňany schované pod hlavičku Sino-Europe Sports vlastně nikdo nezná. Ví se jenom, že za ně jedná manažer Jung-chung Li a hlavní silou skupiny je fond Haixia Capital. Dokonce i trenér Marcello Lippi, který vede čínskou reprezentaci a v zemi působí už od roku 2012, o Sino-Europe Sports pochybuje. "Ptal jsem se na tyhle investory několika místních funkcionářů, nikdo o nich nic neví," vzkázal už před Vánoci z Číny.

 

Právě se děje

Další zprávy