A zrodila se legenda. Před 150 lety se začal hrát Anglický pohár, nejstarší soutěž

Sport ČTK Sport, ČTK
11. 11. 2021 16:16
V červenci roku 1871 navrhl Charles William Alcock, reportér listu The Sportsman, výboru anglické Fotbalové asociace, že by bylo "žádoucí zřízení soutěžního poháru, ve kterém by se mohly utkat všechny týmy, které náleží k asociaci." Přesně před 150 lety, 11. listopadu 1871, se pak skutečně začaly hrát první zápasy Anglického poháru, nejstarší fotbalové soutěže na světě.
První vítěz fotbalového Anglického poháru, londýnský tým Wanderers
První vítěz fotbalového Anglického poháru, londýnský tým Wanderers | Foto: Wikipedia/Public domain

První ročník poháru tak odstartoval v listopadu 1871, a po třinácti zápasech ho vyhrál londýnský klub Wanderers, který získal první titul 16. března 1872 na mezinárodním kriketovém hřišti v Kenningtonu na jihu Londýna. Ve finále porazil celek Royal Engineers 1:0 gólem Mortona Bettse, jenž ovšem do zápasu nastoupil pod pseudonymem A. H. Chequer.

Svůj úspěch Wandereres zopakovali i v následující sezoně, kdy ve finále pokořili tým Oxford University. Celkem si na své konto připsali pět titulů, než v roce 1887 zanikli (a v roce 2009 byli zase obnoveni).

"Moderní" podobu získala soutěž v sezóně 1888/1889, kdy byla zavedena kvalifikační kola. V roce 1923 se finále soutěže poprvé odehrálo na londýnském stadionu Wembley. Na stánek, určený pro 127 000 lidí, se jich tehdy namačkalo přes 200 000. Bolton Wanderers tehdy porazili tým West Ham United z východního Londýna.

V sezoně 1966/1967 byli povoleni první náhradníci, poté, co mnoho předcházejících let hráči odcházeli kvůli zraněním z utkání předčasně a v několika finálových zápasech utrpěli dokonce zlomeninu kosti.

Prvním náhradníkem, který se aktivně účastnil finálového zápasu, byl v roce 1968 Dennis Clarke, který nahradil Johna Kaye v týmu West Bromwich Albion.

Až do roku 1999 následovalo po remíze ve finále opakování zápasu v jiný hrací den; od zmíněného roku se pak finále rozhoduje v tentýž den, když po uplynutí řádné hrací doby následuje prodloužení, případně penaltový rozstřel. Ten dosud rozhodoval ve finále pouze dvakrát, a to v letech 2005 a 2006.

Fotbalisté Leicesteru jásají s trofejí pro vítěze po zatím posledním finále FA Cupu
Fotbalisté Leicesteru jásají s trofejí pro vítěze po zatím posledním finále FA Cupu | Foto: Reuters

Nejvíce titulů Anglického poháru má na svém kontě londýnský Arsenal FC s celkovými 14 triumfy, následuje Manchester United s 12 tituly a dále týmy Chelsea a rovněž londýnský Tottenham Hotspur, oba shodně s osmi tituly.

Úřadujícím mistrem v letošní sezóně 2020/2021 je tým Leicester City, pro kterého je to první titul. Získal za něj bonus 1,8 milionů liber (v přepočtu přes 50 milionů korun).

Celkový počet týmů v aktuální sezoně činil 736, rekordní počet týmů zažila soutěž v sezoně 2011/2012, kdy jich bylo 763.

Soutěž se od svého zrodu nehrála jen během let první a druhé světové války.

Vedle Anglického poháru se v Británii hraje také Ligový pohár, který pořádá ligová asociace pro týmy ze čtyř nejvyšších anglických lig.

Fotbalová republika, díl sedmý: Lázně Bohdaneč | Video: Vojtěch Dvořák, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy