Souček měl na dosah vítězný gól, místo toho slaví tři body Arsenal

Aktualizováno 19. 9. 2020 23:11
Ani po dvou kolech nemají fotbalisté West Hamu v Premier League jediný bod. V sobotním duelu proti Arsenalu k tomu ale měli blízko. Český záložník Tomáš Souček měl totiž velkou šanci těsně před vítězným gólem Gunners na konečných 2:1. "Rudí ďáblové" v prvním kole senzačně podlehli Crystal Palace 1:3. Dva góly domácím vstřelil jejich bývalý hráč Wilfried Zaha.
Tomáš Souček a Rob Holding.
Tomáš Souček a Rob Holding. | Foto: Reuters

Arsenal začal lépe a ve 25. minutě otevřel skóre hlavou Alexandre Lacazette. Francouzský útočník vstřelil jubilejní 50. soutěžní branku za "Gunners". Těsně před pauzou srovnal Michail Antonio z akce, kterou rozjel Souček.

Hráči West Hamu měli po změně stran převahu, ale nadějné šance neproměnili. Domácím se povedlo střídání a v 85. minutě londýnské derby rozhodl útočník Edward Nketiah. Chvilku před tím měl přitom málem na hlavě vítězný gól český záložník v dresu West Hamu. Po vzdušném souboji ale upadl a marně se dožadoval penalty.

United na stadionu Old Trafford zaspali úvod a už v sedmé minutě inkasovali po trefě Androse Townsenda, kterého před brankou našel Jeffrey Schlupp. Pak obě mužstva neproměnila několik slibných šancí.

Zřejmě klíčový moment zápasu nastal po 70. minutě. Rozhodčí Martin Atkinson po zhlédnutí videa nařídil pro Crystal Palace penaltu za ruku Victora Lindelöfa. Domácí gólman David de Gea sice vychytal Jordana Ayewa, ale protože neměl nohy na brankové čáře, tak se pokutový kop opakoval a jiný exekutor Zaha už nezaváhal.

V 80. minutě vrátil manchesterského favorita do hry střídající Donny van de Beek. Posila z Ajaxu Amsterodam skórovala při svém debutu. United však v závěru dostali ještě jednu branku od Zahy. Londýnský tým si ve druhém utkání v ročníku připsal druhou výhru.

Everton doma porazil oslabeného nováčka West Bromwich 5:2 a také podruhé zvítězil. Hattrickem se blýskl Dominic Calvert-Lewin, gól a asistenci si připsala letní posila James Rodríguez. Hosté i podruhé po návratu do Premier League prohráli o tři branky.

West Bromwich v Liverpoolu začal dobře a v 10. minutě se prosadil Grady Diangana. Odpověď zařídil Calvert-Lewin a Rodríguez těsně před pauzou otočil skóre první soutěžní trefou za Everton.

Kolumbijského záložníka chvíli nato udeřil do obličeje hostující obránce Kieran Gibbs a dostal červenou kartu. Při odchodu do šatny byl za protesty vyloučen i kouč West Bromwiche Slaven Bilič.

Krátce po změně stran sice vyrovnal Matheus Pereira, ale domácí početní výhodu využili a nováčkovi nasázeli další tři branky. Vedení Evertonu vrátil Michael Keane a Calvert-Lewin dvěma góly mezi 62. a 66. minutou zkompletoval premiérový hattrick v kariéře. Třiadvacetiletý anglický útočník skóroval i při úvodním vítězství 1:0 na stadionu Tottenhamu.

Leeds v souboji dalších nováčků doma přestřílel Fulham 4:3 a zopakoval výsledek z úvodního ligového utkání s mistrovským Liverpoolem, ale tentokrát svěřenci kouče Marcela Bielsy zvítězili. Po dvou gólech dali Hélder Costa z Leedsu i hostující Aleksandar Mitrovič. Fulham utrpěl druhou porážku v sezoně.

Anglická fotbalová liga - 2. kolo:

Everton - West Bromwich 5:2 (31., 62. a 66. Calvert-Lewin, 45. Rodríguez, 54. Keane - 10. Diangana, 47. Costa Pereira), Leeds - Fulham 4:3 (5. a 57. Hélder Costa, 41. Klich z pen., 50. Bamford - 34. z pen. a 67. Mitrovič, 62. De Cordova-Reid), Manchester United - Crystal Palace 1:3 (80. Van de Beek - 74. z pen. a 85. Zaha, 7. Townsend), Arsenal - West Ham United 2:1 (25. Lacazette, 85. Nketiah - 45. Antonio).