Záhada objasněna. Gólman skočil pod vlak kvůli depresím

Martin Jůzek, maj
11. 11. 2009 14:15
Enke trpěl od roku 2003 duševními problémy

Hannover - Podivná smrt německého fotbalového reprezentanta Roberta Enkeho byla den po jeho sebevraždě vysvětlena.

Vdova po zesnulém brankáři a osobní lékař gólmana novinářům sdělili, že dvaatřicetiletý gólman Hannoveru trpěl duševní chorobou. Psychické problémy ho měly dohnat k tomu, že si sáhl na život.

Uvedli to na středeční mimořádné tiskové konferenci a potvrdili informace policie, podle níž nechal rodině dopis na rozloučenou.

Čtěte dále: Německo v šoku: Brankář Enke prý spáchal sebevraždu

Enke zemřel v úterý večer, když se nechal srazit vlakem na železničním přejezdu v Eilvese nedaleko jeho domu.

"Když měl depresi, bylo to pro nás těžké období. Bál se, že všechno ztratí," prohlásila manželka zesnulého Teresa Enkeová, která dodala, že potíže začal mít v době jeho neúspěšného angažmá v Barceloně a pak v Istanbulu.

Právě tehdy, na začátku roku 2003, navštívil poprvé psychoterapeuta v Kolínu nad Rýnem.

"Měl strašný strach z neúspěchu," vrátil se doktor Valentin Markser k setkání s Enkem. Šest let se pak Enke léčil, do kolen ho místo výkonů na hřišti poslala smrt malé dcery Lary, která zemřela na srdeční selhání ve dvou letech.

Přesto se mu dařilo úspěšné zakrýt, že má deprese a po konci Jense Lehmanna v německé reprezentaci právě on vybojoval pozici jedničky mezi třemi tyčemi národního týmu. Dařilo se mu a počítalo se s ním pro MS v Jižní Africe.

V poslední době se však jeho potíže vrátily. "Bál se, že ztratí i Leilu (pozn. adoptivní dceru)," poznamenala vdova Teresa.

A deprese ho nakonec dohnaly až k sebevraždě, za níž se manželce i dceři omluvil. Právě to prý stálo v dopise na rozloučenou.

Jeho smrt mezitím oplakávaly stovky fanoušků, kteří v úterý a ve středu přišli ke stadionu Hannoveru. Přinášeli svíčky, fotografie, květiny. Večer se pak v hlavním městě Dolního Saska uskuteční smuteční pochod.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy