Začíná éra Vrbova dynamického fotbalu. Éra bez Plašila

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 2. 2014 10:00
Pavel Vrba sepsal svou první reprezentační nominaci. Chybí v ní Jaroslav Plašil, pro Michala Bílka nepostradatelná postava
Jaroslav Plašil nastřádal v národním týmu 89 startů. Přidá i další?
Jaroslav Plašil nastřádal v národním týmu 89 startů. Přidá i další? | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Víc zápasů než on sehrálo v reprezentaci jen sedm fotbalistů, Jaroslav Plašil nastřádal v národním týmu 89 startů. Ale je otázkou, zdali ještě nějaký přidá.

Pro Michala Bílka byl totiž nepostradatelný, Pavlu Vrbovi se do jeho první nominace, na přípravný zápas s Nory (více zde), nevešel, ocitl se jen mezi náhradníky.

Vrba to zdůvodňuje tím, že Plašil poslední dobou nemá jisté místo v sestavě průměrné italské Catanie.

Plašil, mistr zpomalovací zpětné přihrávky, mu ale dost možná příliš nepasuje ani do jeho fotbalové vize.

„Kdo sledoval moji práci ve Viktorii Plzeň, ví, že chci hrát vždycky dynamický, ofenzivní fotbal,“ netají se Vrba tím, že chce národní tým pořádně rozhýbat.

Osmnáctka jmen, která se objevila v nominaci na Norsko, žádné velké zemětřesení v národním týmu nezpůsobila. Z Bílkových tradičních koní scházejí jen Jiráček a zmiňovaný Plašil.

„Proč v nominaci není Plašil? V posledním období nemá pevnou pozici v sestavě svého klubu, a přitom jeho tým hraje v Itálii jen o záchranu,“ zdůvodnil Vrba, proč se bez záložníka Catanie obejde. „V jeho věku už by měl mít v klubu, kde působí, jistější pozici. Něco jiného je to u mladých, talentovaných hráčů na začátku kariéry.“

Vrba tak nepřímo vysvětlil, proč na rozdíl od Plašila ukázal například na 21letého útočníka Matěje Vydru, který přitom za West Bromwich Albion hrává také sporadicky.

Ve srovnání s Plašilem má ale kromě perspektivy z hlediska věku i větší předpoklad patřit mezi nositele nového dynamického pojetí hry národního týmu.

Jiráčkova gólu si povšiml

Vrba hned na začátku svého působení u národního týmu opakovaně zdůvodnil, že předpokladem startů za národní tým je u každého fotbalisty skutečnost, že hraje i za klub.

„Samozřejmě je něco jiného, když někdo sedí na lavičce třeba v Realu Madrid. To pak jde o tak kvalitního hráče, že svému národnímu týmu  může být přínosem. Ale když někdo nekope ani v klubu, který ve své soutěži hraje o záchranu, už je to problém,“ rozvyprávěl se Vrba krátce po svém jmenování.

Jedním z těch, o nichž mezi těmito řádky mluvil, byl Petr Jiráček. Chlapík, kterého Vrba dobře zná z plzeňské kabiny, v níž oba prožili oslavy prvního mistrovského titulu klubu i prvních startů v Lize mistrů.  Dříč Jiráček se ale po odchodu do Německa zaseknul, nerozjel se ani ve Wolfsburgu, ani při pokusu o restart v Hamburku, kde v posledních týdnech vypadl úplně ze sestavy.

Ve Vrbově nominaci tak chybí úplně. „Ale pochopitelně jsme si všimli, kdo dal teď o víkendu v bundeslize gól,“ naznačil Vrba, že když Jiráček v dalším průběhu sezony potvrdí svůj víkendový úspěch, kdy se Mirko Slomkovi, novému kouči Hamburku, odvděčil za důvěru gólem do sítě Dortmundu, u Vrby rozhodně zabouchnuté dveře nenajde.

Vrbova první nominace čítá 18 jmen.

Brankáři: Čech (Chelsea), Vaclík (Sparta), obrana: Gebre Selassie(Brémy), M. Kadlec (Fenerbahce), Limberský (Plzeň), Mazuch (Dněpropetrovsk), Rajtoral (Hannover), Suchý (Basilej), záloha: Darida (Freiburg), Dočkal (Sparta), Hloušek (Norimberk), Hušbauer (Sparta), Hübschman (Doněck), Kolář (Plzeň), Krejčí (Sparta), Rosický (Arsenal), útok: Lafata (Sparta), Vydra (WBA).

Na marodce jsou Sivok (Besiktas) a Kozák (Aston Villa).

Sedm jmen v nominaci se rekrutuje  z české ligy, pět sparťanů doplňují dva Plzeňáci. Na listině náhradníků pak najdeme další jména, která pro Vrbu přicházejí do úvahy:  Grigar, Drobný, Čelůstka, Holek, Procházka, Pudil, Hořava, Plašil, Vácha, Morávek, Vaněk, V. Kadlec, Petržela, Tecl a Pekhart.

Z této širší nabídky ignoroval Bílek jen sparťana Lukáše Váchu a po Euru 2012 také Daniela Pudila, který mu nemohl zapomenout, že jej trenér vyřadil z nominace až těsně před šampionátem, v průběhu rakouského kempu.

U Vrby všichni dostávají novou, rovnou startovní čáru.

S Brücknerem se shodl na 95 procent

Po dlouhé době se do národního týmu vrací Adam Hloušek, který v Německu absolvoval neskutečné zdravotní martyrium, po kterém se v bundeslize až nečekaně rychle a dobře znovu etabloval. „Málokterý český hráč má ve svém bundesligovém klubu takovou pozici jako Adam Hloušek v Norimberku,“ zdůrazňuje Vrba, který nedávno českou kolonii v Bavorsku osobně navštívil. Hloušek ho těší  svou univerzálností, umí pracovat na levém kraji obrany i zálohy.

Pavel Vrba připustil, že výběr hráčů konzultoval i se svým poradcem Karlem Brücknerem. „Oba jsme napsali na papír svá jména, a když jsme si je vyměnili, zjistili jsme, že se shodneme na 95 procent,“ usmívá se Vrba.

Ten byl sice trenérem národního týmu jmenován už v prosinci a kvalifikace o Euro 2016 se rozjede až v září. Jenže šancí s týmem pracovat a vštípit mu svoji filozofii má Vrba minimum.

Při prvním srazu stráví s hráči příští týden jen tři dny, do kterých se kromě dvou tréninků a zápasu s Nory musí vejít i pondělní vyhlášení Fotbalisty roku.

Pak se národní tým 21. května představí ve Finsku, kde dostanou šanci zejména fotbalisté působící v Premier League či bundeslize, kterým ligová sezona končí dřív. Vrba je pak následně pustí na dovolenou a v posledním jarním přípravném termínu 3. června vyrukuje v Olomouci na Rakušany s víceméně ligovým výběrem.

Šancí sehrávat se a hledat společně nový styl hry národního týmu je tedy minimum. O to hrozivěji vyhlíží sled zápasů v kvalifikaci, který tentokrát nebyl výsledkem diplomatického vyjednávání účastníků skupiny, ale nadiktovala ho UEFA.

A v českém případě tak, že to nejtěžší přichází hned na úvod: 9. září Vrbův tým přivítá v Praze Nizozemce. A v září následuje cesta do Turecka, na půdu očekávaného hlavního rivala  českých barev v boji o druhou přímou postupovou příčku.

„Naštěstí před tím zápasem s Nizozemci budeme mít k dispozici delší soustředění a v jeho rámci sehrajeme ještě jeden mezistátní zápas, o soupeři se teprve jedná,“ vysvětluje Vrba.

Los mu do cesty kromě Nizozemců a Turků postavil i Island, Lotyšsko a Kazachstán. Mezi účastníky Eura 2016, na němž bude ve Francii poprvé startovat 24 týmů, se dostanou všechny první a druhé týmy ze všech kvalifikačních skupin. S nimi i ten s nejlepší bilancí ze třetího místa. A ti ostatní „třetí“ si mezi sebou zahrají baráž.

Program přípravy: 5. 3. Česko-Norsko (18.30 v pražském Edenu), 21. 5. Finsko-Česko, 3. 6. Česko-Rakousko (Olomouc), 2. 9.  v jednání  zápas s dosud neupřesněným soupeřem.

Program kvalifikace: 9. 9. Česko-Nizozemsko, 10. 10. Turecko-Česko, 13. 10. Kazachstán-Česko, 16. 11. Česko-Island, v roce 2015 pak 28.3. Česko-Lotyšsko, 12. 6. Island-Česko, 3. 9. Česko-Kazachstán, 6.9. Lotyšsko-Česko, 10. 10. Česko-Turecko, 13. 10. Nizozemsko-Česko.

 

Právě se děje

Další zprávy