Zachrání se? Pak bude mít Hradec Králové potíž se stadionem

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 5. 2015 14:30
Stadion, na kterém hrává FC Hradec Králové, ztratil pro příští ročník certifikaci nutnou pro nejvyšší fotbalovou soutěž.
Pokud by se Hradec Králové zachránil, musel by akutně řešit problém se stadionem
Pokud by se Hradec Králové zachránil, musel by akutně řešit problém se stadionem | Foto: ČTK

Hradec Králové - V lize jsou předposlední, pět bodů za Libercem, a to tři kola před koncem soutěže. Ale přesto Hradec Králové pořád dýchá. Díky skutečnosti, že v sobotu porazil 1:0 ostravský Baník, a hlavně proto, že za týden hraje právě v Liberci.

Nicméně i kdyby se tahle "Mission Impossible", tedy zoufalá honba za záchranou prvoligové příslušnosti, Hradci nakonec vydařila, vyvstal by před ním úplně jiný problém.

"Stadion FC Hradec Králové měl pro nejvyšší soutěž certifikaci do 30. června. A nebyla mu prodloužena," řekl Rostislav Votík, člen výkonného výboru Fotbalové asociace ČR. "Funkcionáře Hradce jsme na tu skutečnost v předstihu upozornili."

Situaci v Hradci Králové komplikuje neustále odkládaná stavba nového stadionu. Věc byla natolik zdlouhavá, že původní investor, německá firma ECE, od projektu odstoupil.

Předpoklad toho, že se v Hradci začne nový stadion stavět, vytvářel jistý polštář benevolence vůči stadionu stávajícímu. Jenže ten teď zmizel.

Pokud Hradec sestoupí, může hrát druhou nejvyšší soutěž tam, kde dosud. Ale co jestli se zachrání?

"Proti tomu rozhodnutí ohledně certifikátu se odvoláme. Pokud by se Hradec udržel, začali bychom se stavebními úpravami východní tribuny. Tak abychom podmínky certifikace naplnili," říká ředitel klubu Richard Jukl.

Olomouc a Zlín O.K., Varnsdorf do Jablonce?

Z druhé nejvyšší soutěže patrně postoupí někdo z trojice Sigma Olomouc, Fastav Zlín, Varnsdorf. Moravské kluby mají stadiony, které podmínkám Synot ligy vyhovují, Varnsdorf nikoli.

"Platily by tam podmínky licenčního manuálu," říká ředitel ligy Tomáš Bárta. Přeloženo do češtiny: Varnsdorf by směl hrát nejvyšší soutěž na jiném stadionu, musel by se ale zavázat, že do roka vystaví odpovídající stadion vlastní.

Kdyby do toho Varnsdorf šel, hrál by své zápasy pravděpodobně v Jablonci, kde klubu šéfuje varnsdorfský rodák Miroslav Pelta.

A právě v Jablonci by se mohlo hrát i finále letošního Poháru FAČR. Pravděpodobnější je ale varianta s Mladou Boleslaví.

Právě Jablonec totiž spolu s Mladou Boleslaví tvoří jednu semifinálovou dvojici poháru. A dnes bylo stanoveno, že poražený semifinalista z tohoto páru bude hostit finále. V prvním utkání vyhrál Jablonec v Mladé Boleslavi 2:1.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří Liberec s Teplicemi, první zápas vyhrál Slovan 3:0.

O projektu tzv. samostatné ligy údajně na dnešním zasedání ligového shromáždění nepadlo ani slovo. Jeví se tedy jako velmi nepravděpodobné, že by se projekt měl rozeběhnout už od příští sezony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy