Zachrání se? Pak bude mít Hradec Králové potíž se stadionem

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 5. 2015 14:30
Stadion, na kterém hrává FC Hradec Králové, ztratil pro příští ročník certifikaci nutnou pro nejvyšší fotbalovou soutěž.
Pokud by se Hradec Králové zachránil, musel by akutně řešit problém se stadionem
Pokud by se Hradec Králové zachránil, musel by akutně řešit problém se stadionem | Foto: ČTK

Hradec Králové - V lize jsou předposlední, pět bodů za Libercem, a to tři kola před koncem soutěže. Ale přesto Hradec Králové pořád dýchá. Díky skutečnosti, že v sobotu porazil 1:0 ostravský Baník, a hlavně proto, že za týden hraje právě v Liberci.

Nicméně i kdyby se tahle "Mission Impossible", tedy zoufalá honba za záchranou prvoligové příslušnosti, Hradci nakonec vydařila, vyvstal by před ním úplně jiný problém.

"Stadion FC Hradec Králové měl pro nejvyšší soutěž certifikaci do 30. června. A nebyla mu prodloužena," řekl Rostislav Votík, člen výkonného výboru Fotbalové asociace ČR. "Funkcionáře Hradce jsme na tu skutečnost v předstihu upozornili."

Situaci v Hradci Králové komplikuje neustále odkládaná stavba nového stadionu. Věc byla natolik zdlouhavá, že původní investor, německá firma ECE, od projektu odstoupil.

Předpoklad toho, že se v Hradci začne nový stadion stavět, vytvářel jistý polštář benevolence vůči stadionu stávajícímu. Jenže ten teď zmizel.

Pokud Hradec sestoupí, může hrát druhou nejvyšší soutěž tam, kde dosud. Ale co jestli se zachrání?

"Proti tomu rozhodnutí ohledně certifikátu se odvoláme. Pokud by se Hradec udržel, začali bychom se stavebními úpravami východní tribuny. Tak abychom podmínky certifikace naplnili," říká ředitel klubu Richard Jukl.

Olomouc a Zlín O.K., Varnsdorf do Jablonce?

Z druhé nejvyšší soutěže patrně postoupí někdo z trojice Sigma Olomouc, Fastav Zlín, Varnsdorf. Moravské kluby mají stadiony, které podmínkám Synot ligy vyhovují, Varnsdorf nikoli.

"Platily by tam podmínky licenčního manuálu," říká ředitel ligy Tomáš Bárta. Přeloženo do češtiny: Varnsdorf by směl hrát nejvyšší soutěž na jiném stadionu, musel by se ale zavázat, že do roka vystaví odpovídající stadion vlastní.

Kdyby do toho Varnsdorf šel, hrál by své zápasy pravděpodobně v Jablonci, kde klubu šéfuje varnsdorfský rodák Miroslav Pelta.

A právě v Jablonci by se mohlo hrát i finále letošního Poháru FAČR. Pravděpodobnější je ale varianta s Mladou Boleslaví.

Právě Jablonec totiž spolu s Mladou Boleslaví tvoří jednu semifinálovou dvojici poháru. A dnes bylo stanoveno, že poražený semifinalista z tohoto páru bude hostit finále. V prvním utkání vyhrál Jablonec v Mladé Boleslavi 2:1.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří Liberec s Teplicemi, první zápas vyhrál Slovan 3:0.

O projektu tzv. samostatné ligy údajně na dnešním zasedání ligového shromáždění nepadlo ani slovo. Jeví se tedy jako velmi nepravděpodobné, že by se projekt měl rozeběhnout už od příští sezony.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy