Aktualizováno 22. 2. 2014 19:15
Reportáž ze 17. kola české nejvyšší fotbalové soutěže.
Fanoušci Slavie zapalovali bengálské ohně
Fanoušci Slavie zapalovali bengálské ohně | Foto: Lukáš Drštička

Olomouc - Fotbalisté Slavie utrpěli na hřišti Olomouce pořádný debakl. V prvním jarním utkání Gambrinus ligy prohráli 1:5. Během zápasu jim nehořela jen obranná řada, ale i sektor jejich fanoušků, který museli pořadatelé hasit.

Dvěma góly se o to přičinil domácí Tomáš Zahradníček a David Alberto Depetris, jednu trefu přidal Martin Pospíšil. Za Slavii jen zmírnil hrozivě vyhlížející skóre Damien Boudjemaa.

"Všem fanouškům SKS se omlouvám. To, co jsme předvedli v prvním poločase, není normální a nechápu to. Nemám slov," napsal po zápase na svůj twitterový účet útočník Slavie Tomáš Necid.

"Pro mě to byl pohádkový start, i když musím přiznat, že první branka byl pokus o centr a spadlo mi to tam," uznal Zahradníček.

Piták: O poločase jsme dostali od kouče co proto

Smutnil naopak staronový kapitán Pražanů Karel Piták. "V poločase jsme samozřejmě dostali od trenéra co proto, ale co můžeme taky čekat za stavu 0:4. Je to hrozná škoda, že jsme tady takhle propadli," mrzelo ho.

Slavia začala na Andrově stadionu aktivně, ale do vedení šli v osmé minutě domácí. Plšek na hranici pokutového území přistrčil míč Zahradníčkovi, který nepovedeným centrem překonal gólmana Rakovana.

Za čtyři minuty už vedla Olomouc o dvě branky. Pospíšil našel Depetrise, který se v šestnáctce obtočil okolo Škody a přesně zakončil. Slovenský útočník argentinského původu přitom Hanáky definitivně posílil až v pátek.

Hosté se snažili zareagovat na nepříznivý vývoj a prezentovali se šancemi Necida a Vošahlíka. V obou případech si však bez větších problémů poradil brankář Zlámal. Povedenou půlhodinu Sigma podtrhla třetím gólem. Zahradníček sklepl hlavou míč Depetrisovi a ten i svou druhou velkou příležitost chladnokrevně proměnil. Slovenský reprezentant mohl před pauzou zkompletovat hattrick, ale jeho střelu z dálky zneškodnil Rakovan.

Slavia v závěru alespoň snížila

Domácí v nastavení prvního poločasu znovu rozebrali obranu Slavie a čtvrtý zásah přidal po další Zahradníčkově asistenci Pospíšil.

Slavia nerezignovala a osm minut po pauze snížila. Další ligový debutant Boudjemaa napřáhl z téměř třiceti metrů a ranou k tyči zaskočil Zlámala. Naději hostů na případný zvrat ale v 69. minutě zmenšil Nitrianský, jenž za šlapák na Javůrka musel po druhé žluté kartě ze hřiště.

Tři minuty před koncem dokonal debakl Slavie svým druhým gólem Zahradníček, když hlavou zužitkoval Pospíšilův centr. "Sešívaní" v Olomouci prohráli pátý z posledních šesti ligových duelů.

Fotbalisté Znojma s Jihlavy získali ve vzájemném duelu po bodu Týmy, které budou na jaře bojovat o záchranu v Gambrinus lize spolu remizovaly 0:0.

V dalších zápasech se dařilo domácím, když Příbram zdolala 1:0 Bohemku a stejný výsledek se zrodil také v souboji Slovácka s Jabloncem. Zápas Olomouce se Slavií startuje na Hané ve 20:15 hodin.

V Brně dorazila na fotbal mizerná návštěva

Utkání v Brně sledovalo jen 805 diváků, Jihlava v něm vybojovala teprve druhý venkovní bod ze hřiště soupeřů v této sezoně. Na vítězství venku ale dál čeká, už je to dvacet kol.

Utkání v brněnském azylu, protože Znojmo stále nemá vyhovující stadion pro nejvyšší soutěž, mnoho fotbalové krásy a velkých šanci nenabídlo. V prvním poločase byli aktivěnjší domácí, ale vytvořili si jen územní převahu. Po změně stran už útočila hlavně Jihlava, její největší šanci ale v poslední minutě zlikvidoval gólman Hrubý, který se stačil natáhnout za Kosakovou ránou i Kukolovou dorážkou.

Slovácko i Příbram slavily těsný triumf

Fotbalisté Slovácka porazili Jablonec 1:0 a poprvé po osmi letech uspěli v domácí jarní premiéře. Utkání rozhodla už ve čtvrté minutě branka Jakuba Petra. Po změně stran sice měli Severočeši výraznou převahu, ale střelecky se neprosadili. Moravané svého soupeře doma porazili pošesté v historii výsledkem 1:0.

také Příbramští vstoupili do jara cennou domácí výhrou 1:0, když si poradili s posledními Bohemians Praha 1905. Sestupovým pozicím se tak vzdálili na rozdíl tří bodů. O jediný gól se po pohledné individuální akci postaral ve 34. minutě Jakub Řezníček.

"Klokani" podeváté za sebou v první lize nevyhráli a to přesto, že záchranářský souboj místo urputného boje nabídl fanoušků ofenzivní podívanou. Kromě gólu Řezníčka se ale další střelci neprosadili.

17. KOLO GAMBRINUS LIGY:

Sigma Olomouc - Slavia Praha 5:1 (4:0)

Branky: 8. a 87. Zahradníček, 12. a 29. Depetris, 45.+1 Pospíšil - 54. Boudjemaa. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Hock. ŽK: Plšek - Nitranský. ČK: 69. Nitranský. Diváci: 4721.

Olomouc: Zlámal - Varadi, Svozil, Šindelář, Škerle - Zahradníček, Fall, Pospíšil, Javůrek (86. Karaš) - Plšek (58. Houska), Depetris (88. Chorý). Trenér: Psotka.

Slavia: Rakovan - Nitrianský, Škoda, Neves, Zmrhal - Gecov, Lička (46. Smejkal) - Boudjemaa, Piták (90. Hrubý), Vošahlík - Necid. Trenér: Koubek.

1. SC Znojmo - Vysočina Jihlava 0:0

Rozhodčí: Jech - J. Paták, Ratajová. ŽK: Lacko - Kučera. Diváci: 805.

Znojmo: Hrubý - Helísek, Odehnal, Hnaníček, Mudra - Lacko, Buchta - Reljič (63. Cihlář), Haurdič (82. Liener), Crnkič - Vašíček. Trenér: Kalvoda.

Jihlava: Blažek - Mikula, Krejčí, Šourek, Vaculík - Marek, Koloušek (82. Jungr) - Masopust (71. Kosak), T. Kučera, Kukol - Harba. Trenér: Rada.

1. FK Příbram - Bohemians Praha 1905 1:0 (1:0)

Branka: 34. Řezníček. Rozhodčí: Ardeleánu - Kovařík, Hrabovský. ŽK: Zeman, Volešák, Hruška - Vaitkunas.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Zápotočný, Mišůn - T. Pilík, Volešák (90. Stratil), Krbeček, Zeman (83. Mareš) - Slepička (69. Tarczal), Řezníček. Trenér: Čuhel.

Bohemians: Berkovec - Pauschek, Brabec, Šmíd, Vaitkunas (82. Nerad) - Hora (69. Klavík), Rada, Jindřišek, Kuklys (63. Moravec), Bartek - Lietava. Trenér: Weber.

1. FC Slovácko - Baumit Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 4. Petr. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Jiřík. ŽK: Diviš, Petr (oba Slovácko). Diváci: 3945.

Slovácko: Heša - Kuncl, Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski - Diviš (88. Ondřejka), Petr (84. Daníček), Havlík (65. Trávník), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Jablonec: Špit - Rossi, Štochl, Kysela, Vrzal - Kopic, Loučka, Kubista (73. Fantiš), Čížek (58. Třešňák), Novák (83. Pázler) - Doležal. Trenér: Skuhravý.

1. Sparta 16 13 3 0 41:11 42
2. Plzeň 16 11 4 1 37:12 37
3. Dukla 17 8 6 3 22:14 30
4. Teplice 17 8 4 5 36:22 28
5. Mladá Boleslav 16 7 5 4 32:19 26
6. Liberec 16 7 4 5 16:19 25