Policistům skákali na záda. Na vině jsou podle FAČR Poláci

FOTO Drsný hit kola: pěsti, sedačky, slzný plyn a policie
Znepřátelené skupiny fanoušků musely dnes na Bazalech během utkání mezi Baníkem a Spartou uklidnit až jednotky policejních těžkooděnců.
Rivalita příznivců Bnaíku a Sparty je jednou z nejvyhrocenějších v celé Gambrinus lize.
Oba znesvářené tábory fanoušků se v dnešním zápase pokusily dostat k sobě.
Do poločasu mělo rizikové utkání poklidný průběh, ale o přestávce se situace vyhrotila poté,...
Foto: Dalibor Sosna
Sport ČTK Sport, ČTK
23. 3. 2014 14:04
Chuligáni z Polska jsou podle fotbalové asociace hlavními viníky konfliktu, který pokazil sobotní šlágr Gambrinus ligy.

Ostrava - Chuligáni z Polska jsou podle fotbalové asociace hlavními viníky konfliktu, který pokazil sobotní šlágr Gambrinus ligy mezi Baníkem Ostrava a pražskou Spartou.

Na fotografie z řádění fanoušků na Bazalech se podívejte ZDE.

Nepokoje si vyžádaly zranění nespecifikovaného počtu výtržníků a také jedenácti policistů. Během řádění zadržela policie 31 lidí. 

Podle bezpečnostního manažera FAČR Martina Syneckého vyprovokovala skupina fanoušků polského klubu GKS Katovice. "Z televizních záběru to bylo jasně patrné," říká Synecký a přiznává, že si se zahraničními rowdies český fotbal neví rady.

"Zabránit těmto osobám ve vstupu na území ČR a potažmo také na české stadiony je s ohledem na volný pohyb osob v Schengenském prostoru téměř nemožné," dodal manažer.

FAČR se prý zasadí o důrazný postup

Fotbalová asociace se bude případem zabývat na čtvrtečním zasedání disciplinární komise a už nyní je jasné, že bude požadovat zpřísnění legislativy.

„FAČR musí zaujmout jednoznačný postoj, protože už opravdu není na co čekat. Podobné situace, které se udály během sobotního utkání, ukazují na nutnost upravení legislativního prostředí i podmínek týkajících se vstupu jednotlivých osob na stadion," uvedl v prohlášení šéf Miroslav Pelta.

Pelta: Nemůžeme čekat na tragédii

Ten začne okamžitě iniciovat jednání na úrovni ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, ministerstva vnitra a profesionálních klubů.

"Optimální variantou, jak situaci řešit, by bylo zavedení nizozemského modelu, který využívá například adresného ticketingu a distribuce vstupenek proti předložení dokladů totožnosti," podotkl Pelta.

Sobotní zápas považuje za varování. "Nechceme dopustit, aby došlo k opravdovému neštěstí. Čekat dál na smrtelnou tragédii na stadionech by bylo krajně nezodpovědné. Naším zájmem je, aby se fanoušci na stadionech cítili dobře, bezpečně a nebáli se jít na fotbal i s celou rodinou," dodal předseda asociace.

Kluby podle Syneckého nic nezanedbaly

Synecký tvrdí, že představitelé Baníku, Sparty, ani policisté v přípravě na organizaci utkání nic nezanedbali.

"Přípravě a organizaci utkání věnovali maximální pozornost. Znovu se však ukázalo, že současná legislativa neumožňuje pořadatelům ani policii podobné projevy účinně postihovat a ani jim předcházet," podotkl.

Podle policejní mluvčí Gabriely Holčákové zahájili ostravští policisté již v noci trestní stíhání a sdělili podezření prvním zadrženým. Muži si vyslechli obvinění či podezření pro přečiny výtržnictví a násilí proti úřední osobě," uvedla mluvčí.

Napadali policisty kopanci i skokem na záda

Výtržníci na policisty házeli různé předměty, například pyrotechniku a kameny, napadali je údery, kopanci nebo i skokem na záda. Chuligáni způsobili i nemalé škody na majetku. Například na stadionu Bazaly, kde rváči hlásící se k ostravskému klubu vytrhali desítky sedaček a zničili i plot, přesáhne škoda 150.000 korun. Policejní mluvčí uvedla, že rozbito bylo také sklo autobusu, kterým cestovali fanoušci.

Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl řekl, že zdravotníci ošetřili sedmadvacetiletého muže, který utrpěl středně těžké poranění hlavy. Na stadionu pomáhali také muži, který dostal epileptický záchvat. Rovněž byli přivoláni k devatenáctiletému mladíkovi, ten ale ještě před jejich příjezdem odešel.

Počet obviněných ještě poroste

Holčáková uvedla, že počet podezřelých či obviněných pravděpodobně ještě poroste. Policisté budou stejně jako při dřívějších podobných situacích analyzovat množství natočených záznamů.

"I dnes budou policisté pokračovat v úkonech trestního řízení, vyslýchat podezřelé, které pro ovlivnění alkoholem nebylo možné dosud vyslechnout," uvedla mluvčí.

Už před zápasem policie zadržela zhruba deset příznivců Sparty, kteří dělali výtržnosti cestou na zápas. Větší rvačky ale vypukly přímo na stadionu o přestávce utkání, jehož druhý poločas kvůli tomu začal asi o 20 minut později.

Zhruba stovka ostravských chuligánů, mezi nimiž zřejmě byli i příznivci z Polska, se pokusila dostat do sektoru hostů. Rváči prolomili i ploty v nárazové zóně, ale oba tábory se přes policejní kordon k sobě nedostaly. Chuligáni pak útočili na policejní těžkooděnce.

 

Právě se děje

Další zprávy