Z bídy s Ciprem? Slavii nejvíc pomůže, když ji Řebíček prodá

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 9. 2013 5:00
Další debakl v Edenu. Ale problém fotbalové Slavie je mnohem hlubší než ve špatném bránění standardních situací.
Aleš Řebíček. Spasitel a prokletí Slavie v jediném zarostlém provedení
Aleš Řebíček. Spasitel a prokletí Slavie v jediném zarostlém provedení | Foto: ČTK

Glosář - Fotbalová Slavia nemá trenéra. To by ještě nebylo to nejhorší, ale ona toho nemá víc:

Majitele s otevřenější dlaní, generálního sponzora, funkční management, skauting, sportovní koncepci s provázaností na mládež, konkurenceschopné mužstvo... Ani stadion ve svém vlastnictví.

Takže ať už teď Slavia otázku trenéra vyřeší jakkoli - přičemž nejhlasitěji se mluví o dalším záskoku veterána-srdcaře Františka Cipra -, platí, že dokud nevyřeší to ostatní, o titul se prostě prát nebude. Spíš o život. Přinejmenším o své tradiční dobré jméno, po jehož historickém kreditu teď usilovně šlape.

Nula sedm s Teplicemi.

Nula čtyři s Mladou Boleslaví.

To je "série století", kterou Slavia rozehrála v Edenu. A příštím ligovým hostem, který se do něj vypraví, bude Sparta. Tři dny po 25. září, kdy ve slávistickém kalendáři svítí 100. výročí narození Josefa Bicana, klubové legendy, která - pokud to odněkud shůry vidí - nejspíš sestřeluje z břevna lahve šampaňského a volá do Edenu: Vidíte to, pánové?! Takhle se to kope!

Pometla a zkrachovalci

A jistě nevěří svým očím, jaká pometla se teď do červenobílých dresů oblékají. V týmu Slavie se teď objevují fotbalisté neligové úrovně jako Dostál či Kolařík - a spolu s nimi se tam motají i hráči talentem sice obdařenější, jenže zodpovědností ve hře zralí tak na pár facek. Kupříkladu jistý Gecov, který s kolegou Feninem patří do kategorie "zkrachovalci"  - a Eden jim teď slouží coby zabezpečovací ústav.

K tomu si připočítejte několik vyjukaných "ještě-nedávno-dětí", slovenskou legii, co jí jméno Slavie asi nic moc neříká, pár roztrpčených veteránů nad 35 let - a máte tu Slavii vzor podzim 2013 v plné kráse.

Aby bylo jasno, Slavia div nepřišla na buben už někdy před osmi lety. Jenže se tehdy stal zázrak, v podstatě doslova.

To když Karel Jarolím poslepoval tým ze sotva odrostlých dorostenců typu Suchého či Necida, veteránů Brabce, Vaniaka či Vlčka a neznámých cizinců Tavarese či Belaida. A ono to kupodivu fungovalo. 

A to až tak, že z toho zčistajasna byla Liga mistrů a dva mistrovské tituly. Jenže peníze připluly, následně při bezuzdném rozhazování zase odpluly - a ekonomický průšvih se nenarovnal.

Takže se Slavia opět ocitla na prahu krachu, ze kterého ji zdvihl skandalizovaný exministr dopravy Aleš Řebíček. No a tím to v podstatě začalo a také skončilo. Ekonomické možnosti klubu zůstaly limitované a navíc ho začali řídit diletanti.

Klub v zajetí diletantů

Při hledání exekutivního šéfa klubu zůstal Aleš Řebíček v rodině a svěřil Slavii bratru Adamovi. Ten se předtím živil jako policista a zrovna se u soudu bránil obžalobě, že bral úplatky. Možná proto Aleše napadlo, že by se do fotbalového klubu mohl hodit.

A k ruce mu časem dal i zkušeného šíbra Zbyňka Kusého. Ten měl přitom jedinou chybu, a sice, že se předtím nevěnoval fotbalu, ale lednímu hokeji...

Kromě toho se nijak nepředvedl ani při shánění sponzorů, ačkoli kudy chodil, tudy vyprávěl, že je sehnal a že Řebíčka už klub nestojí ani korunu. Což zbytek fotbalového prostředí považoval za nejvydařenější anekdotu roku.

Do toho si dosaďte experimenty se sparťansko-slávistickým srdíčkářem Františkem Strakou, nebo s nařvaným trenérem Petrem Radou, o němž Řebíčkovi nejspíš kdosi namluvil, že pro něj bude jakožto bývalý reprezentační kouč vyhrávat tituly, a měl by ho proto vykoupit z Teplic doslova za všechny prachy...

Dopadlo to tak, že po Radově pádu musel sezonu dojet z vlastních zdrojů znovu povytažený Michal Petrouš. A patrně nadšení hráčů z toho, že se zbavili despotického neurotika Rady, přivolalo v závěru úchvatnou výsledkovou i herní jízdu, která paradoxně nejspíš spoluzavinila současnou mizérii.

Vykouzlí Šeterle Sirael?

Vedení klubu totiž došlo k závěru, že když mužstvo takhle funguje, už není potřeba s ním cokoli dělat a jakkoli ho doplňovat. Natož hledat nového trenéra. Výsledek vidíme.

Řebíček už údajně není ochoten uvolnit ani půl halíře, a tak je (bývalá?) manažerská hvězda jménem Jaromír Šeterle postavena před úkol sehnat do 22. září, kdy v Česku končí přestupní termín, nějaké fotbalisty, co by přišli zadarmo a nejspíš nechtěli ani žádnou mzdu. Což je problém, zejména řešíte-li ho především na golfových hřištích, jak si Šeterle v posledních letech navykl.

Navíc takový beznákladový fotbalista nejspíš neexistuje, leda by ho Šeterle uhnětl z měsíčních paprsků jako Magistr Kelly éterickou bytost Sirael pro císaře Rudolfa II.

A vlastní zdroje už nejspíš vyschly... Už takhle hraje za Slavii mladíků až příliš. A zda budou další, na to se zeptejte mládežnického šéftrenéra Karola Kisela, ano, toho navztekaného pána, co za Slavii pořád hrává. Asi tu mládež dělá po večerech nebo kdy...

Sečteno a podtrženo. Do Slavie se v dané situaci údajně nikomu zvučnějšímu trénovat nechce.

Rada novému majiteli: Chce to Říčku

František Cipro je jméno, které, pravda, rezonovalo hlavně před patnácti dvaceti lety, ale zase je to srdcař a klubista, který by byl ochoten pomoci Slavii vždycky a za všech okolností. Do roztrhání těla. A třeba do zimy, jak bude Slavia potřebovat...

Ať už teď ale Slavii v čase bicanovského výročí a blížícího se derby povede kdokoli, může ten pan X leda zkusit stabilizovat a zklidnit to stádo splašených ovcí, které v červenobílých dresech dohrávalo zápas s Mladou Boleslaví.

Na to, aby se Slavia opravdu někam pohnula, musí se nejprve objasnit otázka, jak se vyřeší divoké financování stavby stadionu. A pak bude teprve možné, aby si klub a stadion v jednom balíku někdo koupil a začal pak se slavnou značkou Slavie konečně rozumně hospodařit.

Hned bych pak novému majiteli doporučil první krok: Angažovat na místo sportovního ředitele Jana Říčku, největšího tuzemského experta na výběr a výchovu fotbalové mládeže.

Chlapíka, co už v Edenu pomáhal vyčarovat Necidy, Pekharty, Suché, Dočkaly, Váchy, Eliáše, Vaňky... A je tedy dobrý předpoklad, že by uměl znovuvytvořit systém, který by připravil další takové talenty.

Potíž je v tom, že Jana Říčku jako skauta zaměstnávají v posledních letech Chelsea, Hamburk a teď Manchester City. A on sám s českým fotbalem a poměry v něm nechce mít nic moc společného. Což se mu nelze divit.

Standardky jako klaunské číslo

Tak a teď už jen jednou větou:

Slavia - Mladá Boleslav 0:4. Způsob, jakým Slavia brání standardní situace, je opravdu k popukání, s tím by mohli vystupovat v cirkuse.

Liberec-Plzeň 1:1. To byl fotbal jak v bundeslize, vážení, poklona hráčům i jejich "stvořitelům" Jaroslavu Šihavému a Pavlu Vrbovi - českou reprezentaci by uměli pozvednout oba!

Dukla-Brno 2:1. Proti komu jinému by se měl Pospěch střelecky znovu probudit než proti Brnu, kde mu svého času, pravda, kvůli disciplinárnímu trestu od svazu, přestali posílat výplaty a dostali ho tak tehdy na mizinu?

Olomouc-Jihlava 4:3. Pěkná přestřelka, ale ani vítězství zlobu domácích fanoušků neotupilo, na protest proti tomu, že Sigma pořád jen rozprodává své hvězdy, odešli na posledních 10 minut první půle z hlediště - ale klid, hoši, teď už toho v Sigmě na prodej moc nezbylo, snad leda Navrátil...

Slovácko-Příbram 1:1. Domácí kouč Habanec a několik opor Slovácka dostalo před zápasem nové prodloužené smlouvy, ale jako motivace k výhře to nestačilo, překrásná střela příbramského Pilíka byla proti.

Teplice-Jablonec 3:1. Když se vám po šatně místo kustodů a masérů procházejí policisté, náladě v kabině to nepřidá, Teplice přesto ze zápasu vykutaly vítězství - a Davida Jablonského, jednoho z mužů zmiňovaného v souvislosti se sázkařskou aférou, podpořily i tím, že ho v závěru zápasu poslaly na plac.

Ostrava-Bohemians 1:3. Když je to ve 25. minutě 0:3, už s tím mnoho nenaděláte, Baník však vidí recept na zvrat v rozšíření realizačního týmu o kouče juniorky Korytáře - takže teď už to asi půjde samo...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy