Wilfried zářil. Sparta veze z Mariboru výhru

Sparta vyhrála v Mariboru 0:2
Sparta veze do odvety nadějnou výhru.
Sparta veze do odvety nadějnou výhru. | Foto: Jan Langer

Maribor (Od zvláštního zpravodaje) - Fotbalisté Sparty výborně vykročili za postupem do Evropské ligy.

Zásluhou dvou branek útočníka Bonyho Wilfrieda vybojovali v úvodním utkání čtvrtého předkola výhru na hřišti slovinského mistra NK Maribor 2:0, což je před odvetou na Letné vynikající výsledek.

Letenští zahráli především dobře v defenzivě a výkon mužstva okořeněnil skvělým představením Wilfried.

Trenér Jozef Chovanec si přál před utkáním hlavně skórovat a to se jeho mužstvu povedlo už po půl hodině hry.

Těsně předtím ale měli blízko k prvnímu gólu domácí.

V devětadvacáté minutě prohrál Pamič u postranní čáry souboj a následně nebezpečný Marcos Tavares pálil zpoza šestnáctky. Ale jen do připraveného Kozáčika.

Po protiútoku však jásali sparťané. Dlouhý balon si zpracoval ve vápně Bony Wilfried, obešel dva hráče a z úhlu uklidil míč do odkryté branky.

Slovinci se před zápasem útočníka z Pobřeží Slonoviny hodně obávali a ukázalo se, že právem.

Sparta začala opatrně

Do úvodní branky však měli mírně navrch domácí. Sparta se spíše zatáhla na svoji polovinu a ve svižně hraném úvodu přenechala aktivitu Mariboru.

Čtěte více: Teplice po infarktovém závěru prohrály s Hapoelem 1:2

Při bránění si počínala spolehlivě, jen defenzivní štít Luboš Hušek si občas vedl neobratně a nadělal letenské defenzivně starosti navíc.

Po podběhnutém centru z první minuty získával v brance jistotu i Blažkův náhradník Matuš Kozáčik.

Inkasovaná branka domácím velela více otevřít hru, a to Chovancovým svěřencům vyhovovalo. I když se při hře dopředu nevyvarovali zbytečných ztrát a hra záložní formace občas skřípala.

Těsně před poločasem se po pěkné kombinační akci dostal k zakončení znovu Wilfried, ale tentokrát mířil těsně vedle tyče.

Nechybělo však mnoho a domácí mohli do přestávky srovnat.

Řepka při hlavičce podklouzl, při změně směru zaváhal i Hubník, čímž umožnili Tavaresovi vykličkovat do ideální střelecké pozice, jenže míč z jeho kopačky jen prosvištěl nad břevnem.

Aktivní Tavares zlobil i po přestávce, kdy se z viditelné snahy domácích rodily většinou jen neškodné střely.

Kadlec sólo nedotáhl

Solidní šanci ale měla krátce po změně stran také Sparta. Kadlec po nádherném sólu napříč šestnáctkou jen těsně minul branku.

Domácí s přibývajícími minutami hodně otevírali obranu, sparťanské kontry však šance nepřinášely.Gólmana Raniloviče po delší době vystrašil až nebezpečný Žofčákův střílený centr z levé strany čtvrt hodiny před koncem.

To už na hřišti nebyl zraněný Hušek, jenž se po souboji držel za záda a na hřišti jej nahradil Rakušan Hoheneder. Domácí neustále posílali centry do letenské šestnáctky, ale vyloženou šanci si z nich nepřipravili.

Zato na druhé straně mohl přidat gól výborný Wilfried, jeho hlavičku ale Ranilovič lapil. Na druhé straně zase mířil Tavares těsně mimo.

Když už se zdálo, že si Sparta odveze výsledek 1:0, přidal druhý zásah hrdina dne Wilfried. Střídající Aljančič při souboji podklouzl, Wilfried si pohrál i s druhým bránícím hráčem a křížnou  střelou uklidil míč do branky.

NK Maribor - Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 29. a 87. Wilfried. Rozhodčí: Hyytiä - Ikonen, Vehvilainen (všichni Fin.). ŽK: Bunderla, Samardzič - Vacek, Pamič. Diváci: 9000.

Utkání jsme sledovali ŽIVĚ zde

Maribor: Ranilovič - Popovič, Džinič, Samardžič, Jurkič (55. Aljanič) - Mihelič (80. Mertelj), Bačinovič, Školnik - Pavlovič (63. Volaš), Tavares - Bunderla. Trenér: Milanič.
Sparta: Kozáčik - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič - Žofčák, Vacek (77. Kovba), Hušek (74. Hoheneder), Zeman - Wilfried, Kadlec (67. Kalouda). Trenér: Chovanec.