Zahraniční ligy: West Ham má důležitou výhru, nastřílel čtyři góly za patnáct minut

Aktualizováno 25. 2. 2023 21:43
Fotbalisté West Hamu deklasovali ve 25. kole anglické ligy Nottingham 4:0 a opustili sestupové pásmo. Všechny góly padly v poslední dvacetiminutovce, dva dala lednová posila Danny Ings. Reprezentační záložník Tomáš Souček odehrál celý zápas, obránce Vladimír Coufal o přestávce střídal.
Danny Ings (vlevo) slaví jeden ze svých dvou gólů, kterými v anglické Premier League posunul West Ham k výhře nad Nottinghamem | Foto: Reuters

West Ham doma dlouho nevyužil herní převahu, krátce po přestávce mířil Souček hlavou těsně nad a v 55. minutě Bowen trefil tyč. Nedlouho poté musel střídat brankář United Fabiaňski, náhradník Areola ale moc práce neměl, protože jeho spoluhráči závěr zcela ovládli.

V 70. minutě zlomil střelecké trápení i bezbrankový stav Ings, za dvě minuty se zkušený anglický útočník prosadil znovu a brzy na to se krásnou střelou zpoza vápna trefil Rice. Skóre uzavřel hlavou Antonio.

Vedoucímu Arsenalu v Leicesteru nejprve v první půli videorozhodčí odvolal Trossardův gól kvůli faulu, a tak se hosté mohli opravdu radovat až bezprostředně po poločasové pauze. Právě belgický záložník posunul míč na Martinelliho, který střelou v pádu překonal Warda.

Šampioni posledních dvou sezon z Manchesteru City napravili remízové zaváhání s Nottinghamem a v Bournemouthu rozhodli již v prvním poločase. Gólově se prosadili tři hráči narození v roce 2000.

Na úvodní trefu Álvareze navázal Haaland, který si 27. brankou v sezoně upevnil suverénní postavení v čele tabulky kanonýrů, a těsně před přestávkou se prosadil poosmé v ročníku druhý nejlepší střelec týmu Foden.

Po změně stran si ještě vstřelil vlastní branku Mepham a v závěru už pouze zkorigoval skóre domácí Lerma.

Liverpool po vysoké prohře s Realem Madrid v Lize mistrů (2:5) ztratil i v domácí soutěži, na hřišti Crystal Palace hrál 0:0. V prvním poločase měli hráči obou celků šance zejména po standardních situacích, pokusy Joty i Guéhiho však mezi třemi tyčemi neskončili.

Na konci půle mohl skórovat Mateta, střílel však pouze do břevna. V úvodu druhého dějství ho pak napodobil hostující Salah.

V 81. minutě mířil za trefou Gakpo, ale včasný výběh Guaity zařídil, že Liverpool nevyhrál na hřišti Crystal Palace poprvé od roku 2014.

Aston Ville se po třech prohrách podařilo vyhrát, svěřenci španělského trenéra Emeryho zvítězili 2:0 na hřišti sestupem ohroženého Evertonu. Watkins po hodině hry proměnil penaltu a jako první hráč v historii klubu vstřelil gól v pátém ligovém utkání za sebou. V závěru stanovil konečné skóre Buendía.

Ze sestupových příček se posunul také Leeds, který porazil Southampton 1:0 šťastným gólem Firpa v závěru. "Svatí" nenavázali na překvapivou výhru nad Chelsea v minulém kole a jsou stále poslední.

Anglická fotbalová liga - 25. kolo:

West Ham United - Nottingham 4:0 (70. a 72. Ings, 78. Rice, 85. Antonio), Everton - Aston Villa 0:2 (63. Watkins z pen., 81. Buendía), Leeds - Southampton 1:0 (77. Firpo), Leicester - Arsenal 0:1 (46. Martinelli), Bournemouth - Manchester City 1:4 (83. Lerma - 15. Álvarez, 29. Haaland, 45. Foden, 51. vlastní Mepham), Crystal Palace - Liverpool 0:0.

Osmnáctiletý Rodríguez zachránil Realu bod

Fotbalisté Realu Madrid pouze remizovali ve 23. kole španělské ligy v městském derby s Atlétikem 1:1. "Bílému baletu" zachránil bod osmnáctiletý Álvaro Rodríguez a obhájce titulu nenavázal na úterní dominantní výhru na hřišti Liverpoolu v Lize mistrů (5:2). Trenér hostujícího Atlétika Diego Simeone vedl tým v 612. zápase a vyrovnal klubový rekord Luise Aragonése.

Jeho svěřenci hráli od 64. minuty bez Correy, vyloučeného za úder loktem. Přesto se Atlético dostalo do vedení poté, co si na Griezmannův centr naskočil Giménez a překonal hlavou Courtoise.

Domácí vyrovnali pět minut před koncem a opět se o gól zasloužil Uruguayec. Modrič našel centrem z rohového kopu střídajícího Rodrígueze, který v teprve druhém utkání za Real vyrovnal.

Jediná branka zápasu mezi Valencií a San Sebastianem padla ve 40. minutě, rychlý protiútok domácích vedl Lino, který dovedl míč až k vápnu hostů a jeho přízemní centr z levé strany si nešťastně srazil do vlastní sítě skluzující Zubeldia.

Španělská fotbalová liga - 23. kolo:

Real Madrid - Atlético Madrid 1:1 (85. Rodríguez - 78. Giménez), Espaňol Barcelona - Mallorca 2:1 (22. a 51. Braithwaite - 41. Muriqi), Cádiz - Vallecano 1:0 (74. Guardiola), Valencie - San Sebastian 1:0 (40. vlastní Zubeldia).

Dortmund po výhře vede

Fotbalisté Dortmundu se díky sedmé výhře za sebou posunuli do čela bundesligy. Zápas 22. kola na hřišti Hoffenheimu, za který nastoupil po zranění podruhé za sebou v základní sestavě český obránce Pavel Kadeřábek, rozhodl gólem Brandt, jenž dvě minuty před poločasovou přestávkou tečoval zády centr Reuse.

Německý záložník se prosadil ve čtvrtém bundesligovém zápase za sebou, což se v současné sezoně žádnému jinému hráči nepovedlo. V druhé půli se trefil po Brandtově přihrávce mezi tři tyče také Wolf, gól ale kvůli předchozímu faulu odvolal videorozhodčí.

Čtvrté čisté konto v sezoně vychytal Jiří Pavlenka, jehož Brémy porazily předposlední Bochum 3:0. Český gólman čelil jen dvěma střelám.

Domácí poslal do vedení čtrnáctým gólem v sezoně nejlepší střelec ligy Niclas Füllkrug, další branky dali Schmidt a po hodině hry Ducksch z přímého kopu.

Alex Král byl u první výhry Schalke od loňského listopadu, jeho tým porazil Stuttgart 2:1. Schalke nasměrovali za třemi body Drexler a krásným zakončením patičkou Bülter.

Stuttgartu se podařilo už jen snížit, poté co nepřesná střela Sosy překvapivě propadla mezi nohama brankáře Fahrmanna. Schalke zůstalo na chvostu, ale na poslední nesestupové místo, které patří právě jeho soupeři, ztrácí už jen tři body.

Stuttgart je mimo sestupové pásmo jen o skóre před Hoffenheimem a Bochumí, všechny tři týmy přeskočila Hertha po výhře 2:0 nad Augsburgem.

V přímém souboji o čtvrté místo zvítězilo Lipsko nad Frankfurtem 2:1. Skóre otevřel v 6. minutě z úniku Werner po přihrávce Forsberga, na konci první půle si oba hráči role vyměnili. Sow už pouze snížil.

Německá fotbalová liga - 22. kolo:

Brémy - Bochum 3:0 (29. Füllkrug, 43. Schmidt, 59. Ducksch), Hertha Berlín - Augsburg 2:0 (61. Richter, 70. Lukebakio), Hoffenheim - Dortmund 0:1 (43. Brandt), Kolín nad Rýnem - Wolfsburg 0:2 (4. Gerhardt, 68. Arnold z pen.), Lipsko - Eintracht Frankfurt 2:1 (6. Werner, 40. Forsberg - 61. Sow), Schalke - Stuttgart 2:1 (10. Drexler, 40. Bülter - 63. Sosa).

Neapol dál vítězí

Fotbalisté Neapole porazili ve 24. kole italské ligy domácí Empoli 2:0 a po osmém vítězství za sebou vedou neúplnou tabulku o 18 bodů. Suverénně nejlepší střelec Serie A Viktor Osimhen v každém zápase z aktuální úspěšné ligové série SSC skóroval a dnes si připsal 19. gól v sezoně.

Byl i u první branky zápasu poté, co na něj po čtvrthodině hry mířil střílený centr Lozana, míč si ale poslal do vlastní sítě nešťastně Ismajli. Nigerijský útočník se dočkal o jedenáct minut později, kdy dorazil střelu Zieliňského.

Od 67. minuty hráli hosté bez vyloučeného portugalského obránce Ruiho, soupeř se ale na zdramatizování zápasu nezmohl. Neapol navázala na úterní výhru 2:0 nad Frankfurtem v Lize mistrů, v tabulce dvanácté Empoli čeká na ligovou výhru už pět zápasů.

Italská fotbalová liga - 24. kolo:

Empoli - Neapol 0:2 (17. vlastní Ismajli, 28. Osimhen), Lecce - Sassuolo 0:1 (65. Thorstvedt).

1. Neapol 24 21 2 1 58:15 65
2. Inter Milán 23 15 2 6 44:27 47
3. AS Řím 23 13 5 5 30:19 44
4. AC Milán 23 13 5 5 39:30 44
5. Lazio Řím 23 12 6 5 39:19 42
6. Bergamo 23 12 5 6 42:26 41
7. Juventus Turín 23 14 5 4 36:17 32
8. Boloňa 23 9 5 9 30:33 32