Konec
Leicester
8. Maddison
78. Barnes

Hezké sobotní odpoledne, vítejte u online přenosu z utkání 16. kola fotbalové Premier League mezi West Hamem a Leicesterem. Zápas začíná v 16 hodin.

Ligové soutěže se nán po tomto víkendu uloží k zimnímu spánku, který bude trvat víc než měsíc a půl. Minimálně tedy v anglickém podání. Před pauzou na mistrovství světa v Kataru však na britských ostrovech rozjeli brutální tempo. Kromě ligové soutěže totiž uprostřed týdne hrály týmy utkání Ligového poháru. Nyní už je ale čeká poslední ligová zkouška, než se někteří hráči odeberou k světovému šampionátu a někteří si užijí letos už druhou malou předsezónní přípravu plnou tréninku bez zápasové zátěže. Dnes nás čeká hned osm utkání, my se ale budeme věnovat duelu West Hamu s českým duem proti v posledních týdnech zlepšujícímu se Leicesteru.

Kladiváři si v této sezoně moc úspěšných víkendů neužili. Daleko více se jim dařilo v Evropské konferenční lize, kde v základní skupině ovládli všech šest utkání. V lize to tak slavné není, mizerný start donutil Davida Moyese k mírným změnám stylu, jenže výsledky nepřicházely. West Ham se zmátořil alespoň v domácím prostředí, kde sbíral body, zatímco venku nic. Před týdnem ale nezvládli svěřenci skotského stratéga závěr utkání s Crystal Palace a i doma prohráli. Fanoušci byli alespoň rádi, že kouč vyslyšel jejich přání a poprvé v sezoně střídal Tomáše Součka.

Spravit náladu před poslední ligovou zkouškou na hodně dlouhou dobu si chtěli Hammers v pohárovém utkání. Doma přivítali druholigový Blackburn. David Moyes sice promíchal sestavou, přesto hrála spousta opor. Po trefách Fornalse a Antonia ještě tři minuty před koncem vedli 2:1, jenže přišlo srovnání a v penaltovém rozstřelu došlo po 18 proměněných pokusech k desáté sérii. V ní skóroval Garrett, zatímco Ogbonna selhal a West Ham se tak poroušel z poháru ještě před jeho osmifinále. Proto by bylo záhodno před reprezentační pauzou zakončit vítězně.

David Moyes zvolil na chlup stejnou jedenáctku jako před týdnem v utkání s Crystal Palace. Vladimír Coufal znovu nehraje, pravého beka hraj Thilo Kehrer, vedle něj pak nastoupí Dawson, Zouma a Cresswell. Střed pole znovu patří Součkovi s kapitánem Ricem, před nimi pak budou operovat Bowen, Paquetá, Benrahma a Scamacca. Na lavičce pak jsou Fornals nebo Lanzini. Naopak chybí útočník Michail Antonio.

Proti West Hamu však čelí Leicester, který se v posledních týdnech dostal ze dna a neustále se výsledkově i herně zlepšuje. V tabulce mají sice 14 bodů stejně jako dnešní soupeř, jenže formu mají podstatně lepší. Úvod sezony totiž byl od Leicesteru ještě horší než od Hammers. Foxes ztratili v přestupním období stopera Fofanu, přišla i zranění. Kouč Brendan Rodgers měl pod sebou hodně horkou židli, jenže na svém místě setrval a v poslední době se ukazuje, že to nebyl špatný tah. Leicester doma přehrál Leeds, čtyřmi góly vykradl Molineux Stadium, doma prohrál jen o gól s Manchesterem City. Poté ale přišla výhra na hřišti Evertonu. Uspět se podařilo i v úterý v ligovém poháru. Skvělou formou oplývá především záložník James Maddison, který si vysloužil i nominaci na mistrovství světa. Tam například nejedou Jadon Sancho nebo Jarrod Bowen z West Hamu.

Takto vypadá sestava Leicesteru. Brendan Rodgers věří vzadu čtveřici Castagne, Faes, Amartey a Thomas. Střed pole obstarají Soumaré, Tielemans a Dewsbury-Hall, z krajů pak naskočí Maddison a Barnes a na hrotu hraje Patson Daka. Dvojgólový střelec z poháru Vardy začíná jen na lavičce.

Od 13:30 se hrál zajímavý duel na Etihad Stadium. Domácí Manchester City jasně přehrával Brentford, jenže dlouho nemohl zlomit remízový stav 1:1. Nakonec v osmé minutě nastavení rozhodli hosté zásluhou druhé trefy Ivana Toneyho. Favorit tak nečekaně ztratil, což znamená, že Vánoce přečká na prvním místě Arsenal. Ten může večer zvýšit svůj náskok na pět bodů.

Oba celky už jsou na trávníku. Hlavním sudím bude Australan Jarred Gillett. Před startem utkání proběhne ještě tradiční ceremoniál věnovaný válečným veteránům.

Utkání právě začalo. Domácí hrají tradičně v nachových dresech, hosté pak oblékli bílozlatou kombinaci dresů.

3

První zákrok musel vytáhnout Lukasz Fabianski. Střelou ho otestoval Yuri Tielemans, velmi dobrý střelec ze střední vzdálenosti. Polský brankář ale neměl problém zasáhnout.

7

Domácí dobře napadají rozehrávku Leicesteru, ten odzadu nemůže rozehrát.

8

Hosté se dostali zezadu pěkně k akci, kolmici Soumarého převzal Harvey Barnes, našel pod sebou Dewsbury-Halla. Ten zvedl hlavu a se štěstím procpal míč až na zadní tyč, kde byl osamocený James Maddison. Ten se nerozpakoval a ukázal, že je ve skvělé formě. Míč poslal suverénně pod břevno i slabší levou nohou.

11

Benrahma se pokoušel centrovat do vápna, ale nedopadlo to dobře.

13

Kurt Zouma musí být ošetřován, vypadá to, že možná nebude moct pokračovat.

15

Kurt Zouma opravdu nemůže dále pokračovat v utkání. Nahradil jej Nayef Aguerd. Ten přišel v létě z Rennes jako velká posila, jenže se brzy zranil a zahrál si zatím jen v Konferenční lize a ve středu v EFL Cupu.

18

Declan Rice se opřel do skákajícího míče zhruba 30 metrů od brány. Těžký míč poslal ale vysoko nad bránu.

22

Pokud sleduje Gareth Southgate tento duel, nemůže být úplně nadšený. Před chvílíbyl ošetřován Declan Rice, nyní je na zemi James Maddison, muž oplývající famózní formou.

24

James Maddison musel opravdu střídat. Věřme, že nepřijde o mistrovství světa. Každopádně dnes jej už neuvidíme, na trávníku jej nahradil Dennis Praet.

27

Domácí se dočkali první velké šance. A ve středu dění byl i Tomáš Souček, který zrychlil hru kolmicí do vápna. Tam se k zakončení dostal Benrahma, jenže velšský brankář Danny Ward si nadvakrát poradil.

29

Hodně nadějný brejk domácích postrádal jediné - lepší finální fázi. Bowen předal míč do tandemu Paquetovi, jenže brazilský playmayker z pravé strany vyslal hodně pomalou střelu, kterou neměl problém chytit brankář Ward.

32

Lucas Paquetá byl znovu ve velké šanci, tentokrát po centru Cresswella zakončoval zevnitř vápna hlavou. A chybělo jen pár centimetrů, aby Brazilec srovnal.

33

Chvíli po něm pálil zpoza vápna i Bowen, míč ale přizvedl Dewsbury-Hall vysoko nad bránu.

35

Tomáš Souček už se radoval z branky, když si pěkně naběhl do vápna na přihrávku od Bowena a parádně míč umístil k tyči. Jenže český záložník musel radost zastavit. Jeho spoluhráč totiž využil ofsajdového postavení.

38

Minulý týden byl Paquetá po zranění neviditelný, dnes patří k těm nejaktivnějším. Tentokrát si naskočil na přímý kop Cresswella, ale jeho hlavičku vytáhl Danny Ward mimo bránu.

40

Craig Dawson při skluzu ve vápně zasáhl kotník Patsona Daky. Hra pokračovala dál, jenže VAR poradil sudímu Gillettovi, aby se podíval na video. A je z toho penalta pro Leicester. Obránce Hammers obdržel ještě i žlutou kartu.

42

Penaltu si vzal na starosti Yuri Tielemans, jenže ji kopl mizerně a Fabianski míč vyrazil. Belgický záložník si tak může drbat hlavu.

45

Nastavují se hned 4 minuty.

První půle je minulostí, Leicester vede na London Stadium 1:0.

První poločas nabídl parádní podívanou. Domácí nevstoupili do utkání dobře, když hned v osmé minutě otevřel skóre ve formě hrající James Maddison. Po patnácti minutách navíc musel střídat lídr obrany Kurt Zouma. Poté odstoupil i střelec branky Maddison a domácí začali přidávat. Hned třikrát zakončoval Paquetá, jednou Benrahma, buď ale mířili vedle nebo zasáhl gólman Ward. V 35. minutě dokonce srovnal Souček, jenže přihrávající Bowen vybíhal u ofsajdové pozice. Poté mohlo být ještě hůř, když Dawson sestřelil Daku ve vápně. Tielemans ale penaltu neproměnil a stav tak zůstal 1:0.

46

Druhá půle začala a hned v jejím úvodu to zkusil z dálky Benrahma, míč ale Ward skryl v náruči.

51

Domácí přitápí pod kotlem, Bowen je hodně aktivní, ale vybojoval jen dva po sobě jdoucí rohové kopy.

55

Překvapivá změna v kádru Foxes. Hřiště opouští neúspěšný exekutor penalty Yuri Tielemans, střed pole přišel vyztužit Wilfried Ndidi, tedy podstatně defenzivněji laděný středopolař.

60

Lucas Paquetá nestíhal ve středu hřiště Soumarého, zezadu jej poslal k zemi a vysloužil si žlutou kartu.

62

Sudí Gillett tasí žlutou kartu i na druhé straně. Autorem je nový muž na trávínku Wilfried Ndidi, který ostře zajel do Jarroda Bowena.

65

Nadějný brejk West Hamu neskončil žádným zakončením. Rice výborně vyvezl míč, posunul jej doprava na Kehrera, německý obránce ale svůj střílený centr na Scamaccu příliš přetáhl.

69

Brendan Rodgers přichystal hned trio změn. Jamie Vardy nahradil na hrotu Patsona Daku. Kus za kus také ve středu pole, kde Mendy vystřídal Soumarého. Skončil i Dewsbury-Hall, toho nahradil Ayoze Perez. Ten by se měl pohybovat pod Jamiem Vardym na pozici 10.

72

Hosté si ťukali míč na hranici vápna soupeře, nakonec vypálil Mendy, bránu ale vůbec netrefil.

75

Dohrál tak Tomáš Souček. Branku sice dal, ale po ofsajdovém postavení. Jinak příliš vidět nebyl a byl nahrazen Fornalsem.

78

S West Hamem to začíná vypadat nedobře. Rychlý brejk přetavil Leicester v gólovou radost. Klíčovým mužem byl střídající Ayoze Perez, který narýsoval parádní kolmici na Harveyho Barnese a rychlý křídelník obstřelil vyběhnutého Fabianského.

83

Bowen se dostal v těžké pozici k hlavičce, Warda ale zaskočit nemohl.

87

Snahy domácích do plných je hodně platonické.

90

Nastavují se 4 minuty.

Je konec, West Ham po velmi mdlém výkonu prohrál s Leicesterem doma 0:2.

Třetí domácí prohra během týdne. To je statistika West Hamu, který doteď na vlastním stadionu nehrál zle. Jenže prohra 1:2 s Crystal Palace, poté na penalty v poháru s Blackurnem. A dnes i s Leicesterem, ten vedl od 8. minuty. Po ztrátě klíčového muže Maddisona měli domácí tři šance, jenže je nevyužili. Za to mohl do poločasu zvýšit Tielemans, jenže neproměnil penaltu.

V druhé půli domácí nedokázali vytvořit tlak nebo nějaké větší šance. Patetický výkon korunoval perfektní brejk Foxes, v 78. minutě tak rozhodl o výhře Leicesteru Harvey Barnes. Hosté tak potvrdili dobrou formu, zatímco domácí se ještě propadají tabulkou a budoucnost kouče Moyese je nejistá.

Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.