Wembley: Fotbalový chrám. Svatou půdu okusí i Češi

Martin Jůzek
20. 8. 2008 12:30
Wembley, to je nejdražší stadion na světě
Nový stadion Wembley v Londýně za 1,2 mld. EUR slouží mj. domácím reprezentačním utkáním Anglie.
Nový stadion Wembley v Londýně za 1,2 mld. EUR slouží mj. domácím reprezentačním utkáním Anglie. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Londýn (od našeho zvláštního zpravodaje) - Nezapadá. Na místě je říci, že zcela vyčnívá.

Takový je londýnský stadion ve Wembley, který bývá označován jako fotbalový chrám nebo Mekka fotbalu.

Když se na něj díváte zdálky, vypadá jako obří bílá stavba s podivným obloukem. Jakmile ale přicházíte blíže, poznáte, co je Wembley zač. Nemusí zářit všemi barvami, aby ohromil. Stačí, že vypadá jako stříbřitý klenot.

Dýchne na vás fotbalová atmosféra. Není to sice "originál", ale stejně si uchoval svůj starý lesk. Angličané chtěli moderní stadion, který by však uchoval tradici a kouzlo tohoto místa.

Původní Wembley zbudovali Angličané krátce po první světové válce. Ohromný stadion byl jejich velkou pýchou, stal se domovem národního týmu.

Zlatý Zátopek a stříbrní fotbalisté

Od roku 1923 pravidelně hostil finále tradičního Anglického poháru (FA Cupu). A hned při prvním zápase padl divácký rekord.

Oficiálně mělo utkání West Ham - Bolton sledovat 127 tisíc lidí (taková byla tehdy kapacita), ovšem podle spekulací na stadion dorazil dvojnásobný počet fanoušků, z nichž ještě další desítky tisíc zůstaly před branami.

Konaly se zde také olympijské hry v roce 1948. Právě tady získal Emil Zátopek svou první zlatou medaili.

Památné bylo i mistrovství světa v roce 1966, kdy se ve Wembley hrálo finále a reprezentace "Albionu" porazila Západní Německo. Jenže čas plynul dál a stadion pomalu chátral.

Za zmínku stojí i událost, v níž jednu ze stěžejních rolí hráli čeští fotbalisté. Nechybělo mnoho a mohli jej dobýt při evropském šampionátu v roce 1996.

Výběr Dušana Uhrina, jenž patřil k outsiderům turnaje, došel až do finále. Nezaujatí angličtí fanoušci podporovali neznámé hráče už z toho důvodu, že soupeřem malé země bylo Německo, které v semifinále zastavilo právě hostitelské mužstvo.

Marně, Češi prohráli. Stejně na něj generace kolem Rady, Kuky a Poborského vzpomíná dodnes.

Stadion však už potřeboval rekonstrukci. Uvědomovali si to fanoušci i samotná Fotbalová asociace, která se jej rozhodla v roce 2000 zbourat.

Proslulý londýnský autobus - tzv. double decker přímo u stanice metra Wembley Park.
Proslulý londýnský autobus - tzv. double decker přímo u stanice metra Wembley Park. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vznikl nejdražší stadion v historii

Wembley byl vymazán z povrchu země. Zmizely pověstné věže, které vévodily původnímu stadionu. Měla být postavena zcela nová aréna. Jak už bývá obvyklé, i tady se stavba protáhla. Nebyla dokončena v roce 2006, ale až v roce 2007.

Přesto zdržení stálo za chvíli čekání.

Vznikl architektonický skvost a fanoušci byli nadšeni. S kapacitou pro 90 tisíc diváků jde o druhý největší stadion v Evropě. Větší už je pouze barcelonský Nou Camp. O jedno nej ale Wembley zatím nepřišlo - jde o nejdražší stadion v historii.

Stál 798 milionů liber (v přepočtu více než třicet miliard korun)!

Ačkoliv nestojí v samém srdci Londýna, je vidět zdaleka. Může za to i "Wembley arch". Oblouk tyčící se nad stadionem je novou venkovní dominantou této arény. Nahradil dvě věže a když se rozsvítí, můžou ho i vidět na druhé straně Temže.

Uvnitř se potom "schovává" opravdové fotbalové prostředí, které není možné Angličanům nezávidět.

Nádherný trávník si vyzkouší i čeští fotbalisté. Ve středu se střetnou v přátelském zápase s Anglií. Bude je sledovat skoro sedmdesát tisíc diváků. A takovou kulisu už reprezentace dlouho nepamatuje.

Zápas můžete sledovat v on-line reportáži ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy