Web fanoušků burcuje proti rakovině: Vyprodejte Spartu!

Miloslav Lubas
19. 4. 2011 14:00
Každý divák na Letné - koruna pro nadaci
Fanoušci Sparty nejsou jenom ohňostrůjci a výtržníci
Fanoušci Sparty nejsou jenom ohňostrůjci a výtržníci | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Někteří hází na hřiště světlice, rvou se s fanoušky soupeře, urážejí je a skandují rasistická hesla. Druzí pomáhají zachraňovat životy.

Fotbaloví fanoušci Sparty.

Redakce fanouškovského webu Sparta Forever věnuje za každého diváka na pátečním ligovém utkání s Olomoucí jednu korunu na konto Nadace Rakovina věc veřejná. Aktuálně.cz o tom informoval redaktor webu.

"Peníze dají nadaci přímo fanoušci z redakce webu," dodal redaktor.

Čtěte také:
Řepka. Zuřivý škleb v kameře i tvář boje proti rakovině
Chuligáni ´zapalovali´ hřiště. Celá Sparta jim děkovala

Sparta Forever nevylučuje, že v budoucnu poprosí o charitativní dary celou sparťanskou veřejnost.

Hulváti? Sprosťáci? Nadace jednala s kultivovanými lidmi

Mluvčí nadace Martinu Huskovou dobročinná akce webu Sparta Forever potěšila.

Do boje proti rakovině se pustil i dres sparťanského buřliváka Tomáše Řepky
Do boje proti rakovině se pustil i dres sparťanského buřliváka Tomáše Řepky | Foto: Nadace Rakovina věc veřejná

"Veřejnost často vnímá fanoušky jako hulváty a sprosťáky, kteří se neumějí chovat. S námi ale jednali kultivovaní lidé. Je fantastické, co dělají. Nevíme přece, koho z nás kdy rakovina potká," upozornila Husková.

Nadaci Rakovina věc veřejná podporuje také rozporuplná sparťanská fotbalová ikona Tomáš Řepka.

Do dražby poskytl dva své dresy a nadaci vynesly celkem 240.000 korun. Řepkova přítelkyně, modelka Vlaďka Erbová, se stala tváří nadace.

Sparta Forever vyzývá fanoušky, aby v pátek večer vzali na Letnou své známé. "Sejdeme se v plném hledišti a provětráte naše peněženky," stojí na webu. Pokud by diváci Letnou vyprodali, nadace by získala zhruba 20.000 korun.

Fanoušci: Jsou důležitější boje než o ligový trůn

"Bitva o ligový trůn vrcholí, ale řada daleko důležitějších bojů se odehrává mimo fotbalové trávníky," píše se na Sparta Forever ve výzvě ´Přijď na zápas s Olomoucí´.

Modelku Vlaďku Erbovou pojí se Spartou vztah s Řepkou. Pro nadaci nafotila kalendář
Modelku Vlaďku Erbovou pojí se Spartou vztah s Řepkou. Pro nadaci nafotila kalendář | Foto: Jan Tůma

Fanoušci Sparty mají kvůli chuligánům ve svých řadách špatnou pověst. Rowdies z kotle pokazili dva poslední zápasy na cizích stadionech - v Jablonci nad Nisou i v Mladé Boleslavi. Policisté několik z nich zatkli.

Sparta Forever poskytuje prostor i názorům ultras, ale od výtržníků distancuje.

"Vyjadřujeme nesouhlas s jakýmikoliv projevy násilí, vyhrožování a rasismu," tvrdí autoři webu ve slovu redakce.

V diskusi nad článkem ´Přijď na zápas s Olomoucí´ se jedna z fanynek ptá: "Mohla bych přispět i jinak, než za mě půjde jedna koruna? Ráda bych přihodila nějakou kačku navíc…"

A co kalendář se fanynkami a hráči?

Sparta Forever prý přemýšlí o kreativnější a vtipnější charitě, než je pouhá sbírka.

Bude-li Letná v pátek plná, půjde na boj s rakovinou zhruba 20.000 korun
Bude-li Letná v pátek plná, půjde na boj s rakovinou zhruba 20.000 korun | Foto: Jakub Šafránek

Jeden z fanoušků navrhuje, aby sparťanské ´holky´ nafotily kalendář a výtěžek z jeho prodeje by putoval nadaci. Dívčí a ženská krása by jí nepomohly poprvé.

Právě Erbová v minulosti věnovala nadaci část honoráře od Playboye, kam se nechala vyfotografovat. A peníze na boj proti rakovině přináší i kalendář se smyslnými snímky známé modelky.

"Myslím, že velký úspěch by mohl mít dobročinný kalendář, na němž by byly sparťanské fanynky ve dvojicích i ve velké skupině s hráči prvoligového mužstva," řekl Aktuálně.cz jeden z dlouholetých fanoušků Sparty. 

Na charitu přispěli v minulosti také liberečtí fanoušci

Nadace Rakovina věc veřejná posílá peníze do laboratoře experimentální medicíny v Olomouci, kde se zkoumají protinádorová léčiva. Ročně získá od sponzorů asi dva miliony korun.

Web Sparta Forever v minulosti dovezl dárky se sparťanskou tematikou do Dětského domova v severočeském Krompachu. Při projektu ´Cesta za snem´ nakoupil výstroj pro fotbalové žáky FC Real Královské Vinohrady.

Fotbaloví fanoušci ukázali dobré srdce také v jiných městech. Například v Liberci vybrali loni v srpnu při derby Slovanu s Jabloncem více než 54.000 korun pro území, zpustošené bleskovou povodní.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 19 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy