Wales touží po postupu na ME

Michal Janovský
1. 9. 2006 17:40
Praha - Velšský národní tým si před sobotním kvalifikačním duelem o postup na fotbalové ME 2008 s Českem věří.

Z teplických Stínadel si chce odvézt všechny body a úspěšně vykročit za postupem na Euro 2008. Svého soupeře však přes třízápasovou sérii porážek ani v nejmenším nepodceňuje.

"Přestože se Čechům nevydařilo mistrovství světa, kde jejich výkony ovlivnila zranění Baroše a Kollera, jsou stále silným mužstvem. Nic na tom nemění ani jejich nedávná porážka doma se Srbskem, protože ten zápas ovlivnilo loučení Nedvěda," prohlásil na adresu Brücknerových svěřenců trenér ostrovanů John Toshack.

"Češi jsou proti nám favoritem, stále mají kvalitní hráče," připojil se k tvrzení svého kouče kapitán mužstva Ryan Giggs. Zároveň ale naznačil, že se papírové rozvržení rolí nemusí na hřišti potvrdit. "Když budeme hrát koncentrovaně a podáme výborný výkon, máme velké šance v utkání uspět."

Právě záložník Manchesteru United by měl být mužem, který povede omlazenou reprezentaci k tříbodovému zisku. V anglické Premier League předvádí v probíhající sezoně výborné výkony a s 57 mezistátními zápasy na kontě je nejzkušenějším hráčem "Red Dragons".

"Jsem připravený vzít zodpovědnost na sebe, je si vědom své role. "Ryanovi se daří a svou funkci kapitána si užívá. Pro mladší hráče znamená jeho přítomnost na hřišti velké povzbuzení," ocenil Giggsův přínos trenér Toshack.

Sedmapadesátiletý kouč se vyjádřil i k šancím jeho mužstva na postup na mistrovství Evropy. "Češi a Němci jsou velcí favorité skupiny, nesmím zapomenout ani Slovensko. Vždyť mnoho nescházelo a postoupilo na mistrovství světa. Přesto však udělám, a dělal jsem to tak vždy, všechno pro náš postup. Byl by to obrovský úspěch a splněný sen."

 První rázný krok se chystá udělat bývalý trenér Realu Madrid již za několik hodin. Proti Česku by si přál získat všechny body a navázat tak na dvě poslední vítězství se Severním Irskem a Ázerbájdžánem. "Nebudeme hrát na remízu. Pokud chceme pomýšlet na jedno ze dvou postupových míst, musíme vyhrávat těžké zápasy na hřištích našich soupeřů," prohlásil Toshack.

Utkání České republiky s Walesem začíná v sobotu ve 20.15, hostí jej teplický stadion Na Stínadlech.

 

Právě se děje

před 34 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy