Wágner zařídil Jablonci výhru, Došek zahájil hattrickem

25. 7. 2015 22:22
Slovácko porazilo Duklu v atraktivním utkání 4:3. Jablonec zvítězil na hřišti Příbrami.
Libor Došek.
Libor Došek. | Foto: ČTK

Praha - Jablonec vstoupil do letošní Synot ligy ziskem tří bodů ze stadionu soupeře. Svěřenci kouče Šilhavého dokázali zvítězit v Příbrami 3:2. Rozhodující branku vstřelila útočná posila Severočechů Tomáš Wágner.

Jablonečtí brzy vedli o dvě branky, když se trefil nejprve ruský krajní obránce Karavajev a po něm pak defenzivní záložník Greguš. Příbram snížila zásluhou Pilíka, který dorazil svůj vlastní nepovedený pokutový kop.

Ve druhé půli ale vrátil Jablonci dvoubrankové vedení Wágner. Snížení Bednáře pak bylo jen slabou útěchou pro domácí tým.

V dalším utkání byli fanoušci na Slovácku svědkem pořádné přestřelky. Domácí dokázali přehrát pražskou Duklu poměrem 4:3. Hattrickem hned na úvod soutěže se blýskl kanonýr Slovácka Libor Došek.

V moravském derby Brno porazilo ostravský Baník 2:1. Zbrojovka sice prohrávala po brance Davora Kukece, jenž se trefil přímo z rohu, ale ještě před přestávkou vyrovnal Michal Škoda. O výhře domácím nakonec v rozhodl z penalty dvě minuty před koncem Pavel Zavadil. Baník navíc v závěru přišel o vyloučeného Marka Šichora.

Ve večerním duelu se pak zrodila remíza mezi Teplicemi a Olomoucí. Tým kouče Vavrušky sice vedl 2:0 po brankách Filla a Potočného, jenže nováček ligy vyrovnal dvěma góly v nastaveném čase. Trefili se Petr a Hála.

Domácí neporazitelnost Příbrami skončila

Fotbalisté Jablonce na úvod nové ligové sezony potvrdili roli favorita, když ukončili domácí neporazitelnost Příbrami trvající od loňského září 11 zápasů. Vzájemné zápasy v posledních letech přinášejí v průměru téměř pět gólů na utkání a i tentokráte se hrálo v ofenzivním duchu.

Příbramský trenér Pavel Tobiáš se favorizovaného soupeře nezalekl a poslal na hřiště sestavu jen se třemi defenzivně založenými hráči, když i na becích hráli původem záložníci Rys a Mareš.

Jako první zahrozila Příbram, když po faulu na posilu Rezka zahrával Pilík přímý kop z ideální pozice, ale gólman Hrubý jeho pokus vyrazil. To jablonec udeřil hned z první větší šance. Po kombinační akci přišel centr z levé strany, Masopusta ještě vychytal Hruška, ale Karavajev se už z dorážky nemýlil.

Ve 20. minutě pak přišel další centr z levé strany, příbramská obrana si nepohlídala Wágnera, který přiťukl míč Gregušovi a pro něj už nebyl problém trefit odkrytou branku.

Domácí se však rychle vrátili do zápasu. Po autovém vhazování Pospíšil fauloval ve vápně Rezka a sudí Královec odpískal penaltu. K té si stoupl Pilík, gólman Hrubý mu sice ránu vyrazil, ale jen zpět k nohám příbramského záložníka, jenž z dorážky snížil.

Hned vzápětí předvedli domácí pěknou akci, která ale skončila jen ofsajdem a Pilíkovu ránu z voleje chytil Hrubý.

Pak se však ofenzivní motory zadrhly. Stále se hrálo ve vysokém tempu, ale převážně mezi vápny. Oběma týmům chyběla přesnější finální přihrávka.

Už se zdálo, že se Příbram nadechne k závěrečnému náporu, Jablonec jí však k tomu nedal šanci. Čtvrthodiny před koncem totiž krátce po svém příchodu na hřiště poslal před branku ideální centr na hlavu druhé posily z Plzně Wágnera a ten dokonale umístěnou hlavičkou pojistil výhru. Prosadil se tak proti klubu, jehož je odchovancem.

Příbram už jen stihla snížit, když střídající Brandner prvním dotykem s míčem posadil míč na hlavu Bednáře. Víc už domácí nestihli a poprvé pod trenérem Pavlem Tobiášem prohráli doma po 11 zápasech. Právě Jablonec byl poslední, kdo v Příbrami vyhrál, tehdy to stálo místo trenéra Čuhela.

Doškovo parádní gólové představení

Dukle vyšel po vydařených přípravných zápasech lépe vstup do utkání. Poprvé vážněji zahrozil po chybné rozehrávce domácích zadáků po Néstorově přihrávce Jakub Mareš, který přestřelil branku. O tři minuty později už Dukla další chybu Slovácka potrestala. Obránce Jurendič vyhrál souboj na pravé straně a po jeho centru Berger hlavou překonal bezmocného Heču.

Po inkasovaném gólu se Slovácko rychle vzpamatovalo, zlepšilo souhru ve středu hřiště, vypracovalo si i šance, kterým chyběla přesnější koncovka. Vyrovnat se podařilo ve 24. minutě Havlíkovi, jenž obešel ve středu pole dva protihráče a přízemní střelou ze dvaceti metrů překvapil brankáře Radu.

Slovácko spoléhalo na dlouhé pasy na útočníka Doška, kterého důsledně a tvrdě střežili stopeři Dukly a k zakončení jej často nepouštěli. Dukla se snažila o jednoduchou kombinační hru a závěru poločase se dostal po těchto akcích dvakrát k nepřesnému zakončení Marek Hanousek.

Po změně stran si vedlo aktivněji domácí Slovácko, jehož hru dirigoval ve středu pole technicky vybavený Havlík. Právě on v 57. minutě unikl po levém křídle a po jeho centru Došek hlavou vstřelil druhou branku. Po inkasovaném gólu Dukla na chvíli převzala iniciativu. Slibnou šanci k vyrovnání propásl Mareš, jenž z trestného kopu poslal míč přesně do náruče brankáře Heči.

O několik minut později Bergerova hlavička těsně minula tyčku. Slovácko postupně srovnalo krok a se Šumolikoského střela v 73. minutě odrazila k Doškovi, který míč pohotově vrátil do sítě. O dvě minuty později Daniel Tetour vyhrál tvrdý souboj u půlící čáry se Šumolikoskim a po úniku do otevřené obranky jeho střela z pětadvaceti metrů zapadla pod horní tyčku.

Tři minuty před koncem se zapsal potřetí do listiny střelců Došek. Vzápětí ještě vykřesal naději na remízu třetím gólem Dukly střídající Krmenčík, ale Slovácko už těsné vítězství uhájilo.

Utkání v Brně uzavřela potyčka

Brno bylo od začátku aktivnější a s tlakem přišly i šance. Nejprve nebezpečně pálil Zavadil, poté se se u lajny dobře uvolnil Vávra, ale z jeho centru byl nakonec jen roh. Po něm přišla obrovská příležitost Brna, kdy nejprve Košťál a po něm Řezníček nedokázali doslova z několika decimetrů dopravit míč za záda brankáře Pavlenky.

Ostrava se soustředila především na obranu a rychlé brejky. Po jednom z nich a po centru Mondeka mohl první gól utkání dát Azevedo, ale z pár metrů neusměrnil balón mezi brněnské tyče. A tak otevření skóre mělo v Králově Poli kuriózní charakter. Mensahovu střelu vytáhl Doležal na roh a přímo z něj zakroutil míč mezi tyče Kukec.

Zbrojovka se inkasovanou brankou nenechala rozhodit a pokračovala v aktivitě, nicméně finální fáze útoku byla její velkou slabinou. Až dvě minuty před koncem poločasu ukončil střelecké trápení Michal Škoda, když hlavou uklidil do branky centr Malíka.

Po přestávce se obraz hry příliš nezměnil. Brno si udržovalo územní převahu a do střeleckých příležitostí se dostávalo po standardních situacích z kopačky Zavadila. V 58. minutě trefil břevno Pavlenkovy branky hlavou Košťál. O pět minut později ale vyrobil kapitán Brna hrubou chybu, když "namazal" míč do sóla Narhovi. Po jeho přihrávce pálil z deseti metrů střídající Šichor, ovšem Doležal se vytáhl skvělým zákrokem.

Brno se však přeci jen dočkalo i druhého gólu. Foltýn ve vápně fauloval Paška a Zavadil nařízenou penaltu bezpečně proměnil. V závěru ještě došlo mezi hráči k potyčce, kterou odnesl červenou kartou hostující Šichor.

Aktualizujeme

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

1. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - FK Jablonec 2:3 (1:2)

Branky: 22. Pilík, 80. Bednář - 8. Karavajev, 20. Greguš, 74. Wágner. Rozhodčí: Královec - Hock, Kubr. ŽK: Tecl (Jabl.). Diváci: 4182.

Příbram: Hruška - Rys, Hájovský, Zápotočný, Jiří Mareš (56. Končal) - Rezek, Hnaníček, Suchan (65. Barák), Pilík, Štípek (80. Brandner) - Bednář. Trenér: P. Tobiáš

Jablonec: V. Hrubý - Karavajev, Pernica, Beneš, Novák - Hübschman, Greguš - Masopust (71. Tecl), M. Pospíšil (60. Trávník), Crnkič (87. Rossi) - Wágner. Trenér: Šilhavý.

1. FC Slovácko - Dukla Praha 4:3 (1:1)

Branka: 57., 73. a 87. Došek, 24. Havlík - 16. Berger, 75. Daniel Tetour, 89. Krmenčík. Rozhodčí: Proske - Kotík, Caletka. ŽK: Šumolikoski, Reinberk, Došek - Marek Hanousek, Vrzal, Přikryl. Diváci: 3725.

Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Košút, Reinberk - Šumulikoski - Diviš (90. Kovář), Valenta (86. Daníček), Havlík, Civič (57. Sadílek) - Došek. Trenér: Habanec.

Dukla: F. Rada - Jurendič, Štetina, Jeřábek, Vrzal - Daniel Tetour (81. Čajič), Marek Hanousek, Považanec - Néstor (51. Přikryl), Jakub Mareš (75. Krmenčík), Berger. Trenér: Kozel.

Zbrojovka Brno - Baník Ostrava 2:1 (1:1)

Branka: 43. Michal Škoda, 88. Zavadil z pen. - 32. Kukec. Rozhodčí: L. Kovařík - Nádvorník, Pospíšil. ŽK: Keresteš - Narh, Foltýn, Šašinka. ČK: 90. Šichor (Ostrava). Diváci: 5326.

Brno: Martin Doležal II. - R. Buchta, P. Buchta, Košťál, Keresteš - Vávra (61. Pašek), Zavadil, Zoubele (69. Chrien), Malík (82. Lacko), Michal Škoda - Řezníček. Trenér: Kotal.

Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Kaša, Kouřil, Vengřinek (46. Šichor) - Mondek, Mensah, Kukec (77. Šašinka), Foltýn - Azevedo, Narh. Trenér: Korytář.

FK Teplice - Sigma Olomouc 2:2 (1:0)

Branky: 41. Fillo, 50. Potočný - 90.+1 Petr, 90.+1 Hála. Rozhodčí: Marek - Paták, Pochylý. ŽK: Navrátil, Svozil, Rajnoch (všichni Olomouc). Diváci: 3715.

Teplice: Grigar - Dramé, Lüftner, D. Jablonský, Krob - Ljevakovič, Breite - Vondrášek (90. Dressler), Vachoušek (77. Táborský), Fillo - Potočný (84. Bratanovič). Trenér: Vavruška.

Olomouc: Reichl - Hála, Rajnoch, Svozil, Vepřek - Petr, Navrátil (87. Zahradníček), Halenár (81. Chorý), Houska (72. Ordoš), Plšek - Vašíček. Trenér: Kalvoda.