Messiho nakopali do krve, Brazílii přesto ve finále Copa América vyzve Argentina

7. 7. 2021 7:08
Fotbalisté Argentiny zdolali Kolumbii 3:2 na penalty a po pěti letech si zahrají finále mistrovství Jižní Ameriky. Po 90 minutách skončilo utkání 1:1, když na trefu Argentince Lautara Martíneze ze sedmé minuty odpověděl ve druhé půli Luis Díaz. Svěřenci trenéra Lionela Scaloniho si v neděli zahrají o titul s obhájci z Brazílie.
Zákrok na Lionela Messiho v semifinále Copa América 2021
Zákrok na Lionela Messiho v semifinále Copa América 2021 | Foto: Reuters

Argentinci, kteří čekají na první triumf na Copě América od roku 1993, dosud na turnaji neprohráli jediný zápas. Po jasném čtvrtfinálovém vítězství nad Ekvádorem (3:0) však nyní museli zdolat Kolumbii až na penalty.

Hrdinou rozstřelu se stal brankář Emiliano Martínez, jenž vychytal hned tři protivníky. Překonali jej Juan Caudrado a Miguel Borja. Za Argentinu se naopak prosadili kapitán Lionel Messi, Leandro Paredes a Martínez. Neproměnil jen Rodrigo De Paul.

"Dotáhli nás k penaltám a to je vždy otázka štěstí. Dnes to tedy vyšlo na mě," řekl brankář Martínez. Během penaltového rozstřelu se snažil protihráče rozhodit. "Je mi líto, ale vychytám tě brácho," zakřičel na Davinsona Sáncheze, předtím než vystihl směr jeho střely. "Ty se směješ, protože jsi nervózní. Znám tě," dobíral si zase Yerryho Minu, až ho musel rozhodčí upozornit, ať toho nechá. Až když na závěr vychytal i Edwina Cardonu, obešlo se to bez jediného slova.

"Dibu je fenomén. Věděli jsme, že je vychytá. Víme, jaký je, a věřili jsme mu. Zaslouží si to," prohlásil Messi.

Právě argentinský kapitán prožil velice intenzivní zápas. Messi se stal terčem mnoha nevybíravých zákroků Kolumbijců a na svoji osobu přitáhl hned několik žlutých karet. Utkání kvůli jednomu zvlášť drsnému skluzu navíc dohrával se zakrváceným kotníkem.

Zakrvácený kotník Lionela Messiho v semifinále Copa América 2021
Zakrvácený kotník Lionela Messiho v semifinále Copa América 2021 | Foto: Reuters

Messi přesto dokázal přihrát Martínezovi na gól, čímž zaznamenal už pátou asistenci na turnaji, v rozstřelu proměnil svoji penaltu a nakonec slavil postup:

Argentinci tak mohou dál usilovat o 15. titul v historii a v neděli nad ránem se pokusí protrhnout sérii čtyř finálových porážek za sebou (2004, 2007, 2015, 2016). Naopak Kolumbie nenavázala na předchozí povedený penaltový rozstřel ze čtvrtfinále s Uruguayí a zahraje si o třetí místo s Peru.

Brazílii bude chybět Jesus

Fotbalistům Brazílie bude v nedělním finále mistrovství Jižní Ameriky s Argentinou chybět Gabriel Jesus. Útočník Manchesteru City dostal dvouzápasový trest za červenou kartu ze čtvrtfinále s Chile, které obhájci vyhráli 1:0.

Jesus byl vyloučen ve druhém poločase za to, že kopl do obličeje Eugenia Menu. Čtyřiadvacetiletý útočník se omluvil, přesto mu jihoamerická konfederace na dva zápasy zastavila činnost a udělila pokutu 5000 dolarů (asi 108 tisíc korun).

První část trestu si Jesus odpykal při pondělním semifinále s Peru, proti kterému před dvěma lety ve finále Copy América zazářil. Gólem a přihrávkou se podílel na výhře 3:1, po červené kartě ale zápas nedohrál. Na probíhajícím šampionátu zatím neskóroval.

Copa América, fotbalové mistrovství Jižní Ameriky v Brazílii:

Semifinále (Brasília): Argentina - Kolumbie 1:1 (1:0), na penalty 3:2

Branky: 7. L. Martínez - 61. Díaz. Penaltu proměnili: Messi, Paredes, L. Martínez - Cuadrado, Borja. Penaltu neproměnili: De Paul - Sánchez, Mina, Cardona.