Vyšetřování fotbalové korupce skončilo, obviněno je 22 lidí

Sport Sport
31. 7. 2015 10:35
Policie předala vyšetřovací spis státnímu zástupci, který rozhodne o dalším pokračování případu.
Jan Halama a David Jablonský jsou jedněmi z těch, které policie vyšetřovala kvůli podezření z korupčního jednání.
Jan Halama a David Jablonský jsou jedněmi z těch, které policie vyšetřovala kvůli podezření z korupčního jednání. | Foto: ČTK

Praha - Protikorupční policie tento týden ukončila vyšetřovací fázi kauzy kolem nelegálního ovlivňování zápasů v českém fotbale.

Spis, ve kterém se nachází výpis 31 podezřelých duelů, včetně těch z nejvyšší soutěže, a 22 jmen obviněných fotbalistů, rozhodčích a funkcionářů, nyní dostal na stůl strakonický státní zástupce Miloslav Kelyman.

Mezi obviněnými by měl být David Jablonský z Teplic, či bývalý hráč Českých Budějovic Jan Halama. V hledáčku policie se také ocitl Zbyněk Hauzr, trenér brankářů Liberce.

Kauza "cinklých sázek" se týká období mezi listopadem 2012 a zářím 2013, kdy byly obviněny z korupce první osoby.

Policie vyšetřovala věc dva roky

Dle policie fotbalistům měly být nabízeny peníze (od desítek tisíc korun po částky vyšší než milion korun) za to, že svým výkonem na hřišti ovlivní průběh utkání dle daných instrukcí. Tak aby si na ně zadavatelé mohli "bezpečně" vsadit.

Ovlivnění mělo zejména spočívat v počtu vstřelených branek jedním mužstvem během zápasů či v počtu vstřelených branek ve stanoveném časovém rozmezí.

Někteří hráči měli tyto nabídky akceptovat, někteří je měli odmítnout. V několika případech z uzavřené dohody sešlo, neboť na utkání nebyl vypsán sázkový kurz či dle obviněných osob měl být vypsaný sázkový kurz nevýhodný.

Podezřelé jsou tři ligové duely

Kriminalisté zdokumentovali 31 různých fotbalových utkání, která takto měla být zmanipulována.

Nachází se mezi nimi i tři zápasy první ligy, sedm zápasů druhé ligy, deset zápasů juniorské ligy, osm zápasů ČFL, dva duely tuzemského poháru a dorostenecké ligy.

Na vyšetřování se podíleli i slovenští policisté, neboť zápasy byly ovlivňovány i na slovenském území. Tato část případu ale už byla uzavřena (více zde).

 

Právě se děje

před 14 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy