Vydří sérum už zabírá naplno, Bílkův zombie fotbal je pryč

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 2. 2013 10:00
Herní styl české fotbalové reprezentace už je zase zpátky ve správném století
Vydra a Lafata, téhle dvojce to vpředu šlape mnohem líp než Pekhartovi s Rezkem
Vydra a Lafata, téhle dvojce to vpředu šlape mnohem líp než Pekhartovi s Rezkem | Foto: CPA - Eduard Erben

Glosář - Dlouhé měsíce slýchal jen slova odsudku a z čela stíral plivance. Teď je naopak vhodná chvíle před Michalem Bílkem smeknout, a to bez ironie. Fotbalovou reprezentaci, kterou předtím uvrhl do mrtvolného spánku, se mu totiž podařilo probudit k životu. Sláva!

Co naznačil novou krví okysličený přípravný zápas se Slováky, to výhra 2:0 v Turecku podtrhla. Na tohle se tedy dalo dívat! (No ano, jen na první půli, ale nesmíme toho po něm zase chtít tolik najednou, že ano...)

Vždyť si jen vzpomeňte: Šedé stíny neživých nemrtvých (pseudo)fotbalistů, plahočící se bezcílně hřištěm. Zhruba tak vypadal na podzim herní obraz české fotbalové reprezentace zejména v jejích nejstrašnějších vystoupeních proti Finsku nebo Bulharsku.

Hřebu do srdce Bílek uhnul

Ale zombie jsou pryč! Ani nebylo zapotřebí proklát srdce trenéra Bílka stříbrným hřebem, jak se zdálo po duelu s Bulharskem, v němž do očí bijící neschopnost ohrozit soupeřovu branku vrcholila.

Bílkova poprava měla přijít po další očekávané ostudě v listopadové přípravě se Slováky, ale už tam to, částečně z donucení okolnostmi, zkusil konečně jinak a s jinými než v mátožné podzimní kvalifikaci - a ono to zafungovalo.

Stejná esence fotbalového života se pak vnesla i do středečního duelu proti Turkům. A to už je dobrý důvod domnívat se, že by nemusela vyvanout ani před důležitými březnovými mači kvalifikace MS proti Dánům a v Arménii.

Léčebný prostředek jsme v titulku nazvali "vydřím sérem". Ano, je to možná nálepka trpící značnou zkratkovitostí, ale Matěj Vydra budiž jakýmsi symbolem velkého obratu.

Vydra = pravý opak Rezka

A to navzdory tomu, že v národním týmu už celý ten mizerný podzim prožil! Podstatné ale je, o jaký typ hráče jde: mladého, adaptabilního, s mimořádnou technickou výbavou použitelnou i v plné rychlosti a tahu na bránu, navíc s brilantní koncovkou. Čili pravý opak olšového Jana Rezka, předchozího Bílkova "hrdiny"...

Vydrovo sérum v národním týmu začalo účinkovat, když se Vydra dostatečně rozkoukal - a hlavně když začaly lépe fungovat "staré" součástky doplněné novými.

Není nic jednoduššího než srovnat si středeční sestavu s tou, co nastoupila proti Bulharsku: Čech – Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský – Rajtoral (58. Darida), Hübschman, Plašil, Jiráček – Rezek (80. Lafata), Pekhart (58. Vydra).

V Manise kopala stejná obrana, jištěná zezadu tentokrát (výtečným!) Laštůvkou. Ale před ní bylo skoro všechno jinak. Začněme od takzvané dvojice defenzivních záložníků.

Plašila-mátohu nahradil jiný Plašil

Místo Hübschmana s Plašilem tam nastoupili Darida s jiným Plašilem. Probuzeným, svižným, ne s tou mátohou, co ztratila formu před Eurem a pak ji nemohla najít až do konce podzimu.

Nechci se nijak dotknout Tomáše Hübschmana, mj. vítěze Evropské ligy, ale tomu se zase v reprezentaci výrazně povedlo jen to Euro. Jinak je od založení destruktivním typem, v kreativním založení útoku (mimo ono Euro, na němž hrál jak vyměněný) reprezentaci nikdy jindy nepomohl.

Tumpachově vyhlížející záloha s Hübschmanem, tuhým Plašilem a magathovsky zataveným Jiráčkem, v níž ztrácel renomé i v Plzni normálně fungující Rajtoral, prostě nesnesla srovnání s aktualizovanou tureckou verzí.

Darida s Plašilem byli schopni zároveň bránit i aktivně útočit a rozehrávat. A bylo komu. Na podhrot se po osmiměsíční pauze vrátil Rosický, který je natolik výjimečným plejerem, že i kdyby na plac vlezl po pětileté herní pauze a chodil třeba o holi, i tak by pořád byl na první pohled jasně nejlepším českým fotbalistou vůkol.

Presing + genialita + intuice = gól

Na křídlech poletovali mladí dravci Vydra s Krejčím a na hrotu se místo postávajícího Pekharta, trpně čekajícího na ten správný míč, opětovně objevil Lafata, co nebyl líný na krok a nějaký ten náběh do šestnáctky.

A to celé prostě fungovalo. Jak? Hned od začátku. Domácí Turci odstartovali ve stylu lážo-plážo a neskutečně je překvapil velmi aktivní presink, který Češi nasadili hluboko na jeho polovině.

Vznikla z toho vynucená chyba u postranní čáry, Vydrův zisk míče, fenomenální Rosického přihrávka na Daridu - a pak už jen intuitivní náběh Krejčího na správné místo před bránu, kam dostal míč a skóroval.

I k druhému gólu pomohla Čechům turecká chyba, tentokrát velká - míč odhlavičkovaný po rohovém kopu na nebezpečné místo na středu šestnáctky. Právě tam stál chvályhodně Darida, bez rozmýšlení vypálil a intuicí obdařený Lafata stál na tom nejsprávnějším místě, odkud ještě míč šikovně umístil do brány.

Je Lafata jako Siegl? Nebo lepší?

K něčemu se přiznám: U Davida Lafaty jsem měl (a možná ještě v koutku duše stále mám) podezření, že je to útočník horstosieglovského typu. Vynikající v domácí lize, kde se gólově často prosazuje díky velkému tlaku svého týmu na šestnáctku soupeře. Ale slabší v konfrontaci s mezinárodní scénou.

On to možná podobně vnímal i kouč Bílek, když po Barošovi stále preferoval Pekharta. Ale dva Lafatovy góly ve slovenské síti i další zásah v Turecku odkazují na to, že jde možná o mýlku.

Však už brzo uvidíme. Už Suvorov věděl, že cvičiště a bojiště není totéž. Takže až Lafata překoná obrany Dánska, Arménie a Itálie, případně Chelsea, bude samozřejmě na místě vzkřiknout: Davide, jsi bourák! A vyseknout poklonu.

Klid, do Brazílie se ještě nedoplulo

Ze zápasu v Turecku si určitě uchovejme dobrý dojem, nicméně nepropadejme zase žádné šílené euforii.

Za prvé: druhá česká půle byla už výrazně slabší. Obrana v některých momentech právě neexcelovala a dva tři góly pochytal Laštůvka.

Za druhé: vycházejme z  toho, že Turci určitě předvedli slabší výkon, než s jakým se v březnu v Olomouci odprezentují Dánové.

A to říkám s plným vědomím toho, že Hamletovi krajani dostali včera napráskáno 3:0 v Makedonii.

Podstatná bude vzájemná konfrontace: 22. březen a zápas v Olomouci napoví, jestli vydří sérum pouze vyléčilo český tým z podprůměrnosti, nebo zda by mohlo umět zařídit víc, třeba i letenky do Brazílie.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy