Vydra dvěma góly udržel Čechy v boji o šampionát

26. 3. 2013 18:50
Čeští fotbalisté porazili v kvalifikaci o MS 2014 Arménii 3:0.
Matěj Vydra svými prvními dvěma góly v reprezentaci udržel Michala Bílka v pozici trenéra týmu. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Čeští fotbalisté porazili v pátém kvalifikačním utkání Arménii 3:0 a zůstávají v reálném boji o postup na mistrovství světa 2014.

O výhru Bílkova souboru se dvěma premiérovými góly v reprezentaci zasloužil Matěj Vydra.

Mladý útočník se poprvé trefil chvíli po přestávce, další přidal po chybě arménské obrany v 81. minutě. V nastavení pak český triumf podtrhnul střídající Daniel Kolář.

Češi se s osmi body vyhoupli na třetí místo před Dánsko. To ve večerním utkání s Bulharskem remizovalo 1:1 a na Česko ztrácí dva body.

Největší radost ze zisku tří bodů museli mít především Michal Bílek, který přiznal, že pokud Češi nevyhrají, funkci trenéra týmu položí, a brankář Petr Čech, který odehrál jubilejní 100. zápas za národní tým.

Po půli se obraz hry změnil

Stadion Pjuniku Jerevan v prvním poločase nesledoval nijak skvělou podívanou. Češi zakládali postupné útoky, zatímco domácí se pouštěli do brejků. Poprvé zahrozil po standardní situaci Lafata hlavičkou, ale Berezovského nepřelstil. V 16. minutě zase protáhl arménského brankáře zajímavou střelou Darida.

Domácí protiútoky, ale byly mnohem nebezpečnější. Hostující obraně dělal problémy hlavně Movsisjan, který nechal dvakrát za sebou vyniknout Čecha.

Blízko ke gólu měl v závěru poločasu Rosický, který málem dorazil střelu Daridy. Ještě před přestávkou musel nuceně do kabin Sivok, kterého nahradil Suchý.

V druhé pětačtyřicetiminutovce se obraz hry změnil. Zapříčinil to hlavně první gól, kdy se po centru Plašila prosadil Vydra. Poté to byli Arméni, kdo útočil, a Češi vyráželi do protiútoků.

Češi smazali dánskou ztrátu

Hostující obrannou linii neustále atakoval agilní Movsisjan, ale nová stoperská dvojice si věděla rady. Domácí pak nechávali velká okna v defenzivě a Češi toho využili.

Skvělou individuální akci předvedl opět Vydra, když si hlavičkou posunul míč přes posledního zadáka a uháněl sám na Berezovského, který proti jeho střele neměl šanci.

V nastavení pak Kolář zakončil sólový únik, a zpečetil tak zisk tří bodů.

Výsledek:

Arménie - Česko 0:3 (0:0)
47. a 81. Vydra, 90.+4 Kolář. Rozhodčí: Balaj - Nica, Gheorghe (všichni Pol.). ŽK: Kazarjan, Movsisjan (oba Arm.). Diváci: 15.000.

Arménie: Berezovskij - Hovhanisjan, Arzumanjan, Voskanjan, Aleksanjan - Muradjan (78. Manojan), Mchitarjan, Pizzelli - Manučarjan (50. Özbiliz), Movsisjan, Kazarjan (60. Sarkisov). Trenér: Minasjan.
Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok (43. Suchý), Kadlec, Limberský - Darida (85. Jiráček), Plašil, Hübschman, Rosický - Vydra, Lafata (74. Kolář). Trenér: Bílek.