Vučinič: Musíme hrát, jako by šlo o náš poslední zápas

ČTK ČTK
10. 11. 2011 14:15
Kapitán Černohorců věří v historicky první účast na ME
Kapitán Černohorců Mirko Vučinič (vlevo) věří v historicky první účast na ME
Kapitán Černohorců Mirko Vučinič (vlevo) věří v historicky první účast na ME | Foto: Reuters

Podgorica/Praha - Teď, nebo nikdy. S takovým motivačním prohlášením vystoupí před spoluhráče kapitán černohorských fotbalistů Mirko Vučinič, který svůj tým povede do baráže o postup na evropský šampionát proti České republice.

Kanonýr Juventusu Turín prý vnímá mimořádnou šanci, která se před Černohorci otevírá. Vučinič už také o baráži mluvil s členem vedení turínského klubu a bývalým českým lídrem Pavlem Nedvědem.

Vučinič tvrdí, že jeho tým už nikdy nemusí být tak blízko postupu na vrcholný turnaj jako nyní.

Čtěte také:
Čech trénoval s maskou naplno, v pořádku je i Baroš
Rezek: Baráž je pro mě jako finále mistrovství světa
Jiráček on-line: Bez Čecha či Baroše by to bylo horší
Páteční baráž píská Angličan. Černohorci znervózněli
Rosický: Řečičky Černohorců jsou jen plácání do vody
Jovetič: Česko je nejlehčí možný tým, ale i tak těžký

V černohorském táboře podle Vučiniče před dvojzápasem každou minutou stoupá "horečka", reprezentanti nejmladší evropské země touží poprvé být na velké akci.

"Musíme hrát tak, jako by šlo o poslední zápasy v naší kariéře, musíme být dokonale připravení," citoval Vučiniče server uefa.com.

"Jsem si jistý, že Češi jsou pořád dost silní"

Osmadvacetiletý útočník podle svých slov od Nedvěda také vyzvídal, jak na tom v současné době český tým je.

Juventuský Mirko Vučinič (vpravo) v souboji s Gianlukou Zambrottou z AC Milán
Juventuský Mirko Vučinič (vpravo) v souboji s Gianlukou Zambrottou z AC Milán | Foto: Reuters

A u české legendy se ujistil, že tým kouče Michala Bílka nevzbuzuje respekt jako dřívější výběry vedené Karlem Brücknerem, pod nímž právě Nedvěd zářil.

"Nedvěd mi říkal, že existuje rozdíl mezi jeho generací a současným týmem," uvedl Vučinič.

"Ale to samozřejmě neznamená, že by před námi byla lehká práce. Jsem si jistý, že Češi jsou pořád dost silní. Záleží jen na nás, jak se s tím v těch dvou zápasech popereme. Když odhalíme náš potenciál a budeme se do jednoho prát, máme naději na historický úspěch," prohlásil Vučinič.

"Hlavně musíme skórovat. V útoku máme dost síly"

S jedenácti brankami je nejlepším střelcem v samostatné historii černohorské reprezentace, všechny góly by však Vučinič vyměnil za to, kdyby mužstvo přivedl na Euro, které příští rok budou hostit Polsko s Ukrajinou.

První zápas baráže je na programu v pátek na Letné, odveta v úterý v Podgorici. Vučinič by bral, kdyby první duel skončil remízou.

"Hlavně musíme skórovat. V útoku máme dost síly na to, abychom Čechům způsobili problémy," líčil optimisticky Vučinič, jehož dvě kvalifikační branky proti Walesu a Švýcarsku zajistily Černé Hoře šest bodů z celkových dvanácti získaných.

"Ale necítím se jako hvězda, jsem jeden z jedenácti lidí, co jsou na hřišti. V baráži jsme proto, že jsme hráli jako tým," uvedl Vučinič.

"Bylo pro nás lepší, kdyby Čech nechytal"

Do baráže půjde s patřičným sebevědomím. Vučinič si totiž věří na souboje s českým brankářem Petrem Čechem, jemuž dokázal dát dvě branky před třemi lety v Lize mistrů, když ještě v dresu AS Řím výrazně přispěl k výhře nad Chelsea 3:1.

"Dobře si na to pamatuju. A jsem si jistý, že stejně je na tom i Čech. Byl to jeden z mých nejlepších zápasů v pohárech," vzpomínal Vučinič.

Petr Čech chytal s maskou už na středečním tréninku v Praze
Petr Čech chytal s maskou už na středečním tréninku v Praze | Foto: ČTK

Vučinič ví, že Čechův start v baráži je nyní ohrožený kvůli zlomenému nosu. I když černohorský kanonýr Čechovi přeje rychlé uzdravení, raději by prý v české brance viděl některého z jeho náhradníků.

"Abych byl upřímný, bylo by to pro nás lepší. Protože on je jedním z nejlepších brankářů na světě," vysvětlil Vučinič.

Černohorci si získali respekt, když v kvalifikaci skončili hned za Anglií a nechali za sebou Švýcarsko, Wales a Bulharsko. Vučinič však tvrdí, že jenom s tím se tým spokojit nemůže.

"Ano, dosáhli jsme něčeho velkého, ale pořád cítím velký tlak. Je to normální. Nejsem si jistý, že ještě někdy budeme blízko velkému turnaji. Tohle je opravdu speciální příležitost. Je to prostě teď, nebo nikdy," řekl Vučinič.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy