Vrbův vítězný kmen hraje první housle i v Koubkově partituře

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 7. 2015 6:00
Viktoria Plzeň jde do obhajoby domácího fotbalového titulu bez zásadních změn, z nováčků bude patrně v sestavě Kopic.
František Rajtoral patří k základním stavebním pilířům, na nichž už léta stojí Viktoria Plzeň
František Rajtoral patří k základním stavebním pilířům, na nichž už léta stojí Viktoria Plzeň | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Stabilní kmen. Tak trenér Miroslav Koubek nazývá hráčské jádro Viktorie Plzeň. Hráče, kteří nesli na svých bedrech hlavní tíhu nejen v uplynulé, mistrovské  sezoně, ale třeba i v předchozích čtyřech, po které klub stabilně hrává evropské poháry.

Z původního týmu Pavla Vrby odešli do bundesligy Petr Jiráček s Vladimírem Daridou... Těžká nemoc zastavila Mariána Čišovského... A svému věku už opravdu nemohl vzdorovat ani Pavel Horváth.

Ale David Limberský, Daniel Kolář či třeba František Rajtoral jsou pořád u toho - ten posledně jmenovaný pravda s krátkým intermezzem v Hannoveru.

Nicméně celé téhle trojici a zraněnému krajnímu obránci Radimu Řezníkovi navrch prodloužilo v létě vedení klubu smlouvy na příští tři až čtyři roky.

Sytí, nebo stále hbití lvi?

V uplynulé sezoně, v níž pohárové dobrodružství skončilo mnohem dřív, než se čekalo, už po třetím předkole Evropské ligy s rumunskou Ploještí, zazněly kritické hlasy, že právě staré plzeňské jádro už připomíná znuděné syté lvy. Že se už po letech úspěchů a dvou sezonách v Lize mistrů nedonutí k patřičně pilné práci. A že až příliš holduje rekreačnímu popíjení piva.

V Plzni ale krom výměny trenéra nic nerozmetávali, jen doplňovali. A nový kouč Miroslav Koubek v dalších týdnech a měsících srovnal tým natolik, že došel k mistrovskému poháru, který nabízí tu teoreticky umetenější cestičku do Ligy mistrů.

Domácí konkurence a ta evropská, to jsou ovšem dva různé světy. Loni neúspěšné "staré páky" teď dostanou příležitost napravit si reputaci i na zahraničním poli slávy. Už dnes večer bude jasné, jestli proti Maccabi Tel Aviv, nebo maltskému mistru Hibernians. Připomeňme, že ze středomořského ostrova si izraelský tým vezl porážku 1:2.

V jednom se na Spartě i v Plzni shodnou. Domácí Synot liga je víceméně "jen" jakousi kvalifikací, základním předpokladem k tomu hlavnímu. A tím je start v základní skupině evropského poháru, v optimálním případě Ligy mistrů.

Zatímco na Letné nezůstal v létě kámen na kameni, v tom smyslu, že se měnilo základní herní rozestavení a přišla řada nováčků, zejména cizinců, v Plzni přes léto zapracovali do základní sestavy jedinou změnu.

Na pravé straně bude hrát Jan Kopic, kterého Viktoria šikovně "vyhandlovala" za dvojici Wágner + Tecl a podíly z jejich případných dalších přestupů.

Očekávaná základní sestava Viktorie Plzeň tedy příliš nemládne": Kozáčik (31) - Rajtoral (29), Hubník (31), Procházka (31), Limberský (31) - Kopic (25), Hořava (27), Hrošovský (23), Kovařík (27) - Kolář (29) - Holenda (29).

Ani pomyslná rezerva nemá na každém postu zrovna mladíka, ale přesto už některá jména a jejich data narození začínají signalizovat, že se Viktoria poté, co letité opory odejdou do penze, rozhodně nemíní opět ponořit do vod ligového podprůměru, v nichž se čvachtala po celou svou existenci, tedy až do příchodu trenéra Pavla Vrby. A že se na průběžnou obměnu kádru připravuje.

V Plzni jsou totiž i Bolek (31) - Řezník (nyní zraněný, 26), Hejda (25), Baránek (22), Matějů (19) - Petržela (32), Kučera (24), Vaněk (25), Pilař (26) - Vůch (24) - Mahmutovič (29), případně univerzální Ďuriš (27).

Maldini a Costacurta byli starší

V součtu patrně pořád nejstarší tým v lize, ale byť v Plzni zjevně kráčejí podobnou cestou jako v AC Milán, přeci jen jejich oporám ještě není ke čtyřiceti, tak jako v Miláně svého času Paolu Maldinimu nebo Alessandru Costacurtovi.

A mladí se začínají do sestavy tlačit. Zejména Jan Baránek, i když je to spíš "zásluhou" reprezentanta Václava Procházky, který byl zkraje herní přípravy v Rakousku mentálně patrně poněkud mimo. A třeba v utkání se Stuttgartem, prohraném děsivě 3:6, vršil chybu na chybu.

Další těsný boj v sestavě podle všeho svádějí Patrik Hrošovský s Ondřejem Vaňkem, jehož přibrzdily zdravotní problémy. Ty do přípravy prakticky nepustily Václava Pilaře, o němž jeho agent Jiří Stejskal řekl, že v případě dobré finanční nabídky ho Plzeň po kvalifikaci klidně pustí do ciziny. Načež to pak unisono s vedením Viktorie popřel. Uvidíme tedy na konci srpna, záležet bude dozajista i na Pilařově aktuálním zdravotním stavu.

Páteční plzeňský start do ligy proti Slavii je podobně jako superpohárová bitva s Libercem, v níž Viktoria vyhrála 2:1, jen další ostrou generální zkouškou na zápasy s Maccabi nebo maltským mistrem.

Zvládne-li Plzeň třetí předkolo, bude mít úkol hrát letos pohárovou skupinu splněný, přinejmenším Evropská liga už by byla jistá. Ale s jídlem roste chuť a ani potenciální soupeři pro čtvrté předkolo, tedy APOEL, Borisov, Razgrad, Dinamo Záhřeb nebo Maribor se papírově nejeví jako úplně nezdolná překážka.

Záležet bude na tom, zda v sobě po svém loňském selhání "staří plzeňští lvi" letos znovu oživí ten potřebný hlad po úspěchu.

Protože jestli ne, mohli by si už šéfové Viktorie za svou opětovnou sázku na staré matadory pomalu začít drbat hlavu...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy