Vrbovi muži? Stejní jako Bílkovi. A k nim Vácha s Kadeřábkem

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 10. 2014 5:00
Personální revoluce ve fotbalové reprezentaci se po výměně trenérů nekonala, Vrba sází na podobná jména jako Bílek
Tým Pavla Vrby se raduje z vítězství nad Nizozemskem. Bílkův doma porazil jen Maltu
Tým Pavla Vrby se raduje z vítězství nad Nizozemskem. Bílkův doma porazil jen Maltu | Foto: Reuters

Praha - Éra trenéra Michala Bílka u fotbalové reprezentace už fanoušky traumatizovala, zimní příchod Pavla Vrby vnesl do srdcí příznivců českého národního týmu naději v lepší přítomnost i budoucnost.

Pozoruhodné na tom je, že když se podíváte na nominační listiny, sepisované oběma muži, zase až tolik rozdílů tam nenajdete.

Z hráčů, které Pavel Vrba vyšle ke kvalifikačním zápasům v Turecku (pátek) a Kazachstánu (pondělí), si za trenéra Bílka nečuchli k reprezentačnímu dresu prakticky jen sparťané Pavel Kadeřábek s Lukášem Váchou.

Plus Radim Řezník, nová plzeňská alternativa na pravý kraj obrany, a ofenzivní rychlík Josef Šural z Liberce, který debutoval pod trenérem Pešicem proti Kanadě. Ale jejich šance na základní sestavu v aktuálních kvalifikačních bojích je asi minimální. O třetím brankáři Jiřím Pavlenkovi nemluvě.

Tváře se nezměnily, úspěšnost týmu ano. Byť má Vrba za sebou po nepřesvědčivé sérii přípravných zápasů jenom jeden ostrý mač. Ale zato mu vyšel nad očekávání. Soudě dle zpráv ze sázkových kanceláří čekal vítězství nad Nizozemskem (2:1) opravdu málokdo.

V kvalifikaci předchozí, té o účast na mistrovství světa 2014, čekal pro změnu málokdo, že v domácím prostředí získá český celek pod Bílkem jediné vítězství, a to ještě s Maltou...

Obrana? Změna jen na pravé straně

Poslední reálnou kapičku naděje na postup ztratil Bílek v Turíně, kde 10. září 2013 vyslal do boje proti Itálii tuhle sestavu: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Suchý, Limberský - Plašil, Rosický, Procházka, Darida, Jiráček - Kozák. Jako náhradníky pak Bílek použil Koláře, Vaňka a Rabušice. A po porážce 1:2 na svou funkci rezignoval.

Připomeňme, že Bílkovi v zápase chyběli dva hráči, pro něž platí, že být zdraví, v základu by asi nechyběli: Michal Kadlec a Tomáš Hübschman. No a teď tuhle squadru srovnejme s týmem Pavla Vrby.

Brankář Čech je navzdory přesunu na lavičku Chelsea jasný, jen na pozicích náhradníků už za Bílka začal mezi dvojici Drobný, Laštůvka pronikat mladší Vaclík. Načež Vrba už pozval i Štěcha, Bičíka a teď v menší nouzi Pavlenku.

Stopeři? Vrací se vyléčený Sivok, kterého stejně jako Kadlece, Suchého a Procházku nasazoval už i Bílek. Nástup Kalase se nekoná, poté, co nehrál v Chelsea, nekope ani v Kolíně nad Rýnem. Mazuch úplně nepřesvědčil, šanci dostal i Hejda.

Levý bek? To je pořád Limberský, v případě nouze Michal Kadlec, nebo Pudil, který se s Bílkem rozhádal po vyškrtnutí z nominace na Euro 2012, ale s Vrbou problém nemá. V přípravě si zahrál i liberecký Fleišman.

Nejzásadnější změna proběhla na pozici pravého obránce. Tu měl za Bílka pronajatou Gebre Selassie a alternoval na ní Rajtoral. Momentálně jsou oba naprosto nepoužitelní, takže Vrba musel hledat nové tváře. A našel je v už zmiňovaných Kadeřábkovi a Řezníkovi.

Zatímco Michal Bílek postupně rezignoval na strategii "ostrých" krajů, když na okraj zálohy cpal středové záložníky Plašila či Jiráčka, Vrba by tam jistě rád viděl mnohem pohyblivější jedince.

Krejčí je sice levák a Pilař pravák, ale oběma to nejlíp frčí po levé straně, takže ta pravá nyní zbývá pro přeci jen méně pohyblivějšího Dočkala.

Neodepsal ani Plašila s Hübschmanem

Defenzivněji vyladěný střed pole? U Bílka zhusta Darida s Hübschmanem nebo Plašilem. Vrba zkoušel vedle Daridy Váchu, zklamal ho Jiráček, z formy se dostal Hušbauer... Tak teď nový reprezentační kouč zase povolal 32letého Plašila, byť právě jemu v bílkovské éře mnozí vyčítali, že hru zpomaluje a přihrávky rozdává všude možně, jen ne dopředu.

Když navíc na začátku srazu visel nad Váchou zdravotní otazník, zmínil Vrba, že kdyby sparťan nemohl ke kvalifikaci odcestovat, volal by na sever Tomáši Hübschmanovi. Což je defenzivní záložník onoho archaického typu, kterého do kreativní kombinace nedostanete ani omylem.

Ale lepší a perspektivnější borce prostě Pavel Vrba široko daleko nenašel, třeba i kvůli tomu, že Hořava momentálně parkuje v Plzni kdesi na druhé koleji.

Už když Pavel Vrba nastupoval do svého "úřadu", nechtěl se vůči hráčům typu Plašila či Hübschmana nijak odmítavě vymezit. "Je vždycky otázkou, jaké úkoly hráči na trávníku plní. Ti dva mohou být v týmu platní na příslušných postech. Pak jsou tam hráči, kteří jsou v ofenzivě mnohem výraznější a důraznější, a ti samozřejmě budou tvořit tu nadstavbovou část. Ale třeba Hübschman jim může krýt záda, jak je to dneska v top týmech běžné, že za těmi ofenzivně laděnými pokrýváte určitý prostor zodpovědným fotbalistou. A to pak není o tom, že něco zpomaluje, jen má jiné úkoly," vysvětloval Vrba letos v lednu (více zde).

Největší trápení míval Michal Bílek s útokem. Po Barošově odchodu sázel na statického Pekharta, postupně objevoval robustního Rabušice, pohyblivějšího Vydru, případně Václava Kadlece.

Velký potenciál naznačil Kozák, na kterého stále myslí i Pavel Vrba, jenže po nedávné vynucené re-operaci je jasné, že útočník Aston Villy promarodí celý kalendářní rok.

Vrba je teď sám možná překvapen, jak silnou roli ještě v reprezentaci může hrát Lafata, ze zdravotních problémů už se snad navíc vylízal Necid, i při Vydrově účasti je ovšem konkurence na pozici útočníka i nadále nedostatečná.

A ještě Pan Nepostradatelný

Poslední položkou na seznamu, pro oba trenéry nepostradatelnou, je samozřejmě kapitán Tomáš Rosický. Ten přitom nemládne a netají se ani tím, že pozice náhradníka v Arsenalu je pro něj frustrující.

V poslední přípravě proti USA na něm bylo tohle rozpoložení znát, proti Nizozemsku už prapor pozdvihl. Tak snad mu to vydrží.

Navíc s čerstvě nabitým zjištěním, že Arsenalu na několik dlouhých týdnů vypadl kvůli bolavému koleni Mesut Özil.

Už v Turecku a Kazachstánu může tedy Rosický ukázat trenéru Wengerovi, že může hrát místo něj. To je ale samozřejmě až druhý plán jeho motivace, v tom prvním jsou kvalifikační body pro český tým.

A když se na Euro 2012 probojoval tým s Michalem Bílkem, byla by škoda, kdyby se na to příští nedostali i Vrbovi hoši. Zvlášť když pozve dva tucty účastníků.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 22 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy