Vrba láká pana X. A pak hurá do Londýna, půjde i za Pudilem

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 12. 2013 5:00
Nový kouč fotbalové reprezentace Pavel Vrba už skládá realizační tým, nevyloučil ani konzultační spolupráci s Karlem Brücknerem.
Do Londýna? Ne, teď zatím na dovolenou, ale pak i k Temži. Za Čechem, Rosickým, ale i Pudilem
Do Londýna? Ne, teď zatím na dovolenou, ale pak i k Temži. Za Čechem, Rosickým, ale i Pudilem | Foto: CPA

Praha - Pera po papíře lehce zaškrábala a vykreslila signatury Miroslava Pelty a Pavla Vrby. Česko má nového kouče fotbalové reprezentace.

Smlouva platí "až" od 1. ledna 2014, ale mnohé otazníky už si Vrba  zodpovědět stačil.

Vánoce teď sice s rodinou stráví doma v Přerově, ale počítá s tím, že posléze už většinu času bude trávit v Praze. K tomu třeba Karla Brücknera nikdo nepřinutil, ten z Olomouce trénoval i Rakousko...

To Pavla Vrbu za pecí nenajdete. "Chci s hráči hodně komunikovat, takže to asi bude znamenat hodně naježděných a nalétaných kilometrů," říká Vrba.

To jeho předchůdce Michal Bílek si šel spíš zahrát tenis. A přemítal, proč ho nikdo nemá rád.

Vrba si na rozdíl od něj a všech jeho předchůdců každopádně ukrojí výrazně větší krajíc práce. Společně s Dušanem Fitzelem totiž budou řídit nejen A-tým, ale i všechny mládežnické reprezentace.

Pojďme si tedy projít několik klíčových otázek, které s příchodem Pavla Vrby na Strahov souvisejí.

1) Kdo se objeví v realizačním týmu?

Z Plzně si Vrba přivede oblíbeného asistenta Karla Krejčího, bývalého ligového hráče Plzně, Zlína, Příbrami či Českých Budějovic.

Gólmany bude mít, podobně jako u Bílka, na starosti Jan Stejskal, který teď stejnou práci dělá i v Jablonci.

A pak je tu místo ještě pro jednoho asistenta. "Ale s tím teprve budeme jednat," nechce Vrba prozradit jméno.

Kdo tedy může být oním panem X? Jisté je jen to, že se pod onou šifrou neskrývá ani Josef Pešice, ani František Komňacký, kteří u národního týmu působili spolu s Michalem Bílkem, byť v různých obdobích. Směrem k oběma jménům už totiž Vrba řekl, že s nimi nejedná.

U reprezentace se vždy poměrně dost hledělo na "zemskou politiku". Pavel Vrba je Moravák z Přerova, který se etabloval v západočeské Plzni, kde má své kořeny také Krejčí. Stejskal je sice původem z Brna, ale zásadní část svého fotbalového života strávil na Spartě.

Pak by tedy do tohoto vzorce zapadal nejspíš ještě někdo z Moravy. K dispozici je ještě jedna indicie: podobně jako Stejskal bude druhý asistent externím spolupracovníkem. Z toho se dá vyvodit, že je teď někde pod smlouvou.

Tipovat jakákoli jména opravdu zavání střelbou od boku, ale... Že by Zdeněk Psotka? Nechme se překvapit.

2) V čem pomůže Fitzel? A co Brückner?

Současného technického ředitele FAČR Dušana Fitzela označuje Pavel Vrba za svou pravou ruku. Znají se dobře z minulosti, kdy Vrba spolupracoval s mládežnickými reprezentačními výběry a Fitzel už tehdy příslušný úsek na svazu řídil (pak ho Vlastimil Košťál z funkce vyhodil a Ivan Hašek do ní posléze zase vrátil).

Fitzel s Vrbou spolu prožili třeba MS "20" v roce 2003 ve Spojených arabských emirátech.

Teď si role rozdělili následovně: Vrba bude mít na starosti mužstvo a realizační tým. A Fitzel všechno ostatní. Ale ne v tom smyslu, že by třeba sám objednával hotely či letenky. "To bude mít na starosti oddělení logistiky, které na FAČR máme. Jiné věci i ve vztahu k národnímu týmu třeba zabezpečuje úsek marketingu. Ale já to budu všechno koordinovat," maluje si Fitzel.

Prakticky by měl plnit funkci manažera týmu. Zároveň se ale bude i nadále jako ředitel úseku starat o mládežnické týmy. A s nimi mu zase pro změnu pomůže Pavel Vrba. "Měl by mít pod sebou celou sportovní filozofii, áčko se tak poprvé po sportovní linii propojí s ostatními reprezentačními výběry," naznačuje Fitzel, že Vrba bude prakticky plnit roli strahovského šéftrenéra.

Detailně popsal celou vizi této spolupráce deník Insider.

V zákulisí se velmi nahlas mluví o tom, že by bývalý úspěšný reprezentační kouč Karel Brückner měl působit v roli Vrbova odborného oponenta. "S některými lidmi o možné spolupráci ještě jednáme, dokud to ale není uzavřeno, víc říci nelze," připustil Vrba nepřímo, že i tato linie už je zlehka narýsovaná.

3) Co obsahuje Vrbova smlouva?

"Nabídli jsme trenéru Vrbovi smlouvu na 4 roky s dvouletou opcí. Na pořádnou koncepční práci jsou totiž zapotřebí roky, ne měsíce," prohodil předseda Miroslav Pelta.

A Vrba jen odtušil: "Nabídli mi smlouvu na čtyři roky, tak jsem ji tak akceptoval." A v nadsázce dodal: "Bral bych klidně i smlouvu na půl roku."

Podstatné jsou samozřejmě podmínky kontraktu. Oficiálně jsou sice tajné, ale všeobecně se bere jako fakt, že Vrbův měsíční příjem bude činit 500 000 korun.

Michal Bílek dostával od prodloužení smlouvy před Eurem 2012 poloviční peníze. Ohledně Vrbovy základní mzdy v Plzni se mluví o 320-350 000 korunách měsíčně. K tomu ale naskakovaly velké bonusy a prémie za úspěchy v evropských pohárech.

Na podobná vylepšení se Vrba pochopitelně může těšit, když splní úkoly, které mu Pelta rovnou vytkl: "Potřebujeme nutně postoupit na Euro 2016 a pak i na mistrovství světa."

4) Kam povede první cesta?

Pavel Vrba se nijak netají tím, že do Londýna. "S Tomášem Rosickým a Petrem Čechem je v kontaktu předseda Pelta. Chci se s nimi také sejít, v lednu se vydáme do Londýna," prozradil nový reprezentační kouč.

"A chceme se tam potkat i s dalšími hráči, kteří působí v okolí, třeba s Danielem Pudilem," doplnil ho Dušan Fitzel.

Obecně Vrba hovoří o tom, že chce dát v národním týmu šanci i fotbalistům, kteří se v něm dosud objevovali třeba jen okrajově.

"Zatím je ale brzy mluvit konkrétně. Určitě ale i v lize máme hráče, kteří zatím nepůsobí ve slavných evropských mužstvech, ale vidím tam potenciál, že by za ty kluby jednou hrát mohli. Talentovaní hráči, u kterých může být progres hodně zajímavý, šanci dostanou," nechal se trenér slyšet.

5) Jaký je Vrbův cíl?

Vrátit český fotbal opět mezi elitu. "Kdybych si myslel, že je to nemožné, tak bych do toho nešel," říká.

Jako mládežnický trenér prý často remcal. "Mluvili jsme často o tom, co všechno by se v českém fotbale dalo změnit. Tak teď tu šanci dostávám," ví, že místo řečí přichází čas pro tvrdou práci.

Rozdílu mezi dennodenní činností klubového kouče a pozicí reprezentačního trenéra, který své svěřence vídává spíš sporadicky, se neobává. "Na všechno bude sice méně času, ale zase dostanu ty nejlepší hráče. Bude jednodušší jim různé věci vysvětlovat. A chci jim hodně posílat videa, aby věděli, o co mi jde," dodává.

Svůj velký plzeňský příběh úspěšně uzavřel, oslavil padesátku a s novým rokem vstoupí do další velké etapy. "Co si do nového roku přeju? Aby na zápasech reprezentace panovala stejně nádherná atmosféra jako na těch v Plzni," říká.

První možnost otestovat to přijde 5. března, kdy se Vrbův tým v přátelském utkání postaví v pražském Edenu výběru Norska.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy