Vrba: Dobře že Vydra změnil dres. Škoda že Kadlec nikoli. A Rosický? Je to na něm

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 9. 2015 6:00
Reprezentační kouč Pavel Vrba má devět měsíců na to, aby vybral a sladil co nejlepší tým českých fotbalistů pro turnaj Euro 2016
Pravidelná herní praxe, to je Vrbovo pravidlo pro výběr hráčů do reprezentace. Výjimku z něj dostávali jen Petr Čech a Tomáš Rosický
Pravidelná herní praxe, to je Vrbovo pravidlo pro výběr hráčů do reprezentace. Výjimku z něj dostávali jen Petr Čech a Tomáš Rosický | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba chválí mladého útočníka Matěje Vydru za to, že opustil náhradnickou lavičku v Premier League a raději šel v Anglii o soutěž níž. Reprezentační kouč totiž preferuje rozehraného fotbalistu. A z toho důvodu říká: "Škoda že se něco podobného nepovedlo také u Václava Kadlece."

Navíc Vrba připustil, že v lednovém přestupním termínu bude velmi bedlivě sledovat situaci kolem Tomáše Rosického. "Ale mluvit mu do ničeho nebudu, on má dost zkušeností, aby o sobě správně rozhodl sám," říká reprezentační kouč.

Ten se v průběhu úspěšné kvalifikace o Euro 2016 držel jedné důležité myšlenky. "Patřičná herní praxe, to je věc, kterou nelze ničím jiným nahradit," říkával opakovaně. A také podle toho (většinou) jednal.

Až na dvě speciální výjimky, a to nejzkušenější hráče ve svém výběru, tedy Petra Čecha a Tomáše Rosického, stavěl do národního týmu pokud možno především fotbalisty, kteří v klubech nastupovali. Ti ostatní se ocitali v pozadí.

Naposledy to potkalo třeba Matěje Vydru, Václava Kadlece nebo jeho jmenovce Michala, kteří nedostali pozvánku na zápasy s Kazachstánem a v Lotyšsku.

Vrbovi se tahle cesta vyplatila. Pohled na tabulku skupiny A dvě rundy před koncem kvalifikace mu dal jasně za pravdu. Jak známo, Češi už mají účast na evropském šampionátu jistou a Pavel Vrba je zase king.

Teď má přesně devět měsíců na to, aby vybral těch nejlepších 20 hráčů do pole a 3 gólmany pro dosavadní vrchol své trenérské kariéry. Euro 2016 odstartuje ve Francii přesně 10. června. "Tři čtvrtě roku je dlouhá doba, ale čeká nás spousta práce. Budeme zase hodně cestovat, i do ciziny, za hráči, ale i za jejich trenéry či představiteli jejich klubů. Ale často nás uvidíte i na stadionech Synot ligy. Vybírat nejlepší hráče z ní a doplňovat jimi nominace se nám rozhodně vyplatilo," říká reprezentační kouč.

Vrba přiznal, že do Vydry hučel

Matěj Vydra s Danem Pudilem měli obrovskou radost, když s Watfordem v květnu  postoupili do slovutné Premier League. Anglický klub dokonce poté odmítl Vydru uvolnit na ME hráčů do 21 let, které pořádala Česká republika, aby prý byl na letní přípravu před novou sezonou dokonale připraven.

To možná byl, jenže Watford zároveň pro nejvyšší soutěž lovil jednu posilu za druhou, navíc nový trenér Quique Flores přešel na herní rozestavení s jediným útočníkem. A Vydra se ocitl mimo vyvolené.

"S Matějem i jeho agentem (Ondrejem Chovancem, pozn. aut.) jsme o té situaci hodně mluvili, tlačili jsme je do toho, aby šel hrát někam, kde by měl k dispozici víc herního prostoru. A jsem rád, že to dopadlo takhle," říká Pavel Vrba k tomu, že se Matěj Vydra přesunul na hostování do druholigového Readingu.

Podobný směr nabral Daniel Pudil, i on je teď v Championship, kde bude válet za Sheffield Wednesday. Je fakt, že Vrba hovoří přeci jen častěji o Vydrovi než o Pudilovi, o útočníky má totiž největší nouzi.

Pudil bývá nejcennější na levém kraji obrany, kde zaskočil třeba v domácím utkání s Islandem. To když nemohl hrát David Limberský, první Vrbova volba na tento post. Plzeňský kapitán Limberský má teď po extempore s autohavárií pod vlivem alkoholu (více zde) trochu jiné starosti, každopádně i za něj si Vrba musí připravovat alternace.

Místo Pudila povolával poslední dobou spíše Filipa Nováka, na minulém srazu už byl i Martin Frýdek, který je také schopen tuto pozici dobře zastat.

Jak známo, Novák přestoupil nedávno z Jablonce do dánského Midtjyllandu. Tam měli zájem také o útočníka Václava Kadlece, který v bundesligovém Frankfurtu našel na začátku sezony stejnou pozici, jakou v zimě - před hostovacím půlrokem ve Spartě - opouštěl. Tedy tu náhradnickou. Přesto ho nyní Eintracht na jinou štaci neuvolnil.

"Je to škoda, že se u Vaška Kadlece nepodařilo něco podobného jako u Vydry," prohodil rozmrzele Pavel Vrba.

Kouč drží palce Kozákovi, šanci dostane TGS

S útočníky má opravdu kříž. Při onemocnění Tomáše Necida vítal na minulém srazu jen Davida Lafatu s Milanem Škodou.

"Útočníci tu prostě moc nejsou, no... Sledujeme i další hráče, věříme, že herní šance v Aston Ville začne po dlouhém zranění dostávat i Libor Kozák, snad se tam v brzké době dostane i do základní sestavy," přeje vysokému útočníkovi reprezentační kouč.

Pavel Vrba už jasně naznačil, že už i závěrečné kvalifikační zápasy využije jako herní testy, ve kterých se začne hledat tým pro Euro 2016.

Jasně řekl, že v říjnovém dvojzápase proti Turecku a v Nizozemsku dostane velkou herní šanci i Tomáš Vaclík, který celou kvalifikaci kryl záda Petru Čechovi. A také Theo Gebre Selassie, jenž pravidelně kope bundesligu v Brémách. Jenže potíž je v tom, že v reprezentaci hraje na jeho místě Pavel Kadeřábek z Hoffenheimu, exsparťan považovaný za jednu z největších hvězd Vrbova výběru.

"Pavel Kadeřábek a Theo Gebre Selassie mají dneska vyrovnanou výkonnost. Záleží jen na mně, koho z nich napíšu na tabuli, že nastoupí," říká Vrba. "Kdo ví, třeba se jejich role prohodí, na Euru bude hrát Theo a Pavel bude sedět, to dneska netušíme." Kouč ví, že hráče označovaného iniciálami TGS může použít třeba i jako defenzivního záložníka, ale nejspíš to neplánuje uskutečnit. "Zejména pro hráče v defenzivě jsou totiž důležité návyky z klubů," říká trenér. A ve Werderu je Gebre Selassie zvyklý hrávat pravého beka.

Petru Čechovi se v celé kvalifikaci nepodařilo v bráně ani jedinkrát uhájit čisté konto. Ostatně ani v přípravných zápasech pod Vrbovým vedením nehráli Češi ani jedinkrát vzadu na nulu.

"Dostáváme góly po individuálních chybách, plyne to i nezkušenosti. Vezměte si, že ve vrcholné éře trenéra Brücknera měli všichni reprezentanti v nohách třeba padesát šedesát mezistátních zápasů. Zatímco my jsme teď posledně měli k dispozici jen dva hráče s více než 30 starty za reprezentaci, Čecha a Limberského," doplnil Vrba.

A to i proto, že jednoho z těch mála zkušenějších, tedy Michala Kadlece (60 startů), na dosud poslední akci nepozval. "Na jaře platilo, že Michal sice nebyl pro Fenerbahce klíčovým hráčem, ale program měli nabitý, takže nastupoval alespoň v pohárových zápasech. Jenže teď v posledním měsíci nebyl v základu ani jednou. Tedy jednou ano, ale to už pak byla naše nominace hotová," znovu nechává Vrba ožít svoje pravidlo, že bez pravidelné herní praxe v klubu je cesta do národního týmu velmi složitá.

Se zmíněnými výjimkami Petra Čecha a Tomáše Rosického. Toho prvního v uplynulé sezoně Vrba podržel, když pouze "náhradničil" v Chelsea. Nyní už pravidelně obléká dres Arsenalu. Zato v něm kvůli zranění kolena schází Rosický, a to už řadu týdnů. A  nějaký ten pátek asi ještě scházet bude. Ovšem i když byl zdráv, častokrát s minutáží u manažera Wengera pouze paběrkoval.

Rosický se musí rozhodnout sám

"Tomáš Rosický patří k hráčům, kteří nám mohou hodně pomoci. Vše se u něj odvíjí od jeho zdravotního stavu. Rád bych, aby přijel na listopadové zápasy, uvidíme, jak na tom bude," říká Vrba. V listopadu by se mělo hrát v Ostravě-Vítkovicích proti Srbsku a nejspíš v Polsku.

"Co se týče Tomáše Rosického, zajímá mě rozhodně, co s ním bude od ledna. Jestli zůstane v Arsenalu, nebo zda se přemístí jinam, kde dostane víc herního prostoru," říká Pavel Vrba. "Budeme s ním o tom samozřejmě mluvit."

Na otázku, jestli ho bude ke změně dresu tlačit třeba jako Matěje Vydru, odpovídá Vrba diplomaticky: "Tomáš Rosický už je ve svém věku dost vyzrálý a zkušený na to, aby se sám rozhodl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. O některých věcech se spolu jistě bavit budeme, ale je pouze na něm, jak se rozhodne," říká trenér.

Není tajemstvím, že je velkým přáním Daniela Křetínského, aby se Tomáš Rosický vrátil jednoho dne ještě jako aktivní hráč do pražské Sparty. Když to nevyšlo v létě, tak třeba v dalším přestupním okně, tedy v lednu. Je zjevné, že plány Pavla Vrby by to před Eurem rozhodně nekřížilo. Ba právě naopak.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy