Vlastimil Košťál: Kardinál Richelieu českého fotbalu

Jan Cigánik
5. 5. 2007 0:00
Praha - Vlastimil Košťál, nejmocnější muž na fotbalové scéně. Odkud se vlastně vzal tento boss české kopané?

Česká reprezentace prochází poslední dobou těžkým obdobím. Od mistrovství světa v Německu tým herně tápe. Fiasko v podobě vypadnutí ze základní skupiny se na týmu podepsalo i v následné kvalifikaci na mistrovství Evropy.

Ač se zpočátku zdálo, že výsledek z MS byl pouhým výpadkem v dlouhodobé koncepční práci realizačního týmu, fotbalová veřejnost je čím dál více přesvědčena o opaku.

Trenéru Brücknerovi se jeho dlouholetá trenérská filozofie začala nevyplácet.

Za jeho působení hrstka vybraných hráčů přestala stačit evropské špičce a mladé naděje české kopané, které se v průběhu jeho působení objevily, mu většinou bez povšimnutí "protekly mezi prsty" - namátkou Piták, Bednář, Jarošík, Skácel, Pecka, Latka, Zbyněk Pospěch, Zdeněk Pospěch a další.

Tým je v hluboké krizi. Když pomineme zastaralý herní projev, úzký hráčský kádr, zůstává zde otázka hráčské morálky a jakési přirozené cti reprezentovat. Pánská jízda byla vedením týmu rázně ututlána a postih v podobě milionové pokuty byl jediným trestem pro královsky placené hvězdy.

Kdo kromě trenéra nese zodpovědnost za tento stav?

Zrod manažera

Vlastimil Košťál. Generální manažer reprezentace. Jaký je životní příběh muže, který se vlastní pílí a splněnými ambicemi dostal až na post šéfa české reprezentace?

Po střední škole se Vlastimil Košťál vrhl do studia Vysoké školy chemicko-technologické, oboru chemie a technologie polymerů. Po jejím úspěšném dokončení nastoupil do výzkumného ústavu nátěrových hmot a zabýval se tiskovými barvami.

Později nastoupil zásobovač do redakce Rudého práva, kde působil až do revoluce v roce 1989. Po odstoupení  ředitele vydavatelství bylo vypsáno výběrové řízení.

Košťál zvítězil v konkurenci dalších 21 kandidátů s jedenapadesáti procenty hlasů hned v prvním kole a ze dne na den se stal generálním ředitelem kolosu s pěti tisíci zaměstnanci.

Vydavatelství Rudého práva se pod jeho vedením změnilo na Vydavatelství Delta. Ve hře byla obrovská aktiva, vedle Rudého práva také několik tiskáren a sedm regionálních deníků.

V roce 1992 mu byla předložena nabídka německého firmy  Passauer Neue Presse spolupodílet se na vybudování největšího vydavatelství regionálního tisku v Čechách - Vltava Labe Press.

Vlastimil Košťál přijal a letech 1995 - 2004 zde působil postupně jako generální ředitel, předseda představenstva a následně i jako člen a později předseda dozorčí rady.

Sparta Praha - dobrý byznys?

V roce 1999 pro společnost Passauer Neue Presse koupil fotbalový klub Sparta Praha. Po relativně krátkých jednáních bylo vše uzavřeno 20. června 1999. Magnát košických železáren Alexander Rezeš prodal Spartu asi za tři sta milionů korun, přičemž klub dlužil ještě zhruba šest set milionů na nesplacených úvěrech.

Vlastimil Košťál se stal prezidentem největšího a nejslavnějšího českého klubu a ihned bez vysvětlení vyhodil trenéra Zdeňka Ščasného, ač s týmem získal titul. Na jeho místo přišel Ivan Hašek.

Vůbec trenéři to neměli za jeho působení jednoduché. Na Letné se vystřídalo za pět let sedm koučů. V červnu 2004 je Sparta prodána finanční skupině J&T. Svoje akcie prodává i Košťál, i když nadále figuruje jako prezident Sparty. Na svou funkci se rozhodl rezignovat až v březnu 2005.

Místopředsedou svazu a manažerem reprezentace

Na podzim 2003 ohlásil Vlastimil Košťál kandidaturu na předsedu ČMFS, který se měl vybírat při valné hromadě v roce 2005. Při nepřehledné a zdlouhavé volbě předsedy uzavřel dohodu se svým hlavním "oponentem" Pavlem Mokrým.

Společnými silami se jim tak podařilo vyšachovat dalšího kandidáta Ivana Haška a při dodatečné třetí volbě se Mokrý stal předsedou a Košťál dle dohody prvním místopředsedou ČMFS.

Otázka je, zdali dohodnuté rozdělení funkcí není jen na papíře - leckdy to totiž vypadá, že fotbalovému svazu vládne právě jeho místopředseda.

Mezitím se v roce 2001 Vlastimil Košťál stal také manažerem reprezentace. A jeho působení je provázeno úspěchy i neúspěchy.

Jako na houpačce se musí cítit muž, pod jehož manažerským vedením mužstvo nezvládlo kvalifikaci na mistrovství světa v Asii, aby se poté předvedlo v plné parádě na mistrovství Evropy v Portugalsku a zase spadlo do průměru na mistrovství světa v Německu.

S jeho působením u národního celku je spojeno několik afér větších či menších rozměrů.

Když pomineme nejnovější ostudný narozeninový "úlet" českých reprezentantů a následné klukovské zatloukání a vysvětlování, tak je třeba vzpomenout situaci kolem Pavla Nedvěda. Největší hvězda českého fotbalu se nemohla dlouho rozhodnut zda reprezentovat, či nereprezentovat.

Realizační tým mu svou nekomunikativností rozhodování rozhodně neulehčil a má tak kus viny na pověsti, která bude s účinkováním Pavla Nedvěda v reprezentaci navždy spojena.

Prodloužení smlouvy Karlu Brückerovi po odfláknutém mistrovství světa bez jakékoli komunikace s výkonným výborem jen utvrzuje fanoušky v názoru na to, kdo že vládne českému fotbalu. Vždyť v které jiné vyspělé zemi by o trenérovi rozhodoval jeden jediný muž?

Co bude dál? Vše se zřejmě bude odvíjet od postupu českého týmu na mistrovství Evropy.

Rovnice by měla být jasná: postup znamená úspěch a právo pokračovat ve své práci, vyřazení rovná se neúspěch a tedy ukončení spolupráce s reprezentací. Jak se situace v české kvalifikační skupině vyvine a jak se k výsledku samotné kvalifikace Vlastimil Košťál postaví, ukáže blízká budoucnost.

 

Právě se děje

Další zprávy