Vízek: Slavia či Liberec sestoupí, Jablonec těží z podvodu

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
2. 12. 2014 6:09
Žádnou změnu v boji o ligový titul a sestup některého z velkých klubů předpovídá po podzimní části Synot ligy Ladislav Vízek.
Podle Ladislava Vízka žádné pokuty týmům k lepším výkonům nepomůžou.
Podle Ladislava Vízka žádné pokuty týmům k lepším výkonům nepomůžou. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Sestup jednoho z tradičních klubů, konkrétně Slavie či Liberce, předpovídá po podzimní části Synot ligy někdejší fotbalový internacionál Ladislav Vízek.

O první místo si to pak podle olympijského šampiona prý stejně jako v předchozích dvou letech rozdají dvě nejlepší mužstva aktuální tabulky - Viktoria Plzeň a pražská Sparta.

"Myslím si, že jsou oba týmy spokojené. Plzeň po šťastné výhře v Jablonci udržela první místo a Sparta si udržela bod ztrátu a bude hrát na jaře s Plzní doma. Samozřejmě nevěřím, že oba už všechno ostatní vyhrají, ale tenhle zápas podle mě rozhodne o titulu," přiznal Vízek.

"Možná trošku víc věřím Plzni, protože už Spartu porazila, navíc už má za sebou zápas v Jablonci, zatímco Spartu ještě čeká," doplnil někdejší kanonýr pražské Dukly.

"Žádný posun v lize nevidím"

Hlavní důvod hegemonie obou klubů vidí v tom, že jsou nejenom dlouhodobě pohromadě, ale především kvůli tomu, že s výjimkou Jablonce a Mladé Boleslavi je hlavním cílem ostatních týmů hlavně nesestoupit.

"Bohužel kvalitativně žádný posun v kvalitě ligy nevidím, to je hlavní důvod toho, že o titul hrají jen dva kluby. Místo toho, aby dostávali šanci mladí kluci, tak se spíš týmy spoléhají na bývalé reprezentanty, kteří se vracejí z ciziny, a to je škoda. Pokud se chceme někam posunout, musí dostávat šanci mladí," myslí si Vízek.

"A pak je taky problém v tom, že o titul a poháry se pere málo týmů. Všichni jdou do ligy s tím, že se chtějí hlavně zachránit, a proto je teď v tabulce taková situace, že mezi pátým a patnáctým týmem je rozdíl jen šesti bodů," doplnil člen bronzového týmu z mistrovství Evropy v roce 1980.

"V lize chybějí střelci"

Vízek si všiml i toho, že v lize padá výrazně méně gólů než před rokem. "Prostě nám tu chybějí střelci. Slovácko má Doška, Sparta Lafatu a pak tu nevidím nikoho dalšího. Je to jednoduché, když nemáte kvalitní střelce, ty góly nepadají," uvedl Vízek.

Jediným týmem, který se snaží nabourat hegemonii Plzně a Sparty je Jablonec, který se za oběma týmy drží v těsném závěsu, Vízkovi však vadí, že Severočeši mají výhodu v tom, že majitelem klubu je předseda FAČR Miroslav Pelta.

"Jablonec se drží nahoře jen kvůli podvodu. To nemá ve světě obdoby, aby klub vlastnil prezident svazu. Ten klub začnu brát vážně, až to někomu prodá, a pak teprve začnu brát Jablonec vážně," nebere si servítky Vízek.

"Konfrontace v Evropě se bojím"

Vedle Plzně, Sparty a Jablonce, tedy týmů, které by neměla minout účast v evropských pohárech, nevidí žádný další tým, který by se se současným týmem mohl v Evropě prosadit. 

"Plzeň, Sparta i Jablonec mají hodně zkušených hráčů, ostatním týmům ty zkušenosti chybí, takže se trošku té konfrontace s týmy z Anglie, Německa a Španělska bojím," přiznal Vízek. 

"Na druhou stranu v jakých jiných zápasech by měli ty hráči nabrat zkušenosti, než v pohárech. Jiná cesta ke zlepšení nevede. Běhat všichni hráči umí, takže se může stát, že se podaří postoupit i některému z dalších týmů. Hlavní je, že tam máme pět týmů, takže tu šanci jít dál máme větší," věří někdejší útočník Le Havru.

"Pokuty vám nikdy nic nevyhrají"

Vadí mu naopak fakt, že majitelé klubů negativně motivují své týmy pokutami. "Pokuty vám nikdy nic nevyhrají. Chápal bych to, kdyby hráči nebojovali a ten klub je těmi pokutami přinutí makat. Ale když nemáte kvalitu, vyhrát vám nepomohou, navíc pak akorát nemáte na Ježíška," doplnil s úsměvem účastník MS v roce 1982.

Dvěma kluby, které daly svým týmům ultimáta pod pohrůžkou finančních pokut jsou dva ze tří historicky nejlepších klubů soutěže pražská Slavia a Liberec, a podle Vízka je dost možné, že právě jeden z těchto dvou týmů poprvé v historii na jaře nejvyšší soutěž opustí.

"Hradec podle mě spadne jasně, protože nedává góly. A pak si myslím, že spolu s ním půjde nějaké velké jméno jako Liberec nebo Slavia. Tyhle týmy nejsou zvyklé o sestup hrát, budou to mít stejně těžké jako loni Olomouc, která má teď velkou práci ve druhé lize, aby se vrátila zpátky," podotkl Vízek.

"Ono stačí mít jeden blbý měsíc a je hotovo. Sestup nikomu nepřeji, ale tipuji, že dolů půjde nějaké tradiční jméno. Trošku se bojím i toho, že dolů půjde moje Dukla," dodal někdejší československý reprezentant.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy