Vítejte v Brazílii, fotbalový karneval uhrane půl zeměkoule

FOTO Hotovo! Tyhle stadiony budou hostit MS ve fotbale
Tak tohle je on, poslední stadion, který zbývalo před startem MS otevřít. Sao Paulo Stadium, neboli Corinthians aréna, ovšem při nedělní (již druhé) premiéře neotevřela tak úplně. Místo 65 000 lidí totiž na tribuny bylo vpuštěno jen 38 000 fanoušků.
Velká prodleva, kterou výstavba stadionu nabrala, byla zapříčiněna (mimo jiné) tragédii, při které na staveništi stadionu v Sao Paulu spadl jeřáb. Zabil dva lidi a poničil jednu z tribun
Během MS zde má hrát Brazílie svůj první zápas, kdy 12. června před 68 tisíci fanoušky vyzve Chorvatsko.
Sao Paulo Stadium (Corinthians Arena) je třetím největším stánkem šampionátu. Krom úvodního duelu má hostit dalších pět zápasů šampionátu.
Foto: ČTK
Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 6. 2014 5:30
Dvacáté mistrovství světa ve fotbale hostí ode dneška Brazílie, země fotbalu zaslíbená.

Rio de Janeiro - Fotbal je sport i vášeň. Najdete ho všude, nikam se před ním neschováte. V nejbližších čtyřech týdnech obzvlášť.

V Brazílii totiž právě dnes začíná už dvacáté fotbalové mistrovství světa. Magický a opulentní svátek sportu, který doslova uhranul svět. Nevěříte? Tak tady je pár čísel:

Až 300 milionů lidí na planetě nyní fotbal aktivně hraje, miliarda pozemšťanů se o něj aktivně zajímá a pravidelně ho sleduje.

A podle odhadů Mezinárodní fotbalové federace FIFA vidělo alespoň část některého ze zápasů minulého šampionátu, který v roce 2010 hostila Jihoafrická republika, celkem 3,2 miliardy lidí. Což je zhruba polovina světové populace.

Členem Organizace spojených národů je 193 zemí světa, FIFA jich čítá 209. Ve všech těch zemích fotbal milují, ale ve dvou obzvlášť: v Anglii, kde se moderní fotbal narodil, a v Brazílii, kde se stal v průběhu let doslova součástí národní identity.

V ulicích velkých měst najdete běžně graffiti s portréty a jmény fotbalových hvězd. I babička, která fandí třeba Flamengu, vám bez zaváhání vyjmenuje jeho sestavu, klidně i z roku 1965. A každou nominaci na mistrovství světa provází v zemi pozornost a všeobecná diskuse naprosto neohraničených rozměrů.

Když Brazílie selhala ve finále MS 1998, i kvůli záhadnému zdravotnímu kolapsu hvězdného útočníka Ronalda, vyšetřovala se tato událost na půdě brazilského parlamentu (!), a to jako záležitost zcela prioritního významu a národního zájmu. Budiž proto i tento příběh důkazem, jak intenzivně Brazilci sportem jménem fotbal žijí.

Turnaj plný migrantů

"Tenhle turnaj, to bude něco speciálního. Šance hrát na mistrovství světa právě v Brazílii přichází jednou za půlstoletí. Hrát tam, to by byl prostě sen." V očích Tomáše Rosického, ale i dalších českých reprezentantů se před dvěma lety, na startu kvalifikace, blýskala klukovská touha po nádherném dobrodružství. Zůstala nenaplněna, české hvězdy zůstanou doma u televize, možná vyrazí do Brazílie jako turisti.

Ale velké příběhy, které se zapíší do paměti lidstva jako novodobé mýty a legendy, budou psát jiní.

Poprvé třeba borci z maličké Bosny a Hercegoviny, mladého státu, ve kterém žije jen 3,8 milionu obyvatel. Gólům největší hvězdy týmu, útočníka Edina Džeka, aplaudovali svého času i fanoušci Teplic, dnes už Manchesteru City.

Českou stopu obtiskne do brazilské půdy i řecký reprezentant Lukas Vyntra, rodák z Města Albrechtice. Po otci Čech, který se ale fotbalu vyučil na jihu Evropy.

Mimochodem, Vyntra patří mezi 80 hráčů, tedy plných 11 procent fotbalistů startujících na MS, pro které platí, že budou hrát za jinou zemi, než ve které se narodili.

Živoucím dokladem velké migrace lidí po celé planetě je tým Švýcarska. V něm najdete dva rodáky z Kosova, dva z Makedonie, Kapverďana i rodáka z Pobřeží slonoviny. Ostatní jejich spoluhráči sice spatřili světlo světa až v zemi pod Alpami, ovšem jejich rodiče tam přišli z Turecka, Albánie, Chile či Bosny.

FIFA vydělá 4 miliardy

Bezbřeze globální charakter fotbalových šampionátů rozjíždí obrovský byznys. FIFA počítá s tím, že jí televizní práva a příspěvky sponzorů vynesou 4 miliardy dolarů. To je o miliardu víc než před čtyřmi lety v JAR.

Brazílie do šampionátu investovala necelých 15 miliard dolarů, počítá s tím, že zhruba 11 se jí vrátí jen prostřednictvím turistického ruchu. Přímo na šampionát by mělo přijet 600 000 fanoušků z celého světa.

Ještě v roce 2010 rostl hrubý domácí produkt Brazílie meziročně o 7,5 procenta. Teď se pohybuje někde mezi 0,2-0,4 %. Ekonomika nešlape tak intenzivně jako donedávna. I to je jedním z důvodů protestů a demonstrací, jež start šampionátu v ulicích brazilských měst předznamenaly.

Část obyvatel ostře kritizuje vládu, že peníze, které investovala do vztyčení nových, případně do zásadní rekonstrukce původních stadionů, měla raději nasměrovat do sociálních programů.

Blížícího se startu šampionátu využily i odbory, ať už zaměstnanců hromadné dopravy, nebo ty policejní. Dobře vědí, že v situaci, kdy na Brazílii hledí celý svět a organizace turnaje musí klapnout, ocitají se při prosazování svého požadavku na růst mezd ve vynikající vyjednávací pozici.

Prezidentka země Dilma Rousseffová apeluje na všechny spoluobčany, aby bez ohledu na své politické názory či přesvědčení o správnosti pořádání turnaje šampionát i Scolariho výběr podpořili. "Národní tým reprezentuje náš národ. Stojí nad všemi vládami, stranami a zájmovými skupinami," dodala pateticky Rousseffová.

Ona sama bude Neymarovi a spol. dozajista fandit ze všech sil. Z brazilské historie lze totiž vyčíst, že úspěch fotbalistů na MS s sebou zpravidla přináší euforickou vlnu, která pak po nějaký čas pomáhá udržet stávající politickou elitu u moci.

Prezidentka se dozajista modlí i za to, aby v zemi s vysokou mírou kriminality nedošlo v průběhu mistrovství k žádným zásadním excesům. O pořádek se bude starat 57 000 vojáků a 100 000 policistů, celá bezpečnostní operace přijde v přepočtu na 17 miliard korun.

Peklo má jméno: Manaus

S dalšími specifiky brazilského šampionátu, s obrovskými vzdálenostmi mezi jednotlivými stadiony a také s extrémními klimatickými podmínkami, zejména v oblasti tropických pralesů nepříliš vzdálených rovníku, už si ale fanoušci i hráči jednotlivých týmů budou muset poradit sami.

Manaus, to je pro Evropany doslova strašidelné tropické místo, kde teplota přes den rozhodně neklesne pod 30 stupňů a vlhkost vzduchu pod 90 procent. Což má mimochodem vliv i na kvalitu trávníku, který je údajně katastrofální. Hrát se tu bude třeba zápas Anglie-Itálie.

Naproti tomu na jihu v Porto Alegre jsou v této roční době zvyklí zhruba na 20 stupňů Celsia a nepřekvapí je, ani když rtuť klesne o deset dílků níž.

Specifické klimatické podmínky vedou řadu expertů k tomu, že ve svých tipech na vítěze favorizují jihoamerické týmy. "Vyhraje domácí Brazílie," míní například Pavel Vrba, kouč české reprezentace. A jeho názor sdílí i většina světových bookmakerů.

Paradoxní je, že brazilská legenda Pelé navzdory tomu krajanům nevěří. "Neymar ještě není tak vyzrálý, aby mohl plnit roli lídra týmu. Nejlepší mužstva na turnaji budou mít Španělsko a Německo," věří Pelé Evropanům.

Právě Španělé před čtyřmi lety zlomili platnost letitého nepsaného pravidla, že na šampionátech, které se konají mimo Evropu, týmy ze starého kontinentu nevyhrávají. Kletba padla, když si Casillas a spol. vezli trofej šampionů z Jihoafrické republiky.

Kdo se vyhne Brazílii

Americký kontinent ale ještě Evropany nikdy dobyt nebyl. Vedle Brazilců na něm v minulosti triumfovali i Uruguayci a také tým Argentiny. I jemu se hodně věří a čeká se na to, zda se Lionel Messi, superhvězda Barcelony, konečně pořádně prosadí i v argentinském dresu.

Turnaj otevře už dnes večer, ve 22 hodin našeho času, zápas Brazílie-Chorvatsko, deník Aktuálně.cz z něj přinese online reportáž. A také Česká televize odstartuje seriál, ve kterém odvysílá všech 64 utkání turnaje.

Velká lahůdka se chystá už na páteční večer, kdy se obhájci titulu Španělé utkají s týmem Nizozemska. Výsledek duelu může do značné míry ovlivnit i celý turnaj. Jde totiž o klání favoritů skupiny B, přičemž platí, že postupující z "béčka" se v osmifinále utkají s nejlepšími ze skupiny A. A tady číhá Brazílie.

Vedle seznamu slavných hráčů ze zemí, které se na turnaj nedostaly (namátkou Ibrahimovič, Čech, Lewandowski), nebo je nevybrali trenéři (Nasrí) či se zranili těsně před šampionátem (Ribéry, Reus), opřádá určitá nejistota i několik dalších hvězdných plejerů, kteří do Brazílie odcestovali s průběžně doléčovaným zraněním.

Cristiano Ronaldo už za Portugalsko v poslední přípravě naskočil, stejně tak i Manuel Neuer už po pauze absolvoval první brankářský trénink s týmem Německa. Optimismus spojují Nizozemci se stavem Robina van Persieho, větší nejistota panuje v uruguayském táboře kolem střelce Luise Suáreze. Přetíženost těch nejlepších hráčů v průběhu regulérní sezony se nyní projevuje intenzivní měrou.

Ten, kdo prokáže největší odolnost a sílu v průběhu celého turnaje, vstoupí do dějin jako nový šampion. Odpověď na otázku, kdo to bude, dostaneme v neděli 13. července. Finále turnaje přivítá legendární stadion Maracaná.

 

Právě se děje

Další zprávy