Víra v Lavičku zhasla v Bernu. Konec Sparta jen oddalovala

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 4. 2015 6:00
Sparta svou víru v trenéra Lavičku ztratila už v prosinci. Přestože zůstal, vztahy se narušily a jeho odchod se jen oddaloval.
Vítězslav Lavička úkoly, které mu zadal Daniel Křetínský, nesplnil
Vítězslav Lavička úkoly, které mu zadal Daniel Křetínský, nesplnil | Foto: Dalibor Sosna

Glosář - Mnohé ta zpráva zaskočila. Přesněji řečeno, nečekali, že by se trenérské působení Vítězslava Lavičky ve Spartě mělo završit zrovna kvůli neúspěchu v domácím poháru, z jehož prestiže tady zrovna nikdo neomdlévá.

Je to paradoxní konec, ve srovnání s tím, kterak Lavička přečkal všechny uragány kritiky a výčitek, ať už se spustily po Häckenu, po Malmö nebo naposledy v prosinci také po neúspěchu na stadionu v Bernu.

Všechny ty Lavičkovy slavné prohry marnily vzácné šance Sparty rozvíjet perspektivy jejího mladého týmu na evropské scéně, ideálně v Lize mistrů. Protože právě ona nabízí to vysněné pozlacené pódium, jež by bezpochyby vyhovovalo nejlépe jak ambicím majitele klubu Daniela Křetínského, tak historické tradici Sparty a v neposlední řadě i nákladnosti jejího provozního rozpočtu.

Dvakrát ve Švédsku, jednou ve Švýcarsku. Právě tam se z Křetínského srdce postupně odloupávaly velké kusy důvěry, kterou choval v Lavičkovu schopnost učinit ze Sparty úspěšný evropský tým.

A proč ho tedy vyhodil právě teď, po pohárovém neúspěchu v Jablonci?

Stromeček by snad sehnali, trenéra ne

Lavičku Sparta v podstatě odepsala už loni v prosinci, po neúspěchu v Bernu. Jenže pak zjistila, že v daném čase změnu trenéra absolutně není schopná zrealizovat. Ono když si totiž se sháněním úžasného supertrenéra vzpomenete týden před Vánocemi, pak mít ho zkraje ledna na tréninku je prakticky nemožné. Zejména když vás předtím ani nenapadlo, abyste se snad na něco takového měli, nedejbože, předpřipravovat.

I kdyby snad někdo uvnitř mozkového trustu Sparty s nějakým nápadem přišel, je poměrně nepravděpodobné, že by se na něm vznětlivý fotbalový trenér s neholeným fotbalovým komentátorem a do třetice i s geniálním fotbalovým manažerem, co pouhým slůvkem "samostatnost" vyléčí všechny neduhy světa, mohli spolu shodnout. O tom, čí nápad se zrealizuje, tedy následně zpravidla rozhoduje osud, který spravedlivě určí, komu z nich se zrovna podaří dovolat do Křetínského tryskáče.

Nicméně v prosinci tahle sehraná parta zjistila, že žádný český ani slovenský trenér, který by Spartě vyhovoval, víceméně neexistuje, anebo je absolutně nedostupný. A jít naslepo do cizince, to vyhodnotíte jako strašlivé riziko. Čili vám vlastně nezbude, než si tam toho Víťu  Lavičku ještě nechat.

Ale teď už jste přeci jen kapku poučenější, a tak se začnete pokradmu scházet se Zdeňkem Ščasným, o kterém jdou z Teplic zvěsti, že je tam s pár lidmi na nože...

Lavička už si tou dobou užíval Vánoce prodchnuté sérií zajímavých článků sportovního deníku, co shodou okolností patří stejnému chlapíkovi jako Sparta. A zrovna teď se v něm trenér přes noc změnil z usměvavého gentlemana v neschopného budižkničemu, jemuž tam dokonce spočítali, o kolik set milionů už vlastně Spartu připravil.

Fanoušky je zapotřebí na chystanou změnu připravit, na dosavadní mediální obraz přimalujete růžky a kopyta a máte vystaráno. Lavička jistě není padlý na hlavu, aby ho nenapadlo, kde se k takovým počinům berou nápady a inspirace.

U stromečku už proto natahujete uši, jestli nepřijel messenger s obálkou plnou tradičního "Křéťova vánočního překvapení", jako onehdá k Sieglovým.  Ale ono nic.

Hlavně to zdravíčko, Víťo

No tak po svátcích přijdete do práce, zhruba tušíte, kdo nosil po městě, že už to máte za pár - a oni se tváří, jako že nic a jaké jsi měl svátky? Jo a hodně štěstí do nového roku, hlavně to zdravíčko.

Ve skutečnosti už nic není jako dřív, nemůže být. Stejně tak nemohla zůstat bez zásahu ani jemná chemie vašich vztahů s hráči. Všichni tuší, že ta "trenérská smrt" byla nejspíš jen odložená.

V přípravě dostáváte i čtyři pět gólů na zápas, v lize pak přijdou plichty na Bazalech a v Jablonci... A plzeňský rychlík vám ujíždí už o pět bodů.

Cítíte, že ty vaše procítěné věty o pokoře a respektu k soupeři už nějak nerezonují. A když v derby nepromění Slavia velkou šanci na 2:0, řeknete si, už to mohlo být....

Pak se ten zápas kupodivu podaří ještě otočit, tak se zaradujete s ochozy, na tiskovce zdůrazníte, že jste tam průběžně posílal útočníky, takže jste to jako dělal dobře, aby bylo jasno. To kdyby si toho nevšimli novináři a hlavně ti, co už sem chystají Ščasného a každý to ví.

No a pak už jen ten výlet do Jablonce, pohárové vypadnutí a  konečně příležitost vyhodnotit další nesplněný úkol. Pak už rychlé rozloučení se slovy "zůstávám sparťanem" na rtech. A cvakne klika.

V prosinci 2011 odstranili z Letné Chovance, Řepky, Blažky a spol. a nasadili do plného bojového nasazení děti z ročníku 1992. V příliš divokém experimentu se šest bodů náskoku po podzimu brzy rozptýlilo, načež odejitý trenér Chovanec s chutí vzkazoval svým následovníkům Hřebíkovi s Haškem, ať roztrhají trenérské licence.

Místo vzkypělé žluče se pak v kabině objevil usměvavý Víťa Lavička, co zrovna přijel z delšího výletu ke klokanům. Chtěl se po něm titul a Liga mistrů. Napoprvé nevyšlo nic, ale při vyhodnocení neúspěchu se vzalo v potaz, že sudí připískávají Plzni.  Ale sezona v Evropské lize vyšla celkem fajn, dokonce se prodloužila i do jarních zápasů s Chelsea.

Napodruhé už se trofeje posbíraly, ale titul pak hned na začátku sezony třetí ztratil značnou část své ceny, to když se do kýžené Ligy mistrů neprošlo přes Malmö. A letos už se vidina titulu také začala vytrácet. Herní projev se navíc v průběhu času jaksi zreformoval, nebo spíš zdeformoval.

Časy úchvatných kolmic mířících do nesčetných náběhů zmizely s příchodem hráčů, co sice mají potřebný klid a techniku, ale rychlosti se jim prostě nedostává. A podle toho pak vypadá i hra, při které vám proti Slavii nasčítají 75procentní držení míče, a vy si z takové převahy nevypracujete ani jedinou šanci, jak je celý první poločas dlouhý.

Sparta ví, že i vicemistr si letos kvalifikaci mistrů zahraje, ale může ho v ní potkat mnohem těžší soupeř než mistra. Tak do toho ještě zkusí šlápnout, je nejvyšší čas vyslat vlastnímu mužstvu impulz, pokusit se ho nějak probudit z otupělosti.

Sama už si Sparta titul neuhraje, ale stačí jedno případné zakopnutí Plzně a nyní tak temný obraz se Spartě zase může prozářit.

Ztratila už ovšem víru, že by se to ještě mohlo povést s úsměvem Vítězslava Lavičky. Tak třeba příště.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy