Viktoriáni si chválí přínos Horvátha: S ním je psychika jiná

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 8. 2015 6:02
Pavel Horváth je zase v Plzni, ovšem tentokrát jako trenér.
Pavel Horváth si neodpustí vtípky ani jako trenér
Pavel Horváth si neodpustí vtípky ani jako trenér | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Skoro to připomínalo tu starou pohárovou Plzeň, s útočnými fotbalovými nápady a chytrými standardními situacemi. Západočeši ve čtvrtečním klání play off kvalifikace Evropské Ligy nakonec rozstříleli srbskou Vojvodinu Novi Sad 3:0, a mají tak před odvetou více než solidní náskok.

Tým si o víkendu prošel výměnou trenéra. Po Miroslavu Koubkovi přišel někdejší asistent v Plzni Karel Krejčí a přivedl si s sebou další známou tvář, bývalého kapitána týmu Pavla Horvátha. Nakolik byla čtvrteční výhra zapříčiněná náhlým zvratem na lavičce, nechtěli po zápasu hráči příliš spekulovat.

"Když je nový trenér, tak je to vždycky nový impulz, přijdou nové pokyny a pomůže to, na druhou stranu, hrát hodně dopředu nás nabádal i pan Koubek, to nebylo o tom, že bychom chtěli hrát zanďoura. Jen nám to tam konečně napadalo," řekl střelec druhého gólu Ondřej Vaněk.

Vaněk: Horvi je obrovská persona

Sám byl rád, že se konečně prosadil, jeho trefě z 51. minuty ale předcházela podobně nadějná dělovka z prvního poločasu, kterou ovšem Srdjan Žakula v bráně efektně lapil. "To už je kolikátý zápas, že tam nějaké střely mám, ale gólmani mi to vždycky čapnou. Už jsem tu první střelu viděl, že je v síti, i kluci říkali, že už to vypadalo nadějně, ale brankář se fantasticky natáhl," krčil rameny.

Právě jeho pokusy vyplynuly z rozehrání standardních situací, které Plzeň ve čtvrtek rozehrávala hodně nápaditě. Koukal z nich rukopis Pavla Horvátha. "My jsme si nacvičovali standardky každý zápas, ale dneska jsme asi do toho víc šli. S Horvim je ta psychika trochu jiná. Ještě před rozehráním situace na nás křičí pokyny, i když to dělali i ostatní trenéři, zřejmě to bude hlavně u nás v hlavě," uznal.

Někdejší plzeňský špílmachr byl na lavičce aktivnější než hlavní trenér Krejčí, čtvrtý rozhodčí už mu v druhém poločase dokonce vyhrožoval, že ho nechá posadit na tribunu.

"Je to obrovská persona a člověk ho na tom hřišti vnímá. Zklidnil se, i když to nejde ze dne na den se úplně změnit. Ještě není úplně trenérem, ale my ho i tak respektujeme, vidí totiž věci trochu jinak," vysvětluje Vaněk.

Limberský: Do Srbska pojedeme dát gól

"Má hlavně vliv na kabinu, taky hodně mluví do ofenzivy a standardních situací. I když nás například nabádal, abychom to zbytečně moc neotvírali, když jsme vedli dva a tři nula, radil nám, ať radši máme o jednoho hráče víc vzadu," doplnil ho obránce a kapitán David Limberský.

Ten po zápase zažíval úplně jiné pocity než po vyřazení z Ligy mistrů před dvěma týdny. "Když jsem tu s vámi mluvil naposledy, tak jsem byl hodně smutný a byl to asi nejhorší okamžik mé kariéry, teď je ten výsledek hodně povzbudivý. Dneska jsme šli do zápasu s čistou hlavou, naopak proti Maccabi jsme hájili náskok a byli jsme ustrašení," vzpomíná levý zadák Viktorie.

Druhým dechem ale dodává, že v odvetě nebudou chtít Západočeši nic podcenit. "V klidu určitě do Srbska nepojedeme, budeme i tam chtít uhrát nulu, a když tam vstřelíme gól, tak už bude v podstatě po zápase, takže tam jedem s touhou dát branku," nabádá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy