Charlton přežil, dalších osm hráčů United to štěstí nemělo. Od havárie v Mnichově uplynulo 60 let

ČTK ČTK
6. 2. 2018 9:11
Před 60 lety přišel Manchester United při letecké nehodě o osm fotbalistů. Celkem při havárii na letišti v Mnichově zahynulo 23 lidí.
Před 60 lety v Mnichově havarovalo letadlo s nejúspěšnějším fotbalovým týmem té doby | Video: Reuters

Mnichov/Praha - Před 60 lety, 6. února 1958, se odehrála tragická letecká nehoda fotbalistů Manchesteru United. Letadlo s jedním z nejúspěšnějších mužstev té doby na palubě se na zpáteční cestě z Bělehradu, kde Manchester vybojoval postup do semifinále PMEZ (dnešní Ligy mistrů), zastavilo v Mnichově, aby doplnilo zásoby paliva. Třetí pokus o start na zasněžené rozjezdové dráze však skončil tragickou nehodou, při níž přišlo o život celkem 23 lidí.

V troskách letadla nalezlo smrt celkem osm fotbalistů. Mezi těmi, kteří měli štěstí a z havárie vyvázli, byl i Bobby Charlton, hvězda mistrovství světa v roce 1966, který se později stal kapitánem mužstva.

Mezi osmi hráči, kteří katastrofu nepřežili, byl i jeden z největších talentů té doby Duncan Edwards. Jedenadvacetiletý fotbalista sváděl marný boj o svůj život ještě dalších čtrnáct dní v jedné mnichovské nemocnici. "S Duncanem se tehdy nemohl srovnávat nikdo z nás. Byl jednoduše nejlepší," zavzpomínal před lety Charlton.

Mezi 44 cestujícími bylo i devět novinářů. Osm z nich nehodu nepřežilo. Jediný, kdo měl štěstí, byl Frank Taylor, který se ze svého otřesného zážitku vypovídal v knize "Den skonu jednoho mužstva".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Minsk v neděli čeká další protest proti Lukašenkovi, v sobotu policie zadržela 430 lidí

Běloruská metropole se připravuje na další velkou protivládní demonstraci, která má začít ve 13:00. Předchozí neděle se na protestech vždy sešlo kolem 100 000 lidí. Portál Nexta Life pohrozil postupným zveřejňováním jmen policistů, bude-li pokračovat násilí vůči lidem.

Běloruská policie v sobotu zadržela 430 lidí, kteří se v Minsku zúčastnili opozičního pochodu žen proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom běloruská média s odvoláním na údaje, které zveřejnilo ministerstvo vnitra.

V zemi se přitom podle úřadu konalo celkem 14 akcí na podporu Lukašenka, na které přišlo dohromady 5600 lidí. Naproti tomu "celkový počet účastníků 11 protestních akcí podle něj nepřesáhl 900". V Minsku se prý pochodu žen zúčastnilo kolem 500 osob. Agentury AFP a Reuters přitom informovaly, že jen tohoto protestu v metropoli se zúčastnilo asi 2000 žen. 

Další zprávy