Charlton přežil, dalších osm hráčů United to štěstí nemělo. Od havárie v Mnichově uplynulo 60 let

ČTK ČTK
6. 2. 2018 9:11
Před 60 lety přišel Manchester United při letecké nehodě o osm fotbalistů. Celkem při havárii na letišti v Mnichově zahynulo 23 lidí.
Před 60 lety v Mnichově havarovalo letadlo s nejúspěšnějším fotbalovým týmem té doby | Video: Reuters

Mnichov/Praha - Před 60 lety, 6. února 1958, se odehrála tragická letecká nehoda fotbalistů Manchesteru United. Letadlo s jedním z nejúspěšnějších mužstev té doby na palubě se na zpáteční cestě z Bělehradu, kde Manchester vybojoval postup do semifinále PMEZ (dnešní Ligy mistrů), zastavilo v Mnichově, aby doplnilo zásoby paliva. Třetí pokus o start na zasněžené rozjezdové dráze však skončil tragickou nehodou, při níž přišlo o život celkem 23 lidí.

V troskách letadla nalezlo smrt celkem osm fotbalistů. Mezi těmi, kteří měli štěstí a z havárie vyvázli, byl i Bobby Charlton, hvězda mistrovství světa v roce 1966, který se později stal kapitánem mužstva.

Mezi osmi hráči, kteří katastrofu nepřežili, byl i jeden z největších talentů té doby Duncan Edwards. Jedenadvacetiletý fotbalista sváděl marný boj o svůj život ještě dalších čtrnáct dní v jedné mnichovské nemocnici. "S Duncanem se tehdy nemohl srovnávat nikdo z nás. Byl jednoduše nejlepší," zavzpomínal před lety Charlton.

Mezi 44 cestujícími bylo i devět novinářů. Osm z nich nehodu nepřežilo. Jediný, kdo měl štěstí, byl Frank Taylor, který se ze svého otřesného zážitku vypovídal v knize "Den skonu jednoho mužstva".

 

Právě se děje

Další zprávy