Charlton přežil, dalších osm hráčů United to štěstí nemělo. Od havárie v Mnichově uplynulo 60 let

Před 60 lety přišel Manchester United při letecké nehodě o osm fotbalistů. Celkem při havárii na letišti v Mnichově zahynulo 23 lidí.
Před 60 lety v Mnichově havarovalo letadlo s nejúspěšnějším fotbalovým týmem té doby | Video: Reuters

Mnichov/Praha - Před 60 lety, 6. února 1958, se odehrála tragická letecká nehoda fotbalistů Manchesteru United. Letadlo s jedním z nejúspěšnějších mužstev té doby na palubě se na zpáteční cestě z Bělehradu, kde Manchester vybojoval postup do semifinále PMEZ (dnešní Ligy mistrů), zastavilo v Mnichově, aby doplnilo zásoby paliva. Třetí pokus o start na zasněžené rozjezdové dráze však skončil tragickou nehodou, při níž přišlo o život celkem 23 lidí.

V troskách letadla nalezlo smrt celkem osm fotbalistů. Mezi těmi, kteří měli štěstí a z havárie vyvázli, byl i Bobby Charlton, hvězda mistrovství světa v roce 1966, který se později stal kapitánem mužstva.

Mezi osmi hráči, kteří katastrofu nepřežili, byl i jeden z největších talentů té doby Duncan Edwards. Jedenadvacetiletý fotbalista sváděl marný boj o svůj život ještě dalších čtrnáct dní v jedné mnichovské nemocnici. "S Duncanem se tehdy nemohl srovnávat nikdo z nás. Byl jednoduše nejlepší," zavzpomínal před lety Charlton.

Mezi 44 cestujícími bylo i devět novinářů. Osm z nich nehodu nepřežilo. Jediný, kdo měl štěstí, byl Frank Taylor, který se ze svého otřesného zážitku vypovídal v knize "Den skonu jednoho mužstva".

 

Právě se děje

před 16 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy