10. 12. 2009 7:00
Sinan Bolat zajistil hlavičkou postup do Evropské Ligy
Brankář Standardu Lutych Sinan Bolat se raduje z gólu
Brankář Standardu Lutych Sinan Bolat se raduje z gólu | Foto: Reuters

Praha - Přestože šlo v závěrečných zápasech základních skupin Ligy mistrů o postup takovým týmům jako FC Barcelona nebo Inter Milán, největším hrdinou středečního večera se nestal žádný z jejich útočníků, ale hráč, který zajistil "pouze" postup do Evropské ligy.

V zápase dvou sousedních rivalů prohrával belgický mistr Standard Lutych s AZ Alkmaar ještě těsně před koncem 0:1 a vypadalo to, že do jarních vyřazovacích bojů se dostane vítěz nizozemské ligy.

Domácí tým si však vypracoval v páté nastavené minutě přímý kop, a všichni hráči se proto přemístili do pokutového území Alkmaaru. Ano, všichni. Tedy i gólman Lutychu Sinan Bolat.

A právě turecký gólman se stal hrdinou zápasu, když ukázkovou hlavičkou nedal svému protějšku v brance hostů šanci. Tato branka tak posunula jeho tým v tabulce před nizozemského rivala.

Bolat se však nestal jediným brankářem-střelcem závěrečných zápasů. Už v úterý se proměněnou penaltou zasloužil o postup Bayernu přes Juventus Turín známý exekutor pokutových kopů Hans-Jörg Butt.

Bolat nechal svým gólem vzpomenout na španělského brankáře Andrése Palopa, který také gólem v poslední minutě zajistil FC Sevilla postup v semifinále Poháru UEFA 2004/05 na hřišti Šachťaru Doněck. Sevilla pak celou soutěž vyhrála.

Povede se v Evropské lize podobný kousek i Standardu?