VIDEO Bafana Bafana se radovali, nikam ale nepostoupili

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 10. 2011 12:30
Místo Jižní Afriky postupuje na Pohár národů Niger
Fanoušci i hráči se radovali, k postupu však museli vyhrát
Fanoušci i hráči se radovali, k postupu však museli vyhrát | Foto: Sport

Nelspruit - Obrovské nadšení vystřídalo obrovské zděšení. Tak by se daly popsat pocity jihoafrických fotbalistů po sobotním kvalifikačním zápase o Pohár afrických národů 2012 proti týmu Sierry Leone (0:0).

Fotbalisté pořadatelské země loňského mistrovství světa si totiž mysleli, že jim po prohře dosud vedoucího Nigeru v současně hraném zápase na hřišti Egypta (0:3) stačí proti Sieře Leone i remíza, a proto se po zápase začali radovat.

Nejdříve se trenér Pitso Mosimane objímal se členy realizačního týmu, hráči po vzájemném objímání obíhali kolečka kolem bouřícího stadionu a se spokojenými fanoušky tancovali.

Čtěte také:
´Idiot´ Rooney přijde na Euru minimálně o jeden zápas
Rus Širokov označil slovenskou reprezentaci za kolchoz

I prezident Jihoafrického fotbalového svazu Kirsten Nematandani hned po zápase fotbalistům gratuloval, největší hvězda Bafana Bafana Steven Pienaar ještě tu noc popsal svou radost z postupu na Twitter.

Podívejte se na radost fotbalistů Bafana Bafana (zdroj youtube.com)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jenže si stejně jako vedení týmu neuvědomili, že při bodové shodě (Jižní Afrika, Sierra Leone i Niger mají devět bodů) nerozhoduje narozdíl od bojů na MS celkové skóre, ale vzájemné zápasy, resp. tabulka vzájemných zápasů všech týmů, které mají shodný počet bodů.

A tu má nejlepší Niger, který získal ve vzájemných zápasech s Jižní Afrikou a Sierrou Leone šest bodů za dvě výhry a dvě prohry, kdežto jeho soupeři jen bodů pět.

Trenér Jihoafričanů: Afrika je džungle

Takže hned po zjištění, že místo nich na šampionát postupují Nigeřané, zavládlo mezi fotbalisty Jižní Afriky a členy realizačního týmu zděšení.

"Pro Jižní Afriku je to velmi smutné, protože země si zaslouží být v příštím roce na Poháru národů. Myslím si, že jsem selhal především já.

Po zápase se radovala i hvězda JAR Steven Pienaar
Po zápase se radovala i hvězda JAR Steven Pienaar | Foto: Jaroslav Šindelář

Myslíte si, že bych poslal (útočníka Lehlohonola) Majora na lavičku a poslal na hřiště záložníka, kdybych věděl, že potřebujeme dát branku. To by nedávalo smysl," řekl trenér Mosimane s tím, že uvažuje o rezignaci.

"Afrika je džungle. Formáty evropských a jihoamerických kvalifikací jsou mnohem lepší, protože tam všechno běží hladce. Naopak v Africe je velmi těžké hrát," dodal trenér Jihoafričanů.

Nigeřané se naopak poprvé v historii mohou radovat z postupu na africký šampionát, přestože měli jako jediní ve skupině záporné skóre. 

Paradoxní je, že se Nigeřané po prohře v Egyptě z postupu neradovali. I oni si totiž mysleli, že na šampionát postupuje Jižní Afrika.

Vedle Jižní Afriky a obhájců titulu z Egypta se šampionátu v Gabonu a Rovníkové Guineji nezúčastní ani účastníci loňského MS Kamerun a Nigérie. Z posledních devíti vítězů se tak na šampionátu představí jen Tunisko.

 

Právě se děje

Další zprávy