reklama
 
 

Viceprezident UEFA vyhrožuje normalizační komisí. Od delegátů sklidil smích i pískot

13. 12. 2017 10:31
Přijel, aby z pozice moci přiměl český fotbal ke změně stanov. A neuspěl. Viceprezident UEFA Grigorij Surkis odjížděl z valné hromady FAČR pořádně rozladěn. "Ve hře je i návrh na vznik normalizační komise, která by mohla převzít vedení FAČR," nechal se slyšet ukrajinský miliardář.

Nymburk - Byla to hodně paradoxní situace. Nepříjemné retro. Osmadvacet let po pádu socialismu opět přijel do Česka funkcionář z bývalého Sovětského svazu, aby ovlivnil volby významné instituce. "Žádám vás, abyste se stali poslušnými členy asociace," hřímal v ruštině viceprezident UEFA Grigorij Surkis a pohrozil vznikem "normalizační komise".

"Jsme všichni citliví na slovo normalizace, částečně chápu vaši reakci na pana Surkise," přidal na bizarnosti jednání úřadující místopředseda federace Roman Berbr, bývalý člen komunistické státní bezpečnosti.

Kdo je vůbec Surkis zač? Viceprezident UEFA, bývalý šéf ukrajinské fotbalové federace nebo boss Dynama Kyjev.

Ale taky muž, jehož bratr Igor spoluvlastní ukrajinský kanál 2+2, jenž nezaplatil federaci UEFA téměř 45 milionů korun za vysílací práva na zápasy evropských pohárů, a to v "korupční" éře Michela Platiniho. Samotnému Grigorijovi kvůli podezření z korupce v roce 2004 neudělili vízum do USA.

"Pokud se nepodřídíte ve stanovené lhůtě požadavkům ohledně změn ve stanovách, bude FIFA nucena posoudit otázku Výboru pro normalizaci, což je orgán, který přebírá řízení místo Výkonného výboru FAČR. Stanovy tak budou změněny externím orgánem," vyhrožoval Surkis.

Během jeho projevu, v němž nechybělo ani přirovnání změny stanov k odstranění "bobtnajícího rakovinového nádoru a k nutnosti léčby skalpelem", zazněl v sále smích a pískot.

Fotbal si sice nakonec svého předsedu zvolil, ale volební systém zůstal nezměněn. A to ukrajinského funkcionáře rozpálilo.

"Upřímně jsem zklamán," konstatoval místopředseda UEFA. "Po setkání s představiteli moravské komory jsem měl pocit, že jsme našli společný jazyk. Ale nebylo tomu tak. My vám přijeli pomoct a ne škodit. Vy jste však učinili svou volbu a my ji respektujeme. Získal jsem dojem, že dnes jste pohřbili projekt existence dvou komor," naznačil vlivný ukrajinský funkcionář.

"Demonstrovali jste neúctu k pravidlům UEFA a FIFA. Pokud nedodržujete dopravní předpisy, dostanete pokutu, a když chybujete znovu, přijdete na čas o řidičské oprávnění. Říkal jsem, že míč je na vaší straně, a vy jste nám ho vrátili. Já si teď musím rozmyslet, jak budu referovat na UEFA o tomto jednání," prohlásil Surkis.

Připustil, že normalizační komise FIFA, která se bude případem zabývat, může vzniknout už v lednu či únoru. "Abychom opět neztratili celý půlrok jako nyní," dodal s tím, že komise by mohla převzít i funkci výkonného výboru. Pro český fotbal by to mohlo mít neblahé finanční důsledky a ohrozilo by to účast asociace na projektech, které jsou financovány FIFA a UEFA.

autor: Jiří Škuba | 13. 12. 2017 10:31

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama