Víc než body. V Plzni se hraje o Hřebíka, o kouče, o Spartu

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 8. 2013 5:00
Titul sobotní zápas Plzeň-Sparta nepřidělí. Ale může rozhodnout o dalším směřování Sparty a o dalším personálním zemětřesení
Šéfové Sparty slíbili po Häckenu kouči Lavičkovi, že v druhé půlce srpna se bude účtovat...
Šéfové Sparty slíbili po Häckenu kouči Lavičkovi, že v druhé půlce srpna se bude účtovat... | Foto: Jakub Šafránek

Glosář - Plzeň má oproti Spartě jednu obrovskou výhodu. V sobotu nastoupí JEN proti soupeři, proti jedenácti chlapíkům, co proti ní vyběhnou v dresech Sparty.

To pražský klub svírá mnohem komplikovanější situace: Sparta totiž bude bojovat jak proti rozjeté plzeňské mašině, tak i sama se sebou.

Kdyby totiž po "evropské" facce od Häckenu měla přijít ještě jedna, od domácího arcirivala, už by to mohlo přinést velkou bouři. Přitom není ani zcela jasné, koho by vlastně mohla smést... Trenéra Vítězslava Lavičku? Sportovního ředitele Jaroslava Hřebíka? Některé hráče? Všechny varianty jsou patrně ve hře, i jejich kombinace.

V zákulisí se teď přemílá řada naprosto protichůdných spekulací.

"Neúspěch by srazil Lavičku. Hřebík by pak k áčku instaloval dvojici svých věrných, dosavadního asistenta Václava Jílka a nyněšího kouče "béčka" Martina Haška," řekne vám jeden.

"Kdepak, šel by Hřebík. A místo něj by vzali zpátky Jozefa Chovance," hlásí druhý.

"Nic se dít nebude, minimálně do zimy," poví třetí. Tak si vyberte. Podstatné ale bude, co si vybere šéf klubu Daniel Křetínský.

Lafata: 30 výher se štěstím = titul

Ten totiž po výpadku se švédským Häckenem veřejně vzkázal, že velké vyhodnocení úvodu sezony, které může mít i viditelné následky, přijde ve druhé půli srpna. A v té souvislosti si v kalendáři nešlo nevšimnout 17. srpna, data zápasu s Plzní...

"Tento fakt byl po vyřazení Häckenem vyřčen, ale že bych se k tomu nějak upínal, to ne. V realizačním týmu se snažíme dělat to nejlepší, co můžeme. Snažíme se uhrávat v lize co nejlepší výsledky, což se zatím daří, byť naše hra není momentálně taková, jak bychom si představovali," řekl k tomu Lavička.

Po ztroskotání na Häckenu sice ve Spartě zůstává nálada na bodu mrazu, alespoň ji však nezhoršují výsledky v lize. Čtyři zápasy přinesly čtyři výhry, podobně jako Plzni. Ale...

"Je fakt, že kam Plzeň přijela, tam dávala čtyři góly. My jsme o ty body museli bojovat víc. Ale na druhou stranu: Ať klidně vyhráváme se štěstím celých 30 kol. To bychom pak byli mistři," vyloudil úsměv na rtech letenský snajpr David Lafata.

Letenská personální bouře, byť tak trochu plíživě, vlastně už začala. Tomáš Ujfaluši, Bořek Dočkal, Lukáš Mareček... Příchod už třetí posily v rychlém sledu svědčí o tom, že předchozí, tedy letní výběr kádru, už byl shledán nepovedeným. A ten, kdo je pod tímhle průšvihem podepsaný, má tedy černý puntík. Je to víc Lavička, nebo Hřebík? O tom se lidé zvnějšku přou, uvnitř Sparty by to ovšem měli vědět přesně.

Hraje se o devadesátý první bod

To Plzeň má nyní mnohem příjemnější starosti. A sice, že po sobotním mači se Spartou kope hned v úterý proti slovinskému Mariboru, o Ligu mistrů. "Ten zápas s Mariborem je teď pro nás asi trochu důležitější," připouští třeba David Limberský.

Jeho kouč Pavel Vrba má ale na tyhle otázky ještě přesnější odpověď: "Zápasy se Spartou jsou pro nás vlastně taky takovou kvalifikací Ligy mistrů." Ta slova mají velmi přesnou logiku. Pořád totiž platí, že do kvalifikace Champions League se dostane jen český mistr. A to bude s velkou pravděpodobností jeden z dvojice Plzeň-Sparta.

Liga je dlouhodobá soutěž, ať ztratíte takhle v úvodu body kdekoliv, má se obecně za to, že je vždycky ještě můžete dohnat. Ale i minulá sezona ukázala, jak důležitý může být každý detail, při rovnosti bodů se totiž hledí na bilanci ze vzájemných utkání. A ta může přinést jakýsi čarovný bod navíc. Chcete-li, devadesátý první z devadesáti, co se za 30 kol mohou rozdělovat.

Za poslední tři roky, kdy Spartu v tabulce dvakrát předběhla právě Plzeň a jednou Liberec, vypadá bilance mezi sobotními soupeři následovně: 4 výhry Viktorie proti 2 výhrám Sparty, skóre 6:4 pro Západočechy.

A nejde jen o body a góly, jde taky o furiantskou čest dvou chlapíků, co by si nejraději vyškrábali oči, kdyby se potkali. Tak se Tomáš Paclík s Danielem Křetínským raději míjejí.

Jejich konflikt se rozhořel loni na podzim, poté, co sudí Matějek tendenčním výkonem pomohl Plzni k výhře 1:0. Následná aféra s černou taškou je dostatečně známá. A sudí Matějek už z listiny vypadl. Podle šéfové komise rozhodčích Damkové sám požádal o vyřazení ze zdravotních důvodů...

Na jaře kvůli zklidnění vášní pískal české "El Clásico" německý sudí Wolfgang Stark, teď se zase sáhlo po našinci. Do jámy lvové vkročí v sobotu s píšťalkou Radek Příhoda.

Sparta: Tři posily, jedna nastoupí

A jaké jedenáctky se tam objeví spolu s ním? Plzeň zejména v ofenzivní fázi rotovala až dosud víceméně dvě různé sestavy, tak třeba Horváth s Petrželou nastupovali zpravidla v předkolech Ligy mistrů, zatímco Hořava nebo Rajtoral spíš v lize.

Jak rozloží plzeňské preference a síly právě teď, ví dost možná jen jeden člověk: Pavel Vrba. A v jeho rozhodování asi budou hrát důležitou roli i lékařské zprávy o stavu Daniela Koláře a Jana Kovaříka. Proti Znojmu je na hřiště zdravotní problémy nepustily, z plzeňského tábora dosud přesná informace, jak to s nimi vypadá teď, neprosákla.

Sparta? Dlouhodobě mimo hru zůstávají třeba Matějovský a Hybš.

V uplynulých dnech sice Sparta přivedla hned tři nové hráče, u dvou z nich ale nasazení v Plzni prakticky vyloučila. "Tomáš Ujfaluši už se sice částečně připravuje s týmem, ale připraven k tomuto utkání ještě nebude," řekl rezolutně Vítězslav Lavička. Operované koleno by mělo být vyladěné do provozu za týden, nebo spíš za dva.

Lukáš Mareček, který by měl asi vytvořit konkurenci Lukáši Váchovi, ještě nemá přestup z Anderlechtu ani zadministrován a sám řekl, že naskočit v Plzni, to by bylo moc rychlé.

"Já připraven budu," netají se ale bojovou připraveností Bořek Dočkal. Jeho nejoblíbenější místo na hřišti je to u pravé postranní čáry. Je možné, že se Václav Kadlec posune odtud na podhrot. Nebo si to oba braši rozhodí opačně.

Všeobecně se očekává, že se Václav Kadlec do konce přestupního období nechá zlákat Frankfurtem.

Bundesligový klub se stejným počátečním písmenem, tedy Freiburg, zase rozhazuje sítě kolem mladého plzeňského démona Vladimíra Daridy. Až příliš mnoho lidí ve fotbalovém zákulisí tvrdí, že tajná dohoda už byla uzavřena a od 1. září Darida do Freiburgu odchází, ať bude Plzeň hrát Ligu mistrů, nebo tu Evropskou. Vedení Viktorie však takové teze stále srdnatě vyvrací.

Ostře sledovaný zápas začíná v sobotu ve 20.15 a deník Aktuálně.cz z něj přinese online reportáž.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy