Větší, zavalitější dítě, ale geniální. S vlastním tryskáčem, líčí Maradonu sudí Grégr

Maradonovu památku si připomínají fanoušci po celém světě
Zpráva o Maradonově smrti, která ve středu večer zasáhla fotbalový svět, přiměla fotbalové fanoušky vyjít do ulic a připomenout si jeho památku. Přirozeným místem, kde chtěli svoji lítost vyjádřit, se staly fotbalové stadiony s Maradonou spojené.
Stovky lidí se sešly před stadionem San Paolo v Neapoli, kde Maradona strávil nejslavnější část své kariéry.
Majitelé klubu nechali z pietních důvodů stadion celou noc svítit.
A kolem stadionu rychle vznikala pietní místa, kde se památka nejslavnějšího fotbalisty historie připomínala.
Foto: Reuters
Jiří Škuba Jiří Škuba
26. 11. 2020 6:01
Pískal takové hvězdy, jakými byli Ruud Gullit, Marco van Basten nebo Manuel Neuer. Jedno jméno ovšem bývalý mezinárodní rozhodčí Ivan Grégr řadí nad všechna ostatní: jméno Diega Maradony, po němž mu dokonce zbyl na památku jazyk z Argentincovy kopačky. Jeden z nejlepších fotbalistů historie ve středu ve věku šedesáti let zemřel.

Ivan Grégr má na svém kontě celkem 61 mezinárodních zápasů, ten z 22. května 1990 si ovšem bude pamatovat navždycky. V roli čárového rozhodčího byl delegován k přátelskému utkání Izrael-Argentina, jež hostilo hlavní město Tel Aviv.

Pro Grégra by to byl běžný mezistátní zápas, pokud by ovšem v modro-bílém dresu nevyběhl na stadion Ramat Gan Stadium také Diego Armando Maradona. Spolu s polobohem v kopačkách, kterého musela před vlastními fanoušky chránit ochranka, stál na jednom trávníku poprvé - a také naposled.

"Velmi působivá byla už jen ta aura výjimečnosti, která ho obklopovala. Maradona tehdy na zápas nepřiletěl s týmem, ale vlastním tryskáčem. I kabinu na stadionu měl jen sám pro sebe. Nastupoval společně s týmem, ovšem mezi lavičkami se po celý zápas motali dva jeho bodyguardi," vzpomíná dnes osmasedmdesátiletý Grégr.

Argentinský kouzelník z Lanúsu byl tehdy na vrcholu své popularity. Kamkoli přijel, spouštěl povyk a šílenství mas, nejinak tomu bylo v Tel Avivu. Nezáleželo na tom, zda to byli argentinští, nebo izraelští fanoušci: všichni se chtěli Maradony alespoň dotknout. Ostatně i pořadatelé v barevných vestách kolem něj kroužili jako kolem svaté ikony.

A nejen oni. "Když se nehrálo, snažil jsem se k němu dostat co nejblíž, alespoň si ho prohlédnout, to nepopírám. Ale nešlo to. Doufal jsem, že si s rozhodčími alespoň podá ruku, ale vůbec jsme se k němu nedostali," lituje Grégr.

Osobně se sice s Maradonou nepozdravil, ale zůstal mu po něm cenný artefakt. V jeden moment zápasu si argentinský kapitán u postranní čáry upravoval kopačku, jež ho zřejmě tlačila - a vytrhl z ní jazyk, který odhodil za lajnu. Kousek od místa, kde s praporkem v ruce stál Ivan Grégr.

"Taková kořist! Neváhal jsem ani vteřinu - a šup, měl jsem ho v kapse. Od té doby se všude chlubím, že mám doma ve vitríně Maradonův jazyk," usměje se.

Celý zápas byl vlastně one man show malého Argentince. Maradona si posunky a pokřiky dirigoval své spoluhráče, emotivními gesty po každé povedené kličce nebo akci štengroval pětačtyřicet tisíc nadšených fanoušků. V 35. minutě dokonce vstřelil vedoucí branku.

"Nepůsobil vyloženě arogantně, spíš jako člověk, který je výjimečný a moc dobře to o sobě ví. Vyzařovalo z něj, že má všechno pod kontrolou. Ale nutno dodat, že přesně tak se k němu chovali i všichni okolo něj, doslova ho rozmazlovali," líčí jeden z historicky nejlepších českých rozhodčích.

Jediné, co Grégra překvapilo nemile, byla Maradonova postava. Pouze 167 centimetrů vysoký Diego vypadal mezi argentinskými urostlými chasníky ještě menší, navíc se mu tehdy pod dresem začala rýsovat znatelná "vanička". Však už také překročil třicítku a bouřlivý život na něm nějakou tu stopu zanechat musel.

"Musím říct, že jsem si ho představoval vyššího. Na první pohled mi připomínal přerostlé, zavalitější dítě. Ale stejně byla nádhera ho sledovat. Jako by se s míčem u nohy narodil. Na stovce rekord nelámal, to bylo evidentní, ale měl v noze magnet, dokázal klamat tělem, zapojovat obě nohy… Právě tím dokázal nad protihráči získávat výhodu," dodává Ivan Grégr.

Sledujte kariéru Diega Maradony od roku 1971 | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy