Plzni pomohla proti Baníku penalta, Sparta přehrála Hradec

Aktualizováno 21. 9. 2014 18:53
Viktoria Plzeň porazila v domácím utkání Synot ligy Baník Ostrava 2:0. Pražská Sparta si zase poradila s Hradcem Králové.
Penaltový zákrok na Chramostu.
Penaltový zákrok na Chramostu. | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň si upevnili vedoucí pozici v tabulce Synot ligy. V zápase 8. kola soutěže si na domácím hřišti bez výraznějších problémů poradili s Baníkem Ostrava.

Na druhé místo se znovu vyšvihla Sparta, která doma otočila duel s Hradcem Králové a i díky dvěma brankám kapitána Lafaty zvítězila 3:1.

Rozhodující moment? Chramostův pád

Plzeňští měli od začátku územní převahu, dlouho se však proti kompaktní obraně Baníku nemohli prosadit. Až po pětadvaceti minutách skončila úvodní poměrně nudná fáze a plzeňští začali stupňovat svůj tlak.

Vaňkovu ránu v pohodě zlikvidoval Pavlenka a Kolář v obrovské šanci sám na malém vápně selhal. Poté ostravský brankář dobře vyběhl proti unikajícímu Pilařovi, jehož průniky po levém křídle byly velice nebezpečné.

Po půlhodině hry přišel klíčový moment zápasu. Stoper Kaša kryl míč před dotírajícím Chramostou, po kontaktu s ním ale zavrávoral a ve vápně plzeňského útočníka srazil tělem k zemi. Sudí Příhoda neváhal, nařídil penaltu a Kašu bez milosti vyloučil. Daniel Kolář o chvíli později proměnil už svou třetí letošní penaltu.

Plzeň si ve druhém poločase vypracovala ještě větší tlak a mohla rozhodnout dalšími brankami. Procházkova rána z výborné pozice ale letěla nad, Řezníkovu střelu zase reflexivně vyrazil Pavlenka. Parádně střílel i Vaněk a ostravský brankář se proletěl vzduchem.

Pojistku přidali domácí až čtvrt hodiny před koncem. Střídající Tecl krásně nacentroval přesně na hlavu Vaňka, který svou gólovou střelu odrazil od tyče do branky.

Spartě se vrátil Mario Holek

Vítězslav Lavička udělal v sestavě Sparty oproti duelu v Neapoli hned čtyři změny. Jen na lavičce zůstali Mareček, Dočkal, Matějovský a Kováč. Toho v sestavě nahradil Mario Holek, který se vrátil po dvouměsíční pauze.

Role velkého favorita Spartu na začátku svázala a v 6. minutě překvapivě udeřili hosté. Shejbalovu přihrávku využil ke gólové hlavičce záložník Malinský, který se trefil v lize vůbec poprvé.

Sparta zvýšila obrátky, k vyrovnávacímu gólu jí ale pomohlo štěstí. Od Konatého se míč odrazil k Lafatovi, jenž neměl problém zblízka zakončit.

Lafata: Spálená tutovka, potom gól

Letenští ještě zvýšili tempo. Vacek pálil velmi tvrdě, Koubek výborně zasáhl. Stoper Brabec zase mířil do tyče. Ve velké šanci neuspěl Hušbauer a Lafatův volej rovněž v síti neskončil.

Hned v úvodu druhé půle už ovšem Sparta rozhodla. Lafata nejprve spálil tutovku, když z malého vápna přestřelil prázdnou branku. Prakticky vzápětí ale hlavou skóroval. V 55. minutě pak sparťanský kapitán zakombinoval s Hušbauerem, který přidal třetí gól.

8. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 2:0 (1:0)

Branky: 32. Kolář z pen., 75. Vaněk. Rozhodčí: Příhoda - Hájek, Štěrba. ŽK: Hejda, Chramosta - Byrtus, Narh. ČK: 31. Kaša (Ostrava). Diváci: 11.072.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (70. Hořava), D. Kolář (80. Bakoš), Pilař - Chramosta (46. Tecl). Trenér: M. Koubek.

Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Kaša, Stronati, Sukup - Petrus (64. Narh), Šichor, Lindpere (58. Byrtus), Greguš, Štěpán - Azevedo (83. Kukec). Trenér: Bernady.

Sparta Praha - FC Hradec Králové 3:1 (1:1)

Branky: 20. a 48. Lafata, 55. Hušbauer - 6. Malinský. Rozhodčí: Hrubeš - Peřina, Pilný. ŽK: Hušbauer, Kadeřábek - P. Mareš, Rolko, Chleboun. Diváci: 6815.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Holek, J. Brabec, Costa - Vácha, Vacek (63. Dočkal) - Konaté, Hušbauer (78. Mareček), Krejčí (83. Breznaník) - Lafata. Trenér: Lavička.

1. Plzeň 8 5 2 1 18:6 17
2. Sparta 8 5 1 2 11:4 16
3. Slovácko 8 4 2 2 19:10 14
4. Jablonec 8 4 2 2 12:8 14
5. Mladá Boleslav 8 4 1 3 11:6 13
6. Bohemians Praha 1905 8 4 1 3 12:12 13
7. Brno 8 3 3 2 11:8 12