Věčná Slavia je na okraji propasti, všímají si ve světě

Tomáš Fránek
6. 5. 2011 14:30
Němci připomínají, že fanouškem Slavie je i oscarový režisér Miloš Forman
Foto: Ludvík Hradilek

Berlín/Mnichov - Takové pozornosti by fotbalová Slavia Praha mohla dosáhnout jenom velkým úspěchem v evropských pohárech.

Výtržnosti fanoušků, pátrání po tom, kdo vlastně klub vlastní a hrozba bankrotu nejstaršího klubu v Česku totiž přitáhla pozornost světových médií a agentur k dění ve Slavii.

Informace a videa z výtržnosti fanoušků v pražském Edenu tak třeba v německých médiích vystřídaly zpravodajství z fotbalového Polska.

Tam po úterním zápase, v němž Legia Varšava porazila Lech Poznaň na penalty, vtrhli příznivci varšavského týmu na hřiště, chuligáni Lechu zase ničili stadion.

Nemyslitelný krach Realu

„Slavia je jeden z nejstarších a nejslavnějších klubů, 17krát vyhrála titul. Ale klub má nejasnou finanční a vlastnickou strukturu a česká média spekulují, kdo je vlastně majitel klubu," stojí ve zprávě na internetových stránkách sportovního kanálu Eurosport.

A připomínají, že právě to, že se z klubu ztratily peníze, vyvolalo ostrou reakci fanoušků.  "Chceme pravdu. Ať žije Slavia," skandovali fanoušci.

Německý deník Süddeutsche Zeitung zase ve svém sportovním zpravodajství připomíná, že Slavia, jejíž dluhy hráčům dosahují půl milionu eur, má známé fanoušky. Patronem zápasu, který fanoušci svým řáděním přerušili, byl věhlasný oskarový režisér Miloš Forman.

Ten se už na klubových stránkách Slavie podle německých médií k situaci v klubu vyjádřil.

„Představte si, že by třeba Real Madrid ohlásil bankrot! To by si přece žádný Španěl vůbec nedokázal představit, vždyť to by snad byla občanská válka! Vždyť Slavie, to je přece nedílná součást české kultury. To je stejné, jako kdybyste vzali Karlův most, sundali z něj sochy a prodali je," uvedl Forman v rozhovoru na konci dubna.

Peníze nejsou

O protestech fanoušků píše i známý francouzský odborný časopis France Football. Ten připomíná slova Vladimíra Šmicera.

„Ta situace ve Slavii není normální. Je neuvěřitelné, kam až to došlo. Co vím, tak tam peníze nejsou opravdu na nic," cituje bývalou hvězdu klubu France Fotball.

Slavia se objevila i ve sportovním zpravodajství tureckých novin. Server Ajansspor.com, který informoval, že do protestů se zapojilo na 1500 fanoušků, dal k dění na slavistickém stadionu fotku srbských radikálních fanoušků ze zápasu v Itálii, který se také nedohrál.

To rakouský Kurier zařadil fotografie  z výtržností fanoušků v Praze na svou hlavní internetovou sportovní stránku.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy