Nedvěd už není viceprezidentem Juventusu. Vedení zlomilo vaz podezřelé účetnictví

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2022 10:36
V Juventusu skončilo kvůli podezření z falšování účetnictví kompletní představenstvo včetně viceprezidenta Pavla Nedvěda. Pro italský fotbal to je událost roku, turínský velkoklub je historicky nejúspěšnějším týmem se 36 tituly, devět v řadě jich vyhrál od roku 2012 do 2020. Zároveň si udržuje silné postavení v zákulisí a přes letošní výkonnostní propad repezentuje zemi pravidelně v Lize mistrů.
Pavel Nedvěd
Pavel Nedvěd | Foto: Reuters

K čistce v italském týmu došlo v pondělí večer, kdy celá správní rada rezignovala. Klub si tak bude muset hledat kompletně nové vedení. Klíčové osobnosti jako prezident Andrea Agnelli, "Starou dámu" přes 12 let, viceprezident Pavel Nedvěd a výkonný ředitel Maurizio Arrivabene se vzdali svých funkcí na mimořádném zasedání správní rady.

"Je to konec jedné éry," glosoval na sociálních sítích nečekanou událost italský sportovní novinář Fabrizio Romano, který je jedním z nejrespektovanějších fotbalových expertů v zemi. Prestižní deník Gazzetta dello Sport označil událost za zemětřesení.

Juventus zprávu o odstoupení svých šéfů potvrdil. "Vzhledem ke svému postavení, důležitosti právních otázek a nevyřízených účetních technikálií členové představenstva usoudili, že doporučí zvolit k řešení těchto problémů nové vedení. Juventus bude i nadále spolupracovat s dozorovými a dalšími orgány," stojí v oficiálním prohlášení klubu.

Novým předsedou Juventusu Turín bude Gianluca Ferrero. O jeho nominaci do vedení klubu informovala holdingová společnost Exor rodiny Agnelliových, která Juventus ovládá. Novým výkonným ředitelem místo Maurizia Arrivabeneho se stane Maurizio Scanavino. Kompletní seznam kandidátů do nového představenstva chtějí zástupci holdingu oznámit do poloviny prosince. Valná hromada klubu byla přeložena na 18. ledna.

Italské úřady obvinily vedení Juventusu z falšování účetnictví už loni, ale letos v dubnu byli všichni činovníci zproštěni viny. Od října ale byli Nedvěd a dalších 14 funkcionářů opět vyšetřováni.

Dlouholetý záložník Juventusu Nedvěd a další představitelé turínského celku jsou podezřelí, že v letech 2018 až 2020 si z přestupů fotbalistů brali protiprávní provize a investorům vykazovali falešné zisky.

Dvakrát kvůli tomu byla odložena valná hromada klubu, kde se měl schvalovat nový rozpočet. V ročníku 2021/22 zaznamenal Juventus rekordní ztrátu 254 milionů eur (asi 6,2 miliardy korun).

Padesátiletý Nedvěd za Juventus nastupoval v letech 2001 až 2009 a získal s ním dva tituly. Už tehdy zažil velkou aféru zvanou Calciopoli. V roce 2006 byl turínský velkoklub kvůli korupci přeřazen o soutěž níž, do druhé ligy zvané Serie B. Začínal tam se 17 zápornými body, součástí trestu bylo i odebrání mistrovského titulu ze sezony 2004/05.

Po ukončení kariéry se bývalý hráč pražské Dukly, Sparty a římského Lazia přesunul do vedení Juventusu. Do Itálie ho původně přetáhl český trenér Zdeněk Zeman, který shodou okolností zákulisní moc Juventusu dlouhodobě ostře kritizuje, stejně jako aféry, které jsou s turínským klubem spojené.

Šestačtyřicetiletý Agnelli pochází z rodiny šéfů klíčové italské firmy Fiat. Do čela Juventusu se postavil v květnu 2010. Pod jeho vedením "Stará dáma" získala rekordních devět mistrovských titulů za sebou, celkem jich vybojovala rekordních 36. Po zisku toho posledního z roku 2020 šly ale výsledky dolů. Momentálně je Juventus třetí s desetibodovou ztrátou na vedoucí Neapol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy