Nedvěd už není viceprezidentem Juventusu. Vedení zlomilo vaz podezřelé účetnictví

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2022 10:36
V Juventusu skončilo kvůli podezření z falšování účetnictví kompletní představenstvo včetně viceprezidenta Pavla Nedvěda. Pro italský fotbal to je událost roku, turínský velkoklub je historicky nejúspěšnějším týmem se 36 tituly, devět v řadě jich vyhrál od roku 2012 do 2020. Zároveň si udržuje silné postavení v zákulisí a přes letošní výkonnostní propad repezentuje zemi pravidelně v Lize mistrů.
Pavel Nedvěd
Pavel Nedvěd | Foto: Reuters

K čistce v italském týmu došlo v pondělí večer, kdy celá správní rada rezignovala. Klub si tak bude muset hledat kompletně nové vedení. Klíčové osobnosti jako prezident Andrea Agnelli, "Starou dámu" přes 12 let, viceprezident Pavel Nedvěd a výkonný ředitel Maurizio Arrivabene se vzdali svých funkcí na mimořádném zasedání správní rady.

"Je to konec jedné éry," glosoval na sociálních sítích nečekanou událost italský sportovní novinář Fabrizio Romano, který je jedním z nejrespektovanějších fotbalových expertů v zemi. Prestižní deník Gazzetta dello Sport označil událost za zemětřesení.

Juventus zprávu o odstoupení svých šéfů potvrdil. "Vzhledem ke svému postavení, důležitosti právních otázek a nevyřízených účetních technikálií členové představenstva usoudili, že doporučí zvolit k řešení těchto problémů nové vedení. Juventus bude i nadále spolupracovat s dozorovými a dalšími orgány," stojí v oficiálním prohlášení klubu.

Novým předsedou Juventusu Turín bude Gianluca Ferrero. O jeho nominaci do vedení klubu informovala holdingová společnost Exor rodiny Agnelliových, která Juventus ovládá. Novým výkonným ředitelem místo Maurizia Arrivabeneho se stane Maurizio Scanavino. Kompletní seznam kandidátů do nového představenstva chtějí zástupci holdingu oznámit do poloviny prosince. Valná hromada klubu byla přeložena na 18. ledna.

Italské úřady obvinily vedení Juventusu z falšování účetnictví už loni, ale letos v dubnu byli všichni činovníci zproštěni viny. Od října ale byli Nedvěd a dalších 14 funkcionářů opět vyšetřováni.

Dlouholetý záložník Juventusu Nedvěd a další představitelé turínského celku jsou podezřelí, že v letech 2018 až 2020 si z přestupů fotbalistů brali protiprávní provize a investorům vykazovali falešné zisky.

Dvakrát kvůli tomu byla odložena valná hromada klubu, kde se měl schvalovat nový rozpočet. V ročníku 2021/22 zaznamenal Juventus rekordní ztrátu 254 milionů eur (asi 6,2 miliardy korun).

Padesátiletý Nedvěd za Juventus nastupoval v letech 2001 až 2009 a získal s ním dva tituly. Už tehdy zažil velkou aféru zvanou Calciopoli. V roce 2006 byl turínský velkoklub kvůli korupci přeřazen o soutěž níž, do druhé ligy zvané Serie B. Začínal tam se 17 zápornými body, součástí trestu bylo i odebrání mistrovského titulu ze sezony 2004/05.

Po ukončení kariéry se bývalý hráč pražské Dukly, Sparty a římského Lazia přesunul do vedení Juventusu. Do Itálie ho původně přetáhl český trenér Zdeněk Zeman, který shodou okolností zákulisní moc Juventusu dlouhodobě ostře kritizuje, stejně jako aféry, které jsou s turínským klubem spojené.

Šestačtyřicetiletý Agnelli pochází z rodiny šéfů klíčové italské firmy Fiat. Do čela Juventusu se postavil v květnu 2010. Pod jeho vedením "Stará dáma" získala rekordních devět mistrovských titulů za sebou, celkem jich vybojovala rekordních 36. Po zisku toho posledního z roku 2020 šly ale výsledky dolů. Momentálně je Juventus třetí s desetibodovou ztrátou na vedoucí Neapol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman se Šarapatkovi za výrok o neschopnosti zatím omlouvat nemusí, rozhodl Nejvyšší soud

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před lety vyhodil pro neschopnost. Nejvyšší soud vyhověl prezidentovu návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Novinářům to dnes řekl Zemanův advokát Marek Nespala.

Omluvu Zemanovi pravomocně nařídil soud. Ve stanovené lhůtě se ale prezident neomluvil a Nespala podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Současně se na soud obrátil se žádostí, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí o omluvě, dokud sám verdikt nepřezkoumá. Šarapatka kvůli vymáhání omluvy podal na prezidenta exekuční návrh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy